1. 1.
  aslında şöyle olacaktı başlık.
  ithalat nasıl azaltılır (projeli)

  türkiye nin yıllardır çözemediği ithalatın, ihracattan fazla olmasına örnek çözüm olsun diye kafa yorduğum projedir.
  tabi ki gene, ilgisizlik, kafa bulma,bizden adam olmaz tarzı eleştirilere karşı koyarak yazıcam ve kimse ilgilenmeyecek ama kafam rahatlayacak ve belki bir yetkiliye ufak ta olsa ilham kaynağı olacağım. katkı verenlerde olabilir. şimdiden kesip atmayalım.

  az çok bildiğim bi sektörden örnek verip projemsi, akış diyagramını yazıyla çizmeye çalışacağım. diğer sektörler için de uygulanabilir.

  plastik sektörü şu dönemlerde plastik enjeksiyon makinalarının çoğunu çin den ithal ediyor. genllikle de büyük makinalarını. ülkede bu makinaları yapan esnaf çok ama dediğim gibi esnaf düzeyinde. büyük işletme neredeyse yok.

  -önce ilgili bakanlıktan bir yetkili atamalı, önderlik edip, işin yürümesini sağlayacak.
  -plastik sanayicileri derneklerinden, 3 yıl içinde almayı düşündükleri makinları teknik özellikleri ile birlikte bildirmeleri istenecek.
  -bu sayının yüzde 30 üzerinde bir kapasiteye sahip üretim planlaması yapılıp gerçek ihtiyaç tespit edilecek. diyelim. 20 000 makina. tutarı yaklaşık 200 milyon usd olsun.
  işte şirket sermayesi bu olacak.
  sermaye temini için makina ihtiyacı olan firmalardan 10 bin usd katılım payı toplanacak. isteyen daha fazla miktarla katılım sağlayıp kar ortağı da olabilecek, makina alması şart değil.
  bunun için 20 bin firma gerekiyor ki o kadar firma yok ama tabi ki kalanı devlet tamamlamalı. en az yarısı katılımla sağlanır. devletin koyacağı miktar 100 bin doları geçmez.
  sağlayacağı potansiyel yanında küçük bi rakam. bir stadyum parası bile değil.
  -makinaların projelendirme grubu kurulacak. öyle uzun uzun araştırmaya gerek yok. alıcaksın bir çin makinasını, söküp dağıtıp, gerekli değişiklikleri yapıp hızlıca projelendireceksin.
  -üretim için mevcut makina imalatçılarını işin içine katacaksın. tabi önce üretim imkanlarını sorucan adamlara. her atölye büyük fabrikanın bir bölümü olarak kendi yerinde çalışacak.
  dediğim gibi çoğu küçük esnaf olduğundan makina parkları büyük parça işlemeye çoğu zaman yetmeyecek. işte onları işlemek için, proje grubunun çalıştığı yerde bir fabrika kuracaksın. tavsiye olarak ta anadolu nun tarıma elveriş olmayan bir şehri seçilecek. yozgat olabilir mesela.
  burada büyük parçalar imal edilecek ve diğer küçük imalatçıların ürettiği parçalar bu fabrikaya, gönderilecek ve montajı yapılacak.

  bu akış elbette detayları içermiyor ama detay bataklıktır. girmeye gerek yok ve detayı insanlar halleder. sanayicimizin bu konudaki becerisi yüksektir.
  sen devlet olarak, yeterki ön ayak ol. projelendir. liderlik yap ve müşteri bul.

  bu proje ile;
  makinlara en az yarıyarıya ucuzlayacak
  küçük makina üreticilerine yeni iş kapısı açılacak, çoğu yatıyor şu an.
  işsizlik azalacak
  ithalat azalacak
  ihracat imkanları doğacak.

  ayrıca şunu da ekliyim. bu öneri benim önerim ama çin in uyguladığı sistem de budur.
  aklın yolu bir. onu da çinli mühendis kankalarımız düşünüp önermiştir. aklın yolu bir.

  bu projenin, cari acığa azaltmaya en az 5 milyar usd katkısı olur. makina ithalatımız ortada.

  böyle bir fabrika sadece enjeksyon makinası yapmakla kalmaz. tüm büyük hidrolik makinları yapabilir. nasıl ki tornavida sadece bir vidayı açmakta kullanılmıyorsa, bir tezgah ta sadece bir imalat için kullanılmıyor.
  koca koca presler de yapılabilir.

  bu proje bir örnek olur. üstte yazdığım akış şemasında enjeksiyon makinası yerine otomobil yazarsın, o da işler.

  haa daha sonra bu fabrikayı gelir bi girişimci satın almak ister. paat diye satarsın. devlet olarak içinde kalmak zorunda değilsin. önemli olan ülkede üretim olsun.
  ordan aldığın parayla uçak fabrikasına aynı şeyi uygularsın.
  2 -2 ... pilotmont 1
 2. 2.
  Dolar yükselince otomatikman azalıyo xd.
  1 ... the rus kekosu
 3. 3.
  ne zaman şu sıfır telefon bilgisayar ıvır zıvır seyleri ikinci el alma alıskanlıgi edinirsek ozaman ortalik biraz duzelir dostum bence.
  ... godposee
 4. 4.
  Hangi model sistem uygulanacak, yatırım ve proje ne olacak konusu yanında en önemlisi insan.
  Nuh peygamber oğlu ile cep telefonunda konuştu diyen veya kadın adaya oy mu atılır diyen (sanırım bu kişi rektör falandı) insanlar ile bu insanların zihniyeti ile bir şey yapamazsınız.

  Örnek mi?
  Tarım ülkesi olan ve dünyada kıtlık yokluk tehlikesi yaşamayacak 7 ülkeden biri olan Türkiye'nin insanları kuru soğana muhtaç olması.

  Bir iş yapmayı bırakın, insan faktörü en büyük etken olmamış proje de yapılmış işi kurulu düzeni bile bozarsınız.
  -1 ... thebiggraywolf
 5. 5.
  e şahsım da türk. ben çıktığıma göre yüzlerce binlerce benim gibi insan çıkar, bu ülkeden.
  yanlış anlaşılmazsın egoyla ilgisi yok bu yazdığımın.
  türk milleti taa altaylarda yaşadığı zamandan beri demire yakındır. demirle uğraşır. ona şekil verir. malzeme bilgisi de iyidir.
  zaten milyonlarca insana gerek yok. misal proje grubu için 200 mühendis yeter.
  başta çok maaş ta verme. ver asgari ücret. satışlar başlayıınca, proje başarılı olunca da 10 bin tl maaş ver. devlet görevi de, askerlik gibi vatan borcu de. hakkaten de vatan borcu.
  bu vatan çok daha ilerilerde olmalı değilmiydi. demek ki hepimizin bi borcu var. yeterince ilerletememişiz bu vatanı.
  ... pilotmont 1