1. 1.
  Bir tanıdığın şu anki üniversite tercih dönemi esnasında karşısına çıkan ikilem. Arkadaş ikisini de kazanabiliyor ama ailesiyle birlikte istanbul'dan malatya'ya taşınacağı için malatya tıp fakültesini önceliyor. Tabii biraz da 'en kötü ihtimalle pratisyen hekim olurum' düşüncesi var. Lakin sınava hazırlık süreci boyunca makine mühendisliği ile kendini motive etti ve gözlemlediğim kadarıyla kafası matematiğe daha iyi basıyor. Zaten sınavda da matematik netleri diğerlerine oranla ciddi bir biçimde daha yüksekti.

  Ne önerirsiniz bu arkadaşa ey ahali?

  Not: Yanlış anlaşılmasın ben seneler önce üniversiteyi kazandım zaten. Yani "ben değil bir arkadaş" hesabı yok ortada.

  Edit: arkadaş malatya tıbba gitti. Yolu açık olsun.
  7 -2 ... yazar x
 2. 2.
  makineye gitsin.

  edit: seneye pratisyen hekim olacağım. öyle hiç de göründüğü gibi havalı bilmem ne bi durum değil. ona tıp fakültesinin sınavlarının yazılı, sözlü, performansa bağlı olduğunu söyle. ilk üç sene lise devamı gibi teorik ders görecek. sonraki iki sene hastanede ders görecek. son sene de amele gibi çalıştıracaklar. tüm bu süreç sonunda tus diye bir sınav var. uzmanlık için. aldığın eğitim bu tusa uygun değil. çocuk gibi dershaneye gidecek on yirmi milyar para verip. pratisyen kalmak hiç tatmin edici bir durum değil, ilkokul mezunu adam "bana iki kutu parol yaz" "evde ilaç kalmamış, karışık bi şeyler yaz" diye insanlar gelecek. yazmazsan belki şiddete başvuracak.

  ama itü ya da odtü gibi bir üniversitede doğru düzgün mühendislik okur, zamanında mezun olursa işsiz kalma gibi bir durumu olmaz. özel biraz sıkıntılı ama işte okuldaki dört senede cv sini doldurması iki sene falan eziyet çekmesi gerek tecrübe adına. akademisyen olabilir. ingilizce öğrensin dil öğrensin.. benim şimdiki aklım olsa gider mis gibi mühendis olurdum.
  9 -13 ... nammu
 3. 3.
  Odtü uçak mühendisliği alır.
  1 -2 ... kuresel ikinma 2
 4. 4.
  Hangisini istiyorsa onu olsun amk bu nasıl bir soru.
  17 ... charles beckendorf
 5. 5.
  Malatyada tıp olduğunu şimdi öğrendim.
  5 -7 ... super helix
 6. 6.
  Tıpa git tabiki salak mısın oğlum?
  5 -3 ... kudurtanbazlama
 7. 7.
  malatya alır.
  5 ... kediciksiz adnan hoca
 8. 8.
  1. odtüde uçak mühendisliği yok.

  2. bir noktada tıp da hukuk gibidir nerede okuduğunun etkisi olmayan bölümlerden..

  tıp fakültesini salt götü kurtarmak amaçlı yazıyorsa hiç bulaşmasın..

  matematiği iyi, matematik ve fizikten zevk alıyor ve en önemlisi meraklı bir karakterse itü makine mühendisliğini seçsin derim..

  ha matematiği diğerlerinden iyi ama ilgisi düşük, meraklı bir yapıda değilse tıp yazsın.. ya da hayır yazmasın o puanla işletme vs yazsın (yazılabiliyorsa tabii)

  iki bölüm de ziyadesiyle iyidir.. itü makina zaten itü makinadır, her ne kadar dışı seni içi beni yakar durumu olsa da, tıp ise her şekilde tıptır..

  ben mesela hastaneye girdiğim an içerisinde triplere giriyorum.. yoğun bakıma girince dünyanın tapusunu verseler bu işi yapmazdım diyorum..

  tıp, salt para için, salt iyi puan aldım boşa gitmesincilik için, en yüksekler tıp diyiciler için değildir..

  sıradan bir hekim kadar çalışıp o hekimin kazancını geçebilirsin itü makinadan sonra.. yurtdışına keyfe keder gidebilirsin.. çok farklı bir yön çizebilirsin hayatına..

  amma ve lakin hekimler bana göre çoğunlukla sarf ettikleri eforu hakedecek kadar kazanmıyor ve değer de görmüyorlar bence..

  umuyorum bir şeyler anlatabilmişimdir..
  5 -3 ... artificialhuman
 9. 8.
  ilgi alanı neyse onu yapsın.ne anlamsız bir soru.
  2 ... wishboneash
 10. 9.
  Bu ikilemde kalan arkadaş rica ediyorum ikisi arasındaki uçurumu anlayana dek tercih yapmasın. Zira ya suratsız bir doktor ya da memnuniyetsiz bi mühendisle karşı karşıya kalma riskimiz var. Lütfen ama lütfen sevdiğiniz işi yapın lütfen.
  9 ... sarimsaklimayonezx