bugün

ilk isviçre'de çıktığı için bu ismi alan bir çakı türü.onu diğer çakılardan ayıran bazı özelliklere sahiptir:
-bu çakı çok dayanıklıdır.
-bu çakı oldukça ağırdır.
-bu çakının en büyük özelliği ise şudur;içinde mini boyutlarda testere,çakı,makas,
törpü,vida,tirbişon,bira-gazoz açacağı,bıçak,fırça,tırnak makası bulunur.
http://www.strangemilitar...m/content/item/15565.html
boyle, baba-ogul-kutsal ruh uclemesini de icinde barindirirmis gibi bir hali vardir. herseyi yapar hani issiz bir adada yaniniza alacaginiz ucseyden biriymis gibi.uyuzuma gidiyor.
sevdiceğe iltifat manasında da tarafımdan kullanılan sözcük..
her şeyi yapabilir ama hiçbir şeyi tam yapamaz.
en büyük markası için; (bkz: victorinox)
gidilen bir misafirlikte goturebilirmiyim sorusuna hayır gibi bir cevap alınan ve cocukluktan bu yana kimde gorulse iç gecirilen, sahip olunsa bir işte kullanılmayacagı bilinen alet.
flash bellek eklentisi ile yeni bir çeişidi çıkmış olan çakı. 1 gb flash bellekli çakı 141 lira iken 2 gb olmaktan başka hiçbir farkı olmayan diğer çeşidi 220 liradır. *
görsel
görsel
ilk olarak isviçre'de kullanılmaya başladığı için isviçre çakısı denir.
ağırdır. ağır olmasının nedeni içinde bir dolu zımbırtının bulunması.
mesela makas, bıçak, açıcak, tırnak makası falan...
kampa gidenlerin favori eşyasıdır.
isviçre ordu çakısı diye de bilinir.
(bkz: bursa çakısı)*
zamanında bunla dönem ödevi rötüşlemistim çok pis hayat kurtarır* şimdilerde dönem ödevi yerine performans görevi denilir.
vatandasin "minare yasagi dolayisiyla isvicre'yi boykot edelim" dendiginde aklina gelen yegane boykot nesnesi.

bir de dis macunu reklamlarindaki isvicreli bilim adamlari boykot edilebilir.
(bkz: philipp degen)
çakı gibi defans valla.
(bkz: swiss army)
isviçre nin yegane ordusudur.
Efendim yeni modellerinde içinden ben de çıkıyorum artıkın.
çakı gibi çakı olduğu iddia edilen çakı.

aynı zamanda ilk fırsatta almayı düşündüğüm velakin ne işime yaracağı konusunda en ufak bir fikrim olmayan alettir.
http://3.bp.blogspot.com/...nTNUw/s1600/karikatur.jpg
(bkz: 127 hours)
taşımanın suç olup olmadığı bilinmeyen çakı.
görsel
çekmecelerin vazgeçilmezi. çünkü gün olur lazım olur bu.
orijinalleri d&r mağazalarında da satılan boyutlarına göre oldukça pahalı çakılardır.
bana wenger marka hediye gelen muazzam alet. çeliği öyle kaliteli ki sağlam olduğunu hissettiriyor. sağlam olduğu kadar da jilet keskinliğine sahip. beğenmediğim tek yanı mantar açacağı. her çakıda bu var ama hiç hoşuma gitmiyor kıvrımlı görüntüsü.
isviçre ordusu nun en ağır silahlarından biridir.