bugün

beş vakit namazı sıkıştırmaya çalışsan bile teravih sıkıntı...

ben kurban bayramını bekler somon keserim.
Zordur. Allah kolaylık versin.
objektif olmak herkese, her zaman faydalıdır. eleştirsen de, övsen de bunu objektif yap.
oradaki olaya şu yaklaşımla objektif bakabiliriz.

şimdi kuran da oruç açma ve bozma zamanları siyah iplik ve beyaz ipliğin birbirinden ayırt edilmesi kıstasına göre verilmiştir.
güneşin doğuş ve batışına göre değil.
eksiklerim olabilir ama bu yöntemle 22 saat oruç meselesi gündeme gelmeyebilir.
islam düz dünya prensibine göre bir yer yani arz tasavvur eder.

Anladınız mı?

Acı bir gerçek.
Sahura kalkma derdi yok mikemmel. Hem.iftar hem sahur miss. O bu değilde islâm'ın güncellenmesi lazım.
mekkeye göre oruç tutması gerek diyen müslümanlar, bizde o zaman mekkeye göre tutalım salak mıyız lan biz fazladan 5-6 saat oruç tutuyoruz? bu nasıl mantık lan?
isveç'teki musluman gocmenleri allahlarinin bile sevmediğinin kanitidir.
Bana bi gülme geldi.
onun da su kaybı olmuyor kardeşim diyenleri duyar gibiyim.
isveç'te yaşayan müminlerin "şu içtihat vardır, bu içtihat vardır" diye kıvranarak kurtulmaya çalıştıkları zorunluluktur.

kuran'da oruca başlangıç ve bitiriş zamanının nasıl belirleneceği son derece açık ifade edilmiştir. durum böyleyken, kim, neye dayanarak içtihat ediyor? içtihat yeteri kadar açık olmayan bir mevzu için yapılır. kuran'ın ilgili ayetleri ise apaçık!

madem uygulanması size zorluk çıkaran ayetler konusunda içtihat ediyorsunuz, o zaman neden "şeriat isteriz" diye tutturuyorsunuz? şeriat kapsamında uygulanmasını istediğiniz ayetler de zorluk çıkarıyor! onlar konusunda da içtihat edin, olsun bitsin...
islamın saçma olduğunun delilidir. 1.400 sene önce dünyanın döndüğü, eksen eğikliği bilinmiyordu. Norveç, isveç veya Antarktika bilinmiyordu. Bugün adam uzaya çıkıyor. Jüpiter güneşin etrafını 11 yıl da dönüyor orada ramazan nasıl olacak. Hem ramazan ay eksenli bir ay. Ay ın dünyanın uydusu olduğu bile bilinmiyor o zaman. Her şey ay a göre ayarlanmış. Aslında komedi ama bunu idrak etmek örümcek kafalar için zor.

Edit; Adam ciddi ciddi 22 saat oruç tutacak olan fitre verecek demiş. Eskimolarda para ne arasın. Arapların uydurduğu dinden de bu beklenir.
bıktım şu dinden bi haber olup kendi kıt aklınca dine çamur atmaya çalışan babası anonimlerden yahu. yahu dinin böyle yerlerde ki emri bellidir. eğer kişi bu 22 saat boyu orucu tutamıyacaksa fitre vermelidir. tıpkı hastalığından (örneğin şeker gibi) dolayı oruç tutamıyanlar için de geçerli. abi dine saldırmadan önce bi araştırın okuyun bizi de oturduğumuz yerden kanser etmeyin.
önce duamızı edelim, zira yukarıda dinle alay ederek yazılanlar, maazallah insanı kafir eder. velhasıl, bu kişileri allah ıslah etsin, rabbim, ramazan-ı şerif hürmetine (ben dahil) hepimize hidayet ve son nefeste iman nasip eylesin.

belli ki, toplumca cahiliz ve okumak gibi bir alışkanlığımız yok. zira bu meselenin çok basit cevapları var. tabii hadis, fıkıh, icma, kıyas, içtihat gibi kavramlardan bihaber olununca, kendi kafamıza göre fetva verme aşamasına geliyoruz ki, allah esirgesin, çok sakat durumlara yol açar.

ekvatora yakın bölgelerde oruç tutma süresinin kısa, kutuplara yakın yerlerde ise uzun olması, malum-u aliniz, Dünya'nın şekli ve güneş ışınlarını alma açılarıyla ilgili bir durum. bunda hemfikiriz sanırım. hemfikir olmamız gereken bir diğer husus da, hayır ve hasenat, ibadet ve amel, insanın bedensel fonksiyonlarını bozmayacak ölçüde ne kadar zorlaşırsa, bu amellerden alınan sevap da o kadar artar. seni yaratan bir güç var ve aldığın her nefes, tattığın her yemiş, gördüğün her güzellik onun eseri. eğer yazdığım bu son cümleyi idrak etmede sıkıntı çekiyor ya da bu gerçeği kabullenmiyorsan, zaten imanlı değilsindir ve orucun dünya üzerindeki çeşitli bölgelerdeki süresini tartışmak sana bir şey kazandırmayacaktır. lakin ikimiz de biliyoruz ki, senin amacın öğrenmek değil, inançlı zihinlere vesvese enjekte etmek.

ikinci olarak, gündüzün yaşanmadığı bölgelerde ise, ya Mekke'nin saat dilimini ya da sana en yakın, gündüzün yaşandığı bir bölgenin saat dilimini dikkate alırsın ki, bu da içtihada açık bir durumdur.

maksadın güzel amel etmek olsun kardeşim. senin geçtiğin o imansızlık yollarından 20 sene evvel geçen birisi olarak tavsiye ediyorum bunu. şunu da bil ki, sen Müslümanların diniyle alay ettiğin müddetçe, halis hiç bir Müslüman sana kızmaz. aksine, içinde bulunduğun duruma üzülür ve senin için hayır dua eder. ben de yukarıda, içlerindeki imansızlığı müstear isimlerine kadar yansıtan kişilere, hem vallahi, hem billahi, hem tallahi çok üzülüyorum. okuyun kardeşlerim. hayat çabuk tükeniyor. iman etmeye fırsatınız bile olmadan ölebilirsiniz, allah esirgesin.
dünyayı arap yarımadası çöllerinden ibaret zanneden dinin gülünç durumudur.
Uzaya uzun süreliğine gönderilen astronotların yanında şanslı sayılırlar....
(bkz: astronotun seferi sayılması)
bir adet bilmeyip uyduran yazar beyanı. konu içtihada açıktır. bir görüş buna benzer yerlerde mekke saatlerine göre sahur ve iftar yapılması gerektiğini çözüm olarak ileri sürmüştür.

edit: gerçeğin değil çamur atmanın peşinde olan cahile laf anlatmaya çalışarak cahillik ettim. yine de belki doğrunun peşinde olanlar okur düşüncesiyle silmiyorum.