1. 1.
  tüm evren için gönderilen dinin komik yanları bunlar. adam 22 ssat oruç tutup orucunu açacak. bir saat sonra sahura kalkacak. sofradan kalkmaz herhalde.
  29 -17 ... orantisiz zeka 4
 2. 2.
  o da isveçte yaşamasın amk.
  14 -20 ... yesilgozluhatunumbeenn
 3. 3.
  bir adet bilmeyip uyduran yazar beyanı. konu içtihada açıktır. bir görüş buna benzer yerlerde mekke saatlerine göre sahur ve iftar yapılması gerektiğini çözüm olarak ileri sürmüştür.

  edit: gerçeğin değil çamur atmanın peşinde olan cahile laf anlatmaya çalışarak cahillik ettim. yine de belki doğrunun peşinde olanlar okur düşüncesiyle silmiyorum.
  26 -16 ... neferi ceysu muhammed
 4. 4.
  buna benzer yerlerde mekke saatine göre ayarlanacakmış. hangi kitapta yazıyor. muhammed bu kitabı yazarken böyle bir şeyden haberi yoktu.
  14 -19 ... orantisiz zeka 4
 5. 5.
  Uzaya uzun süreliğine gönderilen astronotların yanında şanslı sayılırlar....
  (bkz: astronotun seferi sayılması)
  8 -2 ... dinsiz kitapsiz kafir
 6. 6.
  beyin fakiri kuranda sahur diye bir kavram var mı keşke önce ona baksaydın Allah o arada yiyin diyor bu kadar. Gerisi insanların oruca hazırlık yapma amacıyla adını koyduğu şey.
  5 -2 ... kafamuzayda
 7. 7.
  dünyayı arap yarımadası çöllerinden ibaret zanneden dinin gülünç durumudur.
  17 -11 ... tapmadiyentanri
 8. 8.
  önce duamızı edelim, zira yukarıda dinle alay ederek yazılanlar, maazallah insanı kafir eder. velhasıl, bu kişileri allah ıslah etsin, rabbim, ramazan-ı şerif hürmetine (ben dahil) hepimize hidayet ve son nefeste iman nasip eylesin.

  belli ki, toplumca cahiliz ve okumak gibi bir alışkanlığımız yok. zira bu meselenin çok basit cevapları var. tabii hadis, fıkıh, icma, kıyas, içtihat gibi kavramlardan bihaber olununca, kendi kafamıza göre fetva verme aşamasına geliyoruz ki, allah esirgesin, çok sakat durumlara yol açar.

  ekvatora yakın bölgelerde oruç tutma süresinin kısa, kutuplara yakın yerlerde ise uzun olması, malum-u aliniz, Dünya'nın şekli ve güneş ışınlarını alma açılarıyla ilgili bir durum. bunda hemfikiriz sanırım. hemfikir olmamız gereken bir diğer husus da, hayır ve hasenat, ibadet ve amel, insanın bedensel fonksiyonlarını bozmayacak ölçüde ne kadar zorlaşırsa, bu amellerden alınan sevap da o kadar artar. seni yaratan bir güç var ve aldığın her nefes, tattığın her yemiş, gördüğün her güzellik onun eseri. eğer yazdığım bu son cümleyi idrak etmede sıkıntı çekiyor ya da bu gerçeği kabullenmiyorsan, zaten imanlı değilsindir ve orucun dünya üzerindeki çeşitli bölgelerdeki süresini tartışmak sana bir şey kazandırmayacaktır. lakin ikimiz de biliyoruz ki, senin amacın öğrenmek değil, inançlı zihinlere vesvese enjekte etmek.

  ikinci olarak, gündüzün yaşanmadığı bölgelerde ise, ya Mekke'nin saat dilimini ya da sana en yakın, gündüzün yaşandığı bir bölgenin saat dilimini dikkate alırsın ki, bu da içtihada açık bir durumdur.

  maksadın güzel amel etmek olsun kardeşim. senin geçtiğin o imansızlık yollarından 20 sene evvel geçen birisi olarak tavsiye ediyorum bunu. şunu da bil ki, sen Müslümanların diniyle alay ettiğin müddetçe, halis hiç bir Müslüman sana kızmaz. aksine, içinde bulunduğun duruma üzülür ve senin için hayır dua eder. ben de yukarıda, içlerindeki imansızlığı müstear isimlerine kadar yansıtan kişilere, hem vallahi, hem billahi, hem tallahi çok üzülüyorum. okuyun kardeşlerim. hayat çabuk tükeniyor. iman etmeye fırsatınız bile olmadan ölebilirsiniz, allah esirgesin.
  12 -8 ... 12 14 21 1
 9. 9.
  bıktım şu dinden bi haber olup kendi kıt aklınca dine çamur atmaya çalışan babası anonimlerden yahu. yahu dinin böyle yerlerde ki emri bellidir. eğer kişi bu 22 saat boyu orucu tutamıyacaksa fitre vermelidir. tıpkı hastalığından (örneğin şeker gibi) dolayı oruç tutamıyanlar için de geçerli. abi dine saldırmadan önce bi araştırın okuyun bizi de oturduğumuz yerden kanser etmeyin.
  6 -9 ... tarihci memur
 10. 10.
  islamın saçma olduğunun delilidir. 1.400 sene önce dünyanın döndüğü, eksen eğikliği bilinmiyordu. Norveç, isveç veya Antarktika bilinmiyordu. Bugün adam uzaya çıkıyor. Jüpiter güneşin etrafını 11 yıl da dönüyor orada ramazan nasıl olacak. Hem ramazan ay eksenli bir ay. Ay ın dünyanın uydusu olduğu bile bilinmiyor o zaman. Her şey ay a göre ayarlanmış. Aslında komedi ama bunu idrak etmek örümcek kafalar için zor.

  Edit; Adam ciddi ciddi 22 saat oruç tutacak olan fitre verecek demiş. Eskimolarda para ne arasın. Arapların uydurduğu dinden de bu beklenir.
  10 -12 ... benimhalaumudumvar