bugün

şimdi gel de "bu savaşta benim atalarım canını ortaya koydu" diyenlere şukela verme...

Yıllardır maruz kaldığımız bu kemalist propagandanın önceki zırvalıklarını geçtim, yalnızca şu son iki gündür olanlar bile olayın ne kadar cılkının çıktığını göstermeye yetiyor.

önce bir cumhuriyet paneline katıldık arkadaşlarla. video gösterimi falan oldu, slaytlarla, filmlerle, ses kayıtlarıyla, şiirlerle Atatürk'ün ne süper bir milliyetçi, laik, anti-irticacı falan olduğu anlatıldı. "cumhuriyet" yani bağımsızlık, milli mücadele zaferi, istiklal başlığı altında yapılan bu gösterimde kullanılan ve konuşulan tek bir figür, tek bir isim vardı, o da atatürktü. aynı google'ın 29 ekime özel tasarladığı logo gibi. bir at üzerinde ki atatürk'ün neler yaptığı anlatılıyordu. sözlükte nihal atsız beyinlilerin etrafa atatürk ismini ağızlarına alarak salya saçmaları gibi.

sanki bugün cumhuriyet'in doğum günü değil de, atatürk'ün doğum günü. sanki atatürk tek başına asmış, kesmiş, hiç yoktan bir ülke var etmiş. ben böyle konuşuyorum ama harbiden de öyle diyorlar. atatürk milli mücadeleyi tek başına başlatmış diyorlar. ülkeyi tek başına kalkındırmış. düşmanla tek başına savaşmış. demokratik devlet düzenini sağlamış, hatta bir de tek başına sağlamış. cumhuriyeti o tek başına kurmuş.

yani demokrasi, cumhuriyet, milli mücadele vs. fasa fiso. cumhuriyeti, istiklal zaferini kutlamayacaksın, konuşmayacaksın. yalnızca atatürk var konuşulması, biat edilmesi ve kutlanması gereken. atatürk yoksa neyleyim ben cumhuriyeti,milleti. koy şeyine gitsin. bana atatürk gerek atatürk. çünkü o hepimizin tanrısı.

ulan dünyanın hangi ülkesinde böyle bir dığlık var. bu halk neler çekti, bu topraklar. milli mücadele döneminde, çanakkalede... batıda, doğuda, güneyde, kuzeyde... dünyada sahip oldukları en değerli şey olan şerefleri, vatanları için, en değerli şeylerinden olan canlarını feda ettiler. ki bunu yapana kadar cehennemi yaşadılar. sen gelmiş cumhuriyeti, şerefli insanımızın çektiklerini konuşacağına, "atatürk de atatürk" deyip hıyarlıktan zerre ilerleyemediğini bizlere ilan ediyorsun. elbette atatürk konuşulacaktır ama senin yaptığın gibi değil işte. sözümüz meclisten dışarı.
güncel Önemli Başlıklar