bugün

Şu uludağ sözlük yazarlarının bu kadar cahil bilgisiz olmasına şaşıyorum. Kürtlerin istiklal marşını okumama hakkı var diyen denyo, gundi istiklal marşının içinde herhangi bir ırka ait tek sözcük var mı, yazıldığı tarih ne, yazarının milliyeti ne bunları önce öğren. Eğer uludagsözlük yazarlarının seviyesi buysa ben zaten olmam burda. Ya da kürtletin istiklal marşı okumamahakkı var diye yazan gerizekalular bir erkeklik yapıp ibne olduklarıinı, soysuz olduklarını itiraf etsinler ki bilelim, ona göre kaale alalım.
Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı olan herkesin okuması zorunlu olan milli marşımız. "Yok o Kürt" okumasın diye bir şey yoktur! Kimliği TC kimliğiyse ya seve seve ya ...... okunacak. Yani öyle bir hak sedece TC kimliği olmayanların vardır.
(bkz: hangi hak)
hak denebilir.
tabiki saf bir çocuk için söyledikleri önemlidir, çünkü sadece söylerken düşünür ve söyledikleri düşüncelerini yansıtır ama yaptığı şeyler büyüdükçe düşünceyle kaynaşır, 35 yaşındaki bir adam saksıdaki toprağı alıp kulağına koymaz ama 3 yaşındaki bir bebek koyar o bebek dengesiz midir?
12 yaşındakı bir çocuk-20 yaşındaki bir genç?
zaten olan bir haktır. kafana silahmı dayadılar, ayağa kalkmassın okumassın, en fazla ibne derler, oda sana koymaz zaten. yık tabularını.
andımız ve istiklal marşı gibi ırkçı, esasen arak bestelerle kotarılmış 'eserleri' isteyen dilediği kadar, kusana tıksırana kadar okuyabilir,
midesi kaldırmayan da okumaz, enternasyonal okur, (bkz: imagine) söyler. istiklal marşının yazarı bile faşizan zihniyeten kaçıp mısıra gitmiş zamanında. birkaç ibik istedi diye bir yere gidecek degiliz, bu yurdun gerçek sahipleriyiz iktirip gidecekler miliyetçi ırkçı dallamalar olacaktır sonunda. özgürlük yoksa getireceğiz, sizi de adam edecegiz.
saygıyla karşılanacak bir olay falan değildir. ben direk söverim o adama. hem türkiye cumhuriyeti kimliğini taşı hem de terbiyesizlik yap. şimdi bu dingiller, karşıdaki adam sövünce hani özgürdük gibi saçma salak bir argümanla cevap verirler. arkadaş, özgürlük istiklal marşını okumamak mıdır ya da 10 kasım da saygı duruşunda bulunmamak mıdır? sen hangi sikin mahsulüsün ben anlamıyorum. madem özgürlük istiyorsun çık vatandaşlıktan olsun bitsin, sonra ne bok yersen ye.
sütçünün annesine kayması kadar doğal bir haktır.
saygıyla karşılarım.
vardır böyle bir hak hatta s..tir olup gitme hakları da bulunmaktadır bu canlıların, ürkmeyiniz, tırsmayınız, rahatsınız rahat..
kişiye saygısızlık etme hakkı vermez.
bu ülkede yaşamak istiyosanız ya seve seve ya sike sike okuyacaksınız efendim.
okumak istemiyorsan papua yeni gineye gidebilirsin.bu vatanın evladıysan seve seve okuyacaksın bunu.istemiyorsan haklarından yararlanmayacaksın git papua yeni ginenin haklarından yararlan.
bu ülkede atatürk'e küfretmek atatürk'ü sevememe özgürlüğü adı altında
bu ülkede bölücülük insan hakları özgürlüğü adı altında
bu ülkede faşizm düşünce özgürlüğü adı altına bunca zamandır millete yutturuluyor ya bu da bir özgürlüktür aq.

ben sizin özgürlük anlayışınızın ta!
kendisine verilmeyen hakkı kullanan ve cezalandırlıması gereken aykırı tipler...
türkiye'de öyle bir hak yoktur.
kuzey ırak ın bilmem ne kamplarında öyle bir hak varmış. bsg oraya.
elbette herkesin hakkıdır ama niyet de önemli tabi. ben milletimi seven bir insan olarak hiç mi istiklal marşı esnasında arkadaşımla haftasonu neler yaptığımızın dedikodusunu yapmadım, dizide ne olmuş sormadım, tabiki benim de katılmadığım durumlar oldu. bazen çocuksu gelirdi marşa katılmak, o zaman yaş komplekslerimiz vardı. bunlar doğal şeyler. ha, eğerki okumayı reddediyorsa bir insan bizim kutsal marşımızı, ben okumam kardeşim diyorsa, o zaman gitsin başka bir ülkeye, başka marşlar okusun. ırak marşı okusun. bu ülkede yaşayıp hizmet bekliyorsan, özgürce yaşıyorsan, hatta bak marş okuma konusunda bile bir özgürlük talebin varsa, çok kaldırmışlardır götünü, bak ne kadar özgürsün dimi, o zaman bu özgürlük için dökülen kanların bedelini de ödeyeceksin haftada iki kez iki dakika bir marş okuyacaksın öğrenimin esnasında, sonra 10 kasımda 1 dk saygı duruşu ile maç önceleri okunan marş kalacak hayatında bir tek. eğerki istiklal marşı okunmasaydı bu ülkede, halaluya diyecektin, asimile bir köpek olacaktın, kim olduğunu bile hatırlayamayacaktın. şükret bi bee! bi de şükret.. hep şikayet, hep şikayet..
çarptırma yapmayın!

bugün diyarbakır'da yaşanan olay istiklal marşının okunmaması değil, istiklal marşının ıslıklanmasıdır. hiçbir kutsalı olmayanlar kutsalına hakaretin ne demek olduğunu anlayamaz, bu yüzdendir ki kendilerini esfeli safiline indiren tutumlarını halen daha savunurlar.

bir gün bir kutsalınız olana kadar, ona hakaret edilene kadar zorlamayın, ne hissettiğimizi anlayamayacaksınız.

o güne kadar neden gözümüzde hayvandan daha aşağıda olduğunuzu anlamayacaksınız.

ve belki ilk defa o gün insanlığa bir adım yaklaşacaksınız!
Roland Barthes'in su guzel sozuyle onemi anlasilabilecek haktir:

"Faşizm konuşma yasağı değil, söyleme mecburiyetidir."
ötenazi hakkını istemeyle aynı şey.
o marş bağımsızlığımız demektir. vaktiyle bağımsızlığımızı koruyamasaydık senin o benim hayatım dediğin şey de olmazdı
aidiyet hissetmeyen birine zorla aidiyet hissettiremezsinin japoncasıdır.

ama hiçbir civcivin çıktığı yumurtayı beğenmeme hakkı yoktur.

beğenmiyorsa babası horoz, anası da tavuk değildir zira...

ne olduğuna bırakınız kendi karar versin. hoca erbakan deyişi ile: kuş musun deve mi...
şimdi düşündümde lise yılarından beri bende var olan bir özellikmiş.hiçbir zaman eşlik etmezdim bu marş olayına.askerde ise zaman zaman eşlik ederdim.sadece komutanlara yakın durduğum zamanlarda o da playback şeklinde.galiba böyle bir 'hak' varmış be bu hakkı ben kendim yaratmışım.yaşasın hakların kardeşliği.
bu ülkenin hiçbir insanında olmayan haktır.
yahu kardeşim hiç mi öğretmediler sana iki kıtacık şeyi? hiç mi anlatmadılar mehmet akif in bu şiiri nasıl yazdığını? hiç mi anlamadın bu marşın bu ülke için önemini?
bu ülkede yaşamaması gereken insanların olabilecek haktır.

diğer ülkelerde yokmuş falan filan hikayedir. bu ülke diğer bir ülke değil, bu ülke "istiklal marşıyla", "ay-yıldızlı bayrağıyla", "türkiyedir". yasalarına, geleneklerine göre de bu marşa saygı duymak bir gerekliliktir.
olmayan haktır. okuyacaksın arkadaşım seve seve olmazsa...