1. 1.
  hayat akıp gidiyor, okul bitirme derdinde olanlar, iş hayatının orospu ruhları, evlenme derdi, çoluk çocuk yapsam mı düşüncesi, yaparsam bakabilir miyim , okutabilir miyim endişeleri vs... gidiyor hayat bata çıka yorgun argın.. çoğu zaman yalnızlıkla mücadeleyle..

  8 yaşında okula gittiğimde andımız diye bir şey okutuyorlardı, sonra istiklal marşı. her gün ve her hafta tekrar edilen şeylerdi. liseyi bitirene kadar devam etti. öyle bayan bir monotonluktu ki, kanını akıtsan türktür bu yazısı! çıkacak olan arkadaşlar bile cıvıtıyorlardı bu dini törenlerden farksız olan devlet zorunluluğuna..

  andımızı 4.sınıftayken bırakmıştım çok iyi hatırlıyorum. kimseden etkilenmeden. ortaokula geldiğimde ise istiklal marşı anlamsızlaşmıştı benim için. ama kanında türk yazan evinde ona ezberletilenlerle sokağa çıkan arkaşlarım gibi bu törenlerde osurmuyor, şu kızın götü de ne güzel rüzgar esse de götünü görsek cıvıklıklarına karışmıyordum. yıllarca saklanarak yaşadım. onlar böyle zevzeklikle yapsa bile gerektiğinde biz türküz amınakoyarız yüce ulusumuz gibi şeyleri dile getirdiğinde bir anormallik sezilmiyordu. ama ben düşüncelerimi aileme açıkladığımda boşuna ekmek vermişiz biz sana gibisinden manalı espriler şeklinde geri bildirimler alıyordum. düşüncelerim beni anormal yapıyordu. arkadaşlarımı ise normal. davranışlar önemsizdi çünkü bu toplumda, önemli olan ne söylediğindi hissetmesen bile.

  bugün kürtlere veryansın ediliyor. istiklal marşını neden okumuyorlar diye. hatta küfür ediliyor . küfre alıştığımız için söylemeyeyim dedim ama tutamadım kaçırdım.

  illa bir sebebi olması gerekmiyor istiklal marşını bağıra bağıra okumamak için. içinden gelmiyorsa okumazsın. ama kürt olduğun için okumuyorsan bunu illa terör ile bağdaştırıyorlar. hainlikle bağdaştırıyorlar. çok kürt biliyorum ben istenilen şekilde marş okuyan ama temel haklarında bir farklılık hala göremiyorum. üstelik sanki baba bir görev vermiş yaparsa bunu ödüllendirecek gibi bir hava var. ilginçtir.

  az önce dedik ki bu marş bir monotonluk üzerine kurulmuş. öyle ki, geçen ay memlekete gittim ve ne göreyim bizim peder bey'in oturduğu apartmandaki yönetim kurulu toplantısının başında bile milleti ayağa kalkmış marş okurken gördüm. üzülsem mi gülsem mi bilemedim.

  her şeyi geçtik, yukarda girizgahını da yaptık. hayat yorucu birader. o, bu, şu... sıçmaya bile zaman bulamazken bazen onu bile unuturken, nedir ki bir marş bunun yanında...

  hayatın kendisi devletin emrettiği bir marştan çok daha önemlidir...
  7 -21 ... abi deme lazim olur
 2. 2.
  aynı zamanda dinlememe hakkını da beraberinde getiren haktır.
  1 -8 ... zapatusta
 3. 3.
  türkçülerce görüş şudur ki kürtlerin istiklal marşını okumama hakkı vardır. çünkü onlar türk değildir. onları türk sayarak milli değerlerimizi paylaşmak , kazandığımız marş şerefini onlarla paylaşmak milletimize de haksızlık etmektir. ancak bu, kürtlerin marşımıza saygı duymak zorunda olduğu gerçeğini değiştirmez. yönetme becerisi olmayan devletsiz topluluklar kendilerini yöneten büyük milletlere saygı duymak zorundadırlar.
  7 -3 ... forever autumn
 4. 4.
  türkiye dışındaki ülkelerde bu hak vardır.
  okumak istemeyenler istediği ülkeyi seçip gidebilir.
  ama bu ülkenin istiklal ve milli marşı olan bir marşa böylesi laflar etmek, okumam demek hatta saygısızlık yapmak hiç bir ülkenin lügatında yoktur.
  hoş bunu dile getirenler zaten ülkesiz ,vatansız insanlar olduğu için böyle söylemeleri pek doğaldır.
  bu aralar birileri iyicene azdı ve kudurdu.
  dikkat etsinler de sonları kuduran köpekler gibi olmasın.

  ha anayasal düzüne göre istiklal marşı bu ülkenin milli marşıdır.
  ve ona saygı duymak zorundasın.
  t.c. nufüs kağıdı taşıyıp ülkenin tüm nimetlerinden faydalanıp sonra ben marşi okumam diyenler keşke ülkenin elektrik, su, doğalgaz, hastane, okul gibi kamu hizmetlerinden de yararlanmasa.
  öyle ya milli marşı onların marşı değilse türkiye cumhuriyet'inin türk halkına sunduğu hizmetlerinde onları alakadar etmemesi lazım.
  9 -1 ... cekilin bakayim
 5. 5.
  istiklal marşı'nın önemini anlayamamış kişi talebi. istersen okumayabilirsin, zorlama yapmak ise elbette yanlış...
  1 -1 ... lightsaber
 6. 6.
  olmayan haktır. okuyacaksın arkadaşım seve seve olmazsa...
  4 -3 ... kalemtras
 7. 7.
  bu ülkede yaşamaması gereken insanların olabilecek haktır.

  diğer ülkelerde yokmuş falan filan hikayedir. bu ülke diğer bir ülke değil, bu ülke "istiklal marşıyla", "ay-yıldızlı bayrağıyla", "türkiyedir". yasalarına, geleneklerine göre de bu marşa saygı duymak bir gerekliliktir.
  1 ... mechanix
 8. 8.
  bu ülkenin hiçbir insanında olmayan haktır.
  yahu kardeşim hiç mi öğretmediler sana iki kıtacık şeyi? hiç mi anlatmadılar mehmet akif in bu şiiri nasıl yazdığını? hiç mi anlamadın bu marşın bu ülke için önemini?
  1 -1 ... catstark
 9. 9.
  şimdi düşündümde lise yılarından beri bende var olan bir özellikmiş.hiçbir zaman eşlik etmezdim bu marş olayına.askerde ise zaman zaman eşlik ederdim.sadece komutanlara yakın durduğum zamanlarda o da playback şeklinde.galiba böyle bir 'hak' varmış be bu hakkı ben kendim yaratmışım.yaşasın hakların kardeşliği.
  -3 ... zapatusta
 10. 10.
  aidiyet hissetmeyen birine zorla aidiyet hissettiremezsinin japoncasıdır.

  ama hiçbir civcivin çıktığı yumurtayı beğenmeme hakkı yoktur.

  beğenmiyorsa babası horoz, anası da tavuk değildir zira...

  ne olduğuna bırakınız kendi karar versin. hoca erbakan deyişi ile: kuş musun deve mi...
  1 -1 ... habeas corpus