bugün

görsel

Oldukça güzel olan haldir. Evet.
özlediğim halidir.
Taksim meydanı mezbelelik değildi. gezi parkında boğaza bakarak çay içer, dondurma yerdiniz.
O zamanlar inşaat ya resul Allah diyerek istanbul'a ihanet edenler yoktu.
restoranları, cafeleri, eğlence mekanlarıyla her çeşit insanın vakit geçirdiği, istanbul deyince ilk akla gelen, 24 saat yaşayan bir caddeyi adım adım yokettiler. ruhunu öldürdüler. sadece istiklal caddesi değil ankara- tunalıhilmi caddesi de aynı durumda. üstüne ölü toprağı atılmış gibi. renksiz, ruhsuz. her şeyi griye boyadılar. sadece caddelerin değil insanlarında eski tadı yok.
Arkadaşlara eskiden taksime çıkıp bastan aşağı yürümenin bile ne kadar güzel olduğunu anlatamiyordum. Bu fotoğrafı görenler inanır. Cidden çok güzel zamanlardı.
bir avrupa şehri gibi.
şimdi bakıyorsun bir arap caddesinden hallice. serkeş arapların istilası altında. köşe başlarında kulakları kanatan, ne olduğu belli olmayan sesler ve bu seslere halaylarla eşlik eden azınlık grupları. türkçeden daha çok arapça yazılar. kendi ülkende bir yabancıymışsın hissiyatını iliklerine kadar hissediyorsun istiklalde. bitki örtüsü desen, saçları yeni ekilmiş arap ve ispanyol kökenli adamlar. her yer nargile cafe. arka sokaklarına doğru ilerledikçe, ortadoğudan çıkagelmiş insanlar ve bu insanların tutkularına, zevklerine nabız tutan hoteller. iranlısı, faslısı,arabı,ıraklısı,suriyelisi, ürdünlüsü, katarlısı,ummanlısı ve daha nicelerinin davranışlarına hayretler içinde kalmamak elde değil. kendi kendinize hani marjinal olan bizdik diyorsunuz. rezalet seviyede olan cluplara adam çekmeye çalışan değnekcileri, tabiri caizse it gibi peşinize takılıyor. nerden baksan tutarsızlık nerden baksan ahmakça. hala güzel kalan yerlerin kıymetini bilmek lazım. onlarda bana kalsın. yitip giden güzelliklerine bir ah çekmekten başka ne gelir ki elden?
istanbul'un istanbul, taksim'in taksim olduğu yıllar. o günlerde üniversite okumak vardı...
Ailesinin bir tarafı , 250 yıllık istanbullu
Olan birisi olarak yazayım .

2002 istanbulu , 2019 yılına göre daha
Tenha idi . bunun haricinde bir fark
Yok .
Shp nin belediyeyi yönettiği 1989 – 1994
Yılları istanbulun berbat devirlerinden
Biridir . susuzluk , çöp dağları vs …….

Nurettin sözen oy için bütün
Tunceliyi , sivası getirdi .
Üstüne , 1992 - 1994 yıllarında ki
Kürt göçü geldi . özalın , kürtleri
Batıya taşıyalım projesini gerçekleş
Tirmek tansu çillere nasip oldu .

Köy boşaltmalar , yakmalar vs …..

Pkk vs bütün memlekete yayıldı .
Bir anda barlarda eroin satılmaya Başladı ……..

Aileler gece sokağa çıkamaz oldular .
iste reisi başımıza getiren olaylar budur .