bugün

uzun süredir takip ettiğim, lakin kimsenin günahını almamak adına doğru zamanı beklediğim ve artık vicdanım rahat bir şekilde gerçekleri sunmaktan çekinmeyeceğim gerçekleri gün yüzüne çıkardığım hadisedir.

fazla vaktinizi almadan kısaca özet geçeyim arkadaşlar. 1-2 aylık zaman dilimi içinde her hafta istatistiklerin en az ilk 5 sırasında yer alan yazarları hatırlarsanız. (adı geçmeyen yazarları tenzih ediyorum).
asla ve asla iyi bir yazar olduğumu söyleyemem fakat çok iyi bir okurumdur. hülasa bu her hafta istatistikleri kasıp kavuran arkadaşları bende takibe aldım. sonuçta tüm sözlük bunları takip ediyorsa boş yere değildir değil mi?
lakin istatistiklere giren entrylerinin çoğunu o kalitede bulamadım. yine de bu arkadaşları izledim.
aralıksız her hafta istatistiklere girmeye devam ettiler. ama ben yine de çok sıradan buluyordum metinlerini. bu aşamada çoğu yazar da aynı serzenişde bulunmaya başlamıştı

'' ama bu istatistiğe girecek düzeyde bir entry değil bence''

bence de öyle değildi. bunun sadece benim fikrim olmadığını anlayınca da görüşümü belirterek doğru gitmeyen bir şeyler olduğunu ima ettim. hatta moderasyona bile şikayet ettim. moderasyonun bana geri dönüşü şuna benzer şekilde olmuştu.

'' bahsettiğiniz yazarları inceledik fakat kendisini oylamadığını gördük. fakat sözlük yüzdesinin çok üstünde yazar oylaması yapıldığını gördük. araştırıyoruz bunu. ''

onlar araştıra dursun ben artık sonuca geleyim;

bakın bu uludağ sözlük'ün 45.000 kişilik facebook sayfası.
http://www.facebook.com/uludagsozluk

yanlış duymadınız 45.000 beğenisi var.

peki bu sayfa sözlüğe mi hizmet ediyor?
hayır! bu arkadaşlara hizmet ediyor:

(bkz: googhann)
(bkz: kaideyi taciz eden istisna)

nickli yazarlara hizmet ediyor.

yani?

bu arkadaşlar entryletini bi güzel yazıyorlar, sonra 45.000 kişinin önüne bırakıyorlar, ya da bıraktırıyorlar...
45.000 kişiden en az 30 kişi bile oylasa bu entryi ne oluyor? pek tabii ki de haftanın istatistiklerine rahatlıkla giriyor.
istatistiklere girdikten sonra da linkler hemen sayfadan siliniyor. birkaç da farklı yazarın entrysi paylaşılarak dikkat çekilmiyor.
ama son zamanlarda bokunu iyice çıkardıklarından bunu sizler de net bir şekilde göreceksiniz. girin bakın sayfaya hemen silmeden yetişin.

işin güzel yanı da o 45.000 kişinin en az 20.000'nin uludağ sözlük yazarı olduğunu düşünürsek de doğrudan artı alıyorlar.
okuyucu oylarının karma arttırmadığını hepimiz biliyor. bu orantıyı da arkadaşların entry sayısı ve karma puanlarıyla da net bir şekilde görebilirsiniz.

219 entry, 569 karma. hmmm... harikaymışsın be abi.

daha fazla uzatmıyorum arkadaşlar buyrunuz;

(ki bu yalnızca geçen haftanın tablosu. varın öncesini siz düşünün artık).

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

edit:

'' önce istatistiklere giriyor, sonra da yayınlanıyor tamam mııı'' diyenler olmuş.
ah be arkadaşlar... koca sözlükte sadece bu yazarlar mı istatistiğe giriyor da facebook'ta yayınlanıyor? gerçekçi olun arkadaşlar.
yüzlerce kaliteli yazarın hakkı yeniliyor. öyle bile olsa, istatistiğe giren diğer yazarların entryleri nerede peki? onlar neden paylaşılmıyor?
her şey net bir şekilde ortadadır.

hadi çok pembe bakıyorum olaya; diyelim ki günün beğenenlerine girdi bu arkadaşlar. 2398273923 tane daha envai çeşit günün beğenilen entryleri-yazarları varken neden sadece bu arkadaşlarınki paylaşılıyor? entry sayılarına ve karmalarına bakın, onlar her şeyi çok güzel anlatıyor aslında.
karma uğruna göt yırtmanın sonucudur. karmayla işe gireceğini düşünen düzenbaz işidir.
ilgili yazarların nasıl bir savunma yapacağı merak konusudur.
(bkz: gergin bekleyiş sürüyor)
sayın moderatörler hala niye harekete geçilmiyor adam fotoğraflarla belgelemiş ülkenin en popüler sosyal ağı olan facebookun bizlerinde üyesi bulunduğumuz koskoca uludağ sözlüğün sayfası iki tane yazarın karma fantezisine bırakılmamalı.. ben moderatörlerin gereğini yapacağını düşünüyorum... böyle kepazelik görmedim hayatımda.. karması çok artınca para falan verilecek mi sanıyor bu iki arkadaş acaba.. başka sözlüklerde duyulsa rezil oluruz..
malesef katıldığımdır. bu durum tüm yazarlara hakarettir. aptal yerine koymaktır. çok iyi entrylerin listede olmayışına şaşırıyordum ama bu kadarı aklıma gelmemişti. bir açıklamayı hakettik diye düşünüyorum. bu arada zall mümkünse 2008'den 2012'ye dönsün artık, sözlük elden gidiyor.
kesinlikle emek hırsızlığıdır. kimlere mi karşı?
burda eşekler gibi yazan, okurların bu şekilde sevgisini kazanmaya çalışan yazarlara karşı.

her hafta siktiri boktan entryler ile istatistiklere girip belki de über bir yazıya gölge düşürülmektedir.

dileriz ki, ota boka bir mazeret bulup entry silen veya ahkam kesen moderasyon buna bir önlem alır.
(bkz: aydınlandım)
(bkz: hep amerikanın oyunu bunlar)
şaka maka bir tuhaf iş...
(bkz: kaideyi taciz eden istisna)
(bkz: googhann)

bu iki arkadaş da 8. nesil.
ve sözlüğün resmi facebook sayfasında girilerini paylaştıklarına göre de bu facebook sayfasının yöneticileri.

lakin,
ancak ve ancak bir ergenin sergileyeceği bu davranışı sergileyen bu iki arkadaş, 8. nesil olup ta facebook sayfasında yöneticilik yaptıklarına göre muhtemelen sevgili modlarımızdan herhangi ikisinin feyk hesabı.

yapmayın lan böyle şeyler.
insan olun az.

karmanın amına koyayım size bişey olmasın...

--spoiler--
ismail beni 1000 karma eksilt bu iki arkadaşa dağıt dostum.
--spoiler--
bugün katıldığım hadisedir.
9. nesil çok yeni yazarım. sözlükte birşeyler okuyup yazdığımda gerçekten çok eğleniyorum. dün yazdığım bir entry nin oy sayısı fazla olunca bugün ilk defa dünün en beğenilen entryleri kısmına baktım ve kendimi gördüm. daha önce en beğenilenlere hiç bakmamıştım ve hepsini tek tek inceledim ve büyük hayal kırıklığına uğradım. hatta nickimi bilmeyen arkadaşlara da gösterdim onlar da aynı şeyi söylediler. amacım o listeye girmek ya da en tepesinde olmak falan değil yanlış anlaşılmasın. kendimi ve farklı bakış açılarını öğrenmek istedim sadece. ama sanırım artık eski şevkle yazmam mümkün değil derken bir de bu başlığı görüp okuyunca daha da üzüldüm. umarım bu konuda birşeyler yapılır. yoksa benim gibi birçok sözlükçünün iyi niyetli duygularına yazık olur.
ortada ciddiye alınacak istatistik mi var ?

oylama sadece sözlük içinde popüler olduğu için; çekemeyen, vurdumduymaz, ilgisiz insan çoktur. sen oylamayı bencillere ya da rekabet halinde olan insanlara bırakırsan oylama bir anlam ifade etmez. yazılan enteryleri silmek bir anlam taşımıyor. başlıklar konusunda seçici davranılmadığı için sözlükte gereksiz başlık bokluğu var. bu da haliyle gammaz ve luzumsuz insan sayısını arttıyor. ey sayın modcuklar; gammaz sayısını, silik sayısını, luzumsuz yazar sayısını ve adaletsiz oylamaları ortadan kaldırmak istiyorsanız işe başlıklarla başlayın. bunlar nasıl başlık? hoşlanılan kızın tipini zikim, sivasta insanlar yakılırken tanrı neredeydi. sözlüğün kalitesinde ki düşüklük sizin kalitenizi ve seçiciliğinizi yansıtır. sözlük gitgide eksiyor, gitgide itücü olmaya baslıyor, gitgide seçici insanları incitiyor.
--spoiler--
seviiim koooş, bay kamber...
--spoiler--

seovileri hayalet avcıları gibi göreve çağıracak olaydır.
dıtdı dırırı dırı dırı...

görsel
(bkz: epic fail)
e o zaman bizde twitter facebook bütün arkadaşlarımıza link gönderelim bizde istatistiklere girelim böyle bir olayın bu sözlükte meydana gelmesi üzücü ..
(#14871708)
beklenen gelişme. ulan ben de diyorum bu uzun entryleri kim okuyor da oyluyor. vay be..
yazık beğeni egosu olan insanların işidir bu. yazık diyorum çünkü beğeni egosu özgüven eksikliğinden gelir. muhtemelen hiç okunmayan yazarların işidir. eh insan ciddiye alınmak ister haklı olarak ancak teknoloji öyle birşey ki, internet üzerinde yaptığınız yanlış yazım hataları bile kayıtlı kalır bir yerlerde. yani paylaştığınız linkleri silmeniz de pek kurtarmaz durumu. eğer sözlüğe yönlendiren sitelerin istatistiği tutuluyorsa, hangi sayfanın hangi tarihte kaç kez yönlendirdiği bile görülebilir. çok rica ederim böyle komik işlerle uğraşmayın bence, mesela biraz okuyun, kelime bilginizi geliştirin, cümle kabiliyetinizi geliştirin daha yaratıcı yazarlar olmaya çalışın. inanırsanız olur bence. hadi annem şimdi üzülmeyin ve böyle işlere kalkışmayın. yazık nan valla bak.
bunu yapanların facebook beğenme-liked ile ilgili rekabete giren salak çocuklardan farkı yok. oradaki gibi bir video çekip bizi güldürmelerini bekliyorum bu elemanlardan. bir de gönülleri olsun diye bütün karmamdaki artışları kendilerini bağışlıyorum. bitmedi, bundan sonra eğer herhangi bir şekilde en beğenilenler istatistiklerinde yer almam gibi bir şey söz konusu olursa bu hakkımdan feragat edip böyle düşüklüklere tenezzül eden arkadaşlara bağışlıyorum entrylerimi ve derecelendirmedeki yerimi. hepiniz mal olmuşsunuz lan, biri dergi çıkartır paso her hafta kendi yazısını kor, üstelik feyki de vardır ama moderasyon ses çıkarmaz, biri gelir facebook sayfasında puştluk yapmaya tenezzül eder... ohooo amına koyiyim bebelerin mekanı olmuş ortam da habarımız yok yemin içiyorum...
bu facebook'taki o sayfanın admini kim? ve bana kalırsa burda istatistiğe giren yazarların entryleri orda yayınlanıyor. ve daha fazla oylanıyor. siz burda entryler oylanmıyor, okunmuyor mu sanıyorsunuz gençler?
doğru kelime sahtekarlık mıdır? bilinmesede dikkat çekicidir, en nihayetinde ilk sıraları pek güncel olmayan bir liste söz konusu.
şimdi şöyle de bi şey var . kaideyi taciz eden istisna birinci olan o entrylerinden birini yazmış. ertesi sabah sözlüğün fan sayfasında paylaşılmış. yani adam istatistiğe girdikten sonra. yani paylaşıldıktan sonraki oylamanın adamın günlük beğenilenlere girmesine bi etkisi yok. anca haftalık oynar yani. yedi martta yazmış. sekizinde paylaşılmış faysbukta.. böyle de bi şey var.

olm nesini eksiledin lan doğru değil mi şimdi dediklerim. haftanın en beğenilenlerine girmesine etki eder ama günlük işlere etkimez yani.
facebook sayfasında entry paylaşımı şu şekilde yapılmakta: dünün beğenilen entrylerini moderatörlerimizden birisi okur ve ilk 4-5 sıradan en hoşuna gidenleri, genellikle de ilk iki sıradakileri günlük olarak facebook sayfasında paylaşır. (yakında bu otomatik olarak paylaşılacak) kaideyi taciz eden istisna adlı yazarın entry'leri de dünün beğenilen entryleri listesinde ilk sırada çıktıkça facebook sayfasında paylaşılmış ve beğeni toplamıştır.
ayakta alkışlanası tespittir.
(bkz: yemin ediyorum benim aklıma gelmişti)
o kadar uzun bir entry. içeriği bilgi değil. veya siyasi bir taşlamada değil. gündem içerikli bir konu hiç değil. bir hikaye veya baştan geçen bir anı. o kadar insanın bu uzunluktaki bir yazıyı merak ediyor olup baştan sona okumuş olmasını anlayamıyorum.

ilk cümle zor okunuyor bu tip entrylerde. kim niye okusun, veya nasıl üşenmiyorlar okumak için bana pek mantıklı gelmiyor. ama bunun çokda peşine düşülecek birşey olduğunuda düşünmüyorum.

vardır zamanı, üşenmiyordur, kendisinin cezbediyordur. ve okuyordur. arz-talep meselesi. her kişi bir değil ki, her kişinin zevkleri ilgi alanları bir değil demek ki diyorum sonra.

ayrıca karma mevzusu ve en iyilere girmek bence egodan başka birşey değil. bu kişiyi bağımlı yapar. burada bulunup vakit geçirmek, bir şeyler paylaşıyor olmak, bunun neticesinde yeni şeyler öğrenmiş olmak ve de en önemlisi gündemi an be an sıcağı sıcağına takip ediyor olmak olmalıdır asıl amaç.

yoksa karma veya en iyi olmak neyin tatmini? sanal bir ortamda neyin karşılığı? bunlar yazarı daha iyi, kaliteli, faydalı şeyler yazmaya taşvik etmeli. sonra adamlar bu amaçla giriyorlarsa siteye bırakın yapsınlar. ben bunda bir zarar görmüyorum. kimene? kendi eğlencesi banane. bu kişinin yazı yazma veya siteye girme şevkini kırmamalı diye düşünüyorum.
sözlük facebook sayfasında haksız rekabet yaratmaktır. yanlıştır.
bunu öğrenmenin tek bir yolu var. googhan a özel msj dan küfür ediyoruz. dan 1 dakika içerisinde uçurulursak o moderatörün çakmasıdır. eğer 10 dakika içerisinde çaylak yapılıyorsak o normal bir yazardır. gönüllü olan bir adım öne çıksın lütfen.
(#14872677)
güncel Önemli Başlıklar