1. 1.
  19 mayiscilarin zoruna giden kutlama. Hahahah sike sike kut-la-ya-ca-giz. cildirin amk.
  2 -8 ... opel corsa ben her turlu
 2. 2.
  1204 Latin istilasında tamamen mahvolmuş hatta ahı gitmiş vahi kalmış doğu roma imparatorlugunun 1453 yılına gelindiğinde elinde kalmış olan yokluk içindeki istanbul şehrinin 150000 kişilik modern silahli bir orduyla 53 günde zar zor alınmasıdır.

  Not: istanbulu savunan asker sayısı en fazla 9000 di kahramanlık filan neyin kafasını yaşıyorsunuz.
  1 -5 ... prescott
 3. 3.
  1453'ten beri bugün açılmış başlıktır.
  niye bizim aklımıza gelmedi lan bu başlığı açmak? kafamızı sikiyim.
  3 ... protest sanayici
 4. 4.
  istanbul'un önemi de o zaten amk. Yıkılamaz denen surları yıktığı için mehmed han, fatih oldu ya. Adamların 1000 askeri de olsaydı. O surlar yıkılmasaydı yine feth edilemezdi istanbul.

  (#32662377)

  Mal.
  2 ... trece
 5. 5.
  Erdoğan'dan önce fethin f'sinin bile lafı edilemiyordu. çünkü laikler Osmanlı ruhu yeniden dirilecek diye ödleri kopuyordu.

  korkmakta haklılar da. bu millet, bu ülke 100 yıllık uykusundan uyandı artık. bundan sonra bu ülkeyi bu milleti kimse tutamayacak.
  1 -2 ... morgandexter
 6. 6.
  istanbulun kurtuluşu çok daha önemli bir gün olması gerekirken lan deyyusun çomar torunları eğer atatürk ve onun başarıları olmasaydı ingilizler çanakkalede bu kadar sefil duruma düşmeseydi bu çomar şunun bunun çocuklarının analarını istanbulda ingiliz robertsler jonathanlar düdüklüyordu. sen bütün bunlara kıçını dönüp sırf atatürk ve yaptıklarına karşı o sefil varoş köylü komplekslerinle bütün o yaptıklarını yok etmeye uğraşıyorsan ingilizler keşke yapsaymış diye söylenebilecek bir orospu çocuğusun.
  -1 ... kakandoboy
 7. 7.
  şimdi 1453 de istanbul düştüğünde ne oluyor çağ değişiyor değil mi heheyyttt beeeeaa. Biraz açalım bizim ergenler için şu olayı.

  1- bu çağ değişme olayı sonraki yüzyıllarda elin gavuru avrupalı tarihçiler tarafından çağların daha iyi anlaşılması için etkileri büyük olan ama küçük ama büyük (burası çok önemli olayın ne olduğu önemli değil) olayları seçmişlerdir. Bizim o çoook böyük bilim ve ilim adamlarımız ne yapmış ? Orasını karıştırmayın.

  2- istanbul'ın fethi avrupa'nın ya da türk'lerin arasındaki ilişkiden ziyade aslında çok kişinin bildiği şeye neden oluyor.

  istanbul dan kaçan Doğru Roma'nın bilim insanları Avrupa da rönesans'ın başlamasına neden oluyor.

  sonuç şimdi adam kuantum fiziği ile uğraşırken biz oruç tutarken şekersiz sakız çiğnenir mi sorusunu soruyoruz (üstelik her ramazanda)

  Kısacası aslında o çağın değişmesi avrupaya değil bize giren bir şemsiyeydi.

  Ek not: Fatih her ne kadar bu adamları tutmaya çalışsa da devlet yönetimi müslüman olmayan bireylere ağır vergiler yüklemekteydi.

  Al sana laik olmayan devletin kaybettiklerinden sadece biri.
  ... scorpioraptor
 8. 8.
  askeri olarak Fatihin bizansı aldığı ama normalde bizansın fatihi aldığı çağ değiştiren olay. Bizansı alarak kardeş ve evlat katli entrika kültürü vs.. bir sürü roma rezilliği Türklere geçmiştir. zülmün simgesi Romanın tolgası yerine sarık tünik yerine kaftan giyerek devam etmiştir.
  2 -1 ... senrey26
 9. 9.
  istanbulun fethi ilk defa 1914 te kutlanmış. hiç bir osmanlı padişahı fetih kutalamsı yıldönümü falan hiç böyle şeyler yapmamışlar. bu kutlama sonra bu çomarların atalarının çok beğendiği menderes partisi zamanı kaldırılmıştır. cahil ve fındık beyinlillere hatıraltılır.
  1 ... kakandoboy
 10. 10.
  ak- it lerin akp fethetti sandığıdır.
  2 ... teflon