1. 1.
  Hep kötü ortaklıklardır. Kokuyorlar mesela, istanbullu olmayan keçi peyniri, istanbullu gül bahçesi gibi. Peh...
  -4 ... 655321
 2. 2.
  istisnasız hiçbiri istanbullu değildir.

  Yüzde yüz değil binde bin!
  1 ... ilcan havhav
 3. 3.
  istanbullulara karşı duydukları kıskançlık kaynaklı karalama çabaları. Ya istanbul'a, ya istanbullu'ya saydırırken yakalarız bunları hep. Ezikler yhaaa.
  1 -2 ... 655321
 4. 4.
  istanbul'da yaşamayanları adamdan saymıyor olmamaları.

  bir de istanbullular kendilerini bizans'tan beri orada yaşıyor zannetse de onların en fazla dedelerinin köyünde maşrapayla götünü yıkayan biri olduğunun farkında olmaları.
  2 -2 ... ya aldatansin ya aldatilan
 5. 5.
  Trafikte vahşi hareketler sergilememeleri, daha sakin ve sabırlı olmaları. istanbullular hayatta kalabilmek için çirkeflik yapıyorlar.
  2 -1 ... neler de bilirmis bu
 6. 6.
  kürdiş men in new york olmaları.
  2 ... oophelia
 7. 7.
  istanbul'un yaşanmaz bir yer olduğunu her konuşmada dile getirmeleri.
  istanbul'da herkesin kazıkçı ve dolandırıcı olduğunu iddia etmeleri. (10 ay kayseri'de, 2,5 yıl antalya'da yaşadım, oradakiler kadar kazıkçı esnaf yoktur istanbul'da.)
  kiraların çok yüksek olduğunu iddia etmeleri. (2019 ikinci yarısında antalya merkezde 2+1'ler 1500 tl'den başlıyordu. 2016-2017 döneminde kayseri'de öğrenciye verilen kiralar fiks 1500 tl'ydi. kararı siz verin.)
  sürücülerin çok dikkatsiz ve kaba olmaları. (kaba oldukları doğru olabilir ama kesinlikle dikkatsiz değiller. diğer şehirlerde öyle garip şeyler oluyor ki bunlar istanbul'a gelse 1 hafta yaşayamaz dersiniz.)
  izmir, ankara gibi merkezlerden ziyade iç anadolu'nun genelinde, karadeniz'de ve doğu anadolu'da yaşayan insanların genel görüşü olarak "istanbul'da çok sikiş dönmesi." (1 hafta müge anlı izleyin sikişin nerelerde döndüğünü görürsünüz."

  bunların hepsine cevabım vardı gördüğünüz gibi ama istanbul'un yaşanacak yer olmaması iddiasına diyecek hiçbir lafım yok. dünyanın en büyük köyü diye boşuna dememişler. çarpık kentleşme, inşaatlar, güneş almayan sokaklar ve evler, mutsuz insanlar... ama sevmesem de ne demiş necip fazıl kısakürek: güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar.
  -1 ... monalisanin ifadesiz yuzu
 8. 8.
  memleketini sordukları bir istanbullu tarafından kendilerine verilen cevapla asla tatmin olmamaları.

  (bkz: deden nereli deden)
  2 ... murebbeyemeyenmurebbiye
 9. 9.
  istanbullu olmamaları.
  1 -1 ... alexdeberk
 10. 10.
  trafik çilesinin ne olduğunu bilememeleri nettt.
  ... robotrosey