bugün

babası'nın istanbul'lu olması yeterlidir. zenginlik falan hikaye. istanbul'luların hepsi hanedan soyundan mı geliyor arkadaş.
(bkz: gavat istanbullu)
aracının plakasında 34 yazması yeterli bir kriterdir.
edit: bu devirde safkan istanbullu arayan beyne limon sıkayım ben... maydanoz bol nasıl olsa; yanında iyi gider.
üsküdarlı olmak gerekli bir kriterdir. özellikle bağlarbaşı civarında oturmak yeter de artar bile. *
şemsi paşa pasajında sesin büzüşmesi. eğer büzüşmüyorsa kesin çakma istanbulludur. *
Oturma belgesinde (ikametgah ilmuhaberi) istanbul yazan her insan hukuken istanbul'ludur.
arabasının her yerinde göçük,çizik vb. olmalıdır . olmazsa olmaz.
istanbullu olmaktır.
500t'ye binmiş olması. gerçek bir istanbullu 500t tecrübesini en az 1 kere denemiş olmalıdır.
şehrini bilmek ve sevmektir; bir de bir zahmet, hani o da teknik sebeplerle, beş-on sene istanbul'da yaşamış olmak gerek.
ben bırak başka şehirden, başka ülkeden gelip istanbul'a hayran kalan, tarihi, mimari ve kültürel değerlerini incelemiş, tanımış ve korumaya çalışan insanlar da gördüm, doğma büyüme istanbullu olup ta yaşadığı şehri büyük bir pavyon zanneden arızalı elemanları da.

hani şöyle anlatayım; bir uzaylı çıkıp gelse ve dese ki "dünyalı olmanın kriteri nedir?", gezegen ahalisi olarak hep birlikte bağıracağız "dünyanın içine sıçmak" diye.
boğaziçini adaları bilecek, balık sevecek, mısır çarsısının havasını içine çekecek, eminönünden vapuru tercih edecek bunu yapmayan istanbullu sayılmaz.