bugün

Sevindiricidir. Hadi inşallah, suriyelilerde dönerse rahatlayacak bu şehir.
bizim denk gelemediğimiz göçtür. bir yere gideceğidim az önce bir bakayım dedim sahilden mi gideyim e-5 den mi diye. trafik oranı yüzde 53 dü. yüzde 53. saat daha 10. saat 12-5 arası bu yoğunluk oranı yüzde 70 lerde seyrediyor. akşam iş çıkışı yüzde 80-90 ları buluyor. sokaklarda yürüyemiyorsun neredeyse kalabalıktan. bu göç var mı yok mu bilmiyorum ama şehir üstündeki ağırlığı kaldıramayıp çökecek yakında.
zaten göç alması saçmadır. doğru düzgün eğitimli, anadolu'da kalsa değerini bulamayacak olanları ayırıyorum fakat adam vasıfsız, belli ki nereye gitse asgari ücret alacak ama istanbul istanbul diye tutturuyor. kardeşim gelsene anadolu'ya al aynı parayı istanbula göre daha insan gibi yaşa.
dedi istanbul'dan bi haber yazar.

tanım: olmayan durumdur kardeşim. benim yaşadığım istanbulda tersine göç yoktur. Aksine 15 sene önce buraya yerleşen ve emekli olan akrabalarım bile geri dönmeyi düşünmüyorlar.
çevremde de köyüne geri dönenler yok.

Sadece beyaz yakalılar artık yurtdışı, izmir, ankara, bursa seçeneklerini daha çok değerlendirmeye başladılar. Ama bu insanlar da zaten soruna neden olanlar değil, sorun işsiz güçsüz, eğitimsiz, vasıfsız, bir baltaya sap olamamış insanlar. onların da bir yere gittiği yok, aksine suriye, pakistan, kazakistan, türkmenistan, iran vs. gibi ülkelerden günden güne göç almaktadır.
Ben 8 yıl yaşadım. Dönmek istedim ve döndüm. istemesem dönmezdim ama istanbulu sevmiyorum. Sürekli yaşamaya uygun değil. Zaten 1 saat 15 dakikada kadiköyde olabiliyorum neden sürekli orada ikamet edeyim.
Böyle bir göç var ama kaliteli insanlar gidiyor, örneğin sanatçılar, sporcular gibi insanlar egeye yerleşiyorlar.
Böyle devam ederse istanbula faydalı insan oranı azınlıkta kalacak
olması gerekendir. normalde istanbul'a toplanması gereken nüfus da california'daki gibi elit, ülkeyi kalkındıran bi nüfus olsa iyiydi ama ne kadar mcdonald's, burger king, starbucks, cafede garson kalitesinde adam varsa yığıldı boş boş. bu ülkenin çiftçiye, tarımcıya da ihtiyacı var.
istanbul'daki kadrolu işimi bırakıp ayrılmamin üstünden tam 7 sene geçti. Pişman mıyım hayır hatta keşke daha evvel yapsaydım diyorum. Alışmak biraz zaman aldı orada doğup büyüyen biri olarak ama Türkiye'nin okadar güzel ve bereketli yerleri varlı. Yaşanmali görülmeli. Tavsiyem biran önce kaçın bok çukurundan.
başlığı okumadım ama ben kaçtım..

umarım kurtulmuşumdur..
Maalesef göçedenler istanbulun eğitimli kesimleri. Yoksa istanbula anadoludan gelenler bir yere gitmiyor. Üstüne Suriyeliler çıktı bi de.
doğru politikanın işareti mi acaba?
şehre göçen yabancı nüfusun bazı semtlerde gettolar oluşturması nedeniyle bir çok vatandaş mahallesinde eski huzurun kalmadığından şikayetçi. üzerine işsizlik de eklenince nişantaşına taşınamayan ailele, çareyi memleketlerine dönmekte buluyorlar. şimdi rize düşünsün, sivas düşünsün.
Demek ki suriyeliler kazanmış dedirtendir...
istanbul uyuşturucu gibi bir şey. O hayat kargaşasına girdin mi çıkamıyorsun. Zaman çok hızlı geçiyor, şehir seni çok yıpratıyor ama sistemin çarkından bir türlü çıkamıyorsun. Çıkabilirsen eğer, göç ettiğin yerdeki sessizlik önce kulaklarını rahatsız ediyor. Sakinlik seni sinir ediyor. insanların huzurunun yanında sen çok gergin kalıyorsun. Ama zamanla olması gereken hayatın bu olduğunu anlıyorsun. Zihnin ve bedenin daha sağlıklı çalışıyor.

Sonra iş için birkaç günlüğüne gittiğin istanbul'da boğuluyor, lanet ediyorsun ve bir daha o cehenneme dönmüyorsun
güncel Önemli Başlıklar