1. 1.
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın iBB’yi devre dışı bırakarak Hattat grubunun yarım kalan Ayazağa’daki mühürlü gökdelenlerinin önünü açmak için hazırladığı belirtilen imar planında, itirazlar üzerine değişikliğe gidildi. 45 olan kat yüksekliği 40 kata düşürüldü.

  istanbulda ki mühürlü gökdelenler dosyası

  istanbul  Maslak Ayazağa'da Hattat Grubu'nun 11 dönümlük arazi üzerinde 2003 yılında “istanbul'un Eyfel Kulesi'ni yapıyoruz” sloganı ile tanıtımını yaptığı “Diamond of istanbul” projesi, imara aykırı inşaatı nedeniyle yarım kaldı.

  iBB’den defalarca dönen, imara aykırılıkları nedeniyle mahkeme kararları ile durdurulan 17 yıllık proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 27 Kasım 2019 tarihinde plan hazırlamıştı.

  iBB'yi devre dışı bırakan bakanlık tarafından hazırlanan plan ile yarım kalan otel, AVM, rezidans inşaatın önü açıldı.

  Cumhurbaşkanlığı kararnamesi uyarınca re'sen onaylanan planda iki blokun yüksekliği  44, bir blokun yüksekliği 45 kat olarak belirlenmişti. 3 blokluk gökdelen projesi için hazırlanan imar planları  bir ay boyunca itirazlar için askıya çıktı. Askı sürecinde iBB de plana itiraz etmişti.

  iBB tarafından verilen itiraz dilekçesinde, bu alanda plan yapma yetkisinin iBB Başkanlığı'nda olduğuna dikkat çekilerek “yapılaşma değerleri açısından çelişkiler olması, hangi emsal değerlerine göre yapılaşacağının belirtilmemesi” nedeniyle plana itiraz edildiği kaydedilmişti.

  ▪︎ Peki NE OLMUŞTU ? ...

  "17 yıldır tartışılan proje ilk gündeme geldiğinde 53 kat olarak tasarlanmıştı. 3 blokta 380 odalı otel, 90 rezidans, 57 bin 90 metrekarelik AVM, 578 ofis, 1400 araç kapasiteli otoparktan oluşuyordu. Dev inşaatın imar planları “siluete” takıldığı için iBB Meclisi'nden defalarca dönmüş, mahkeme kararları ile planları iptal edilmişti. Mühürlenerek yarım kalan gökdelen projesine tamamlamak isteyen Hattat Holding, iBB'ye 2016 yılında bir protokol ile 18 arsa tahsis etmişti. Tahsis ettiği 3 arsanın dönemin iBB Başkanı Kadir Topbaş'ın Büyükçekmece'deki villasının yanında bulunması tartışma yaratmıştı. Arsa bağışına rağmen iBB'de projenin iptali gündeme gelince Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat'ın iBB yöneticilerine yazdığı mektupla arsaların kendine zorla aldırıldığını belirterek imar haklarının verilmesini istemesi uzun süre tartışılmıştı."

  https://www.google.com/am...n-degisiklik-5718306/amp/
  4 ... traveler of secret moments