bugün

ütopya.

10 milyona düşür o da olumlu.

istanbul planlı bir göç ettirme programına alınacak lamı cimi yok. zeytinburnu, bağcılar, esenler, sultangazi, sultançiftliği, fatih ve bayrampaşa gibi ilçeler inanılmaz kalitesiz ve istanbul'a yakışmayan nüfus barındırıyor ki, yazık bu istanbul'a diyorsun.

hele eski istanbul dediğimiz fatih'e bak. kadın satıcıları, zenciler, kazaklar, afganlar, suriyeliler, kürt esnaf...

nerede o osmanlı döneminin sur içi nerede istanbul'un göt deliği bugünkü fatih. yazık.

kaldı ki, deprem istanbul'un bir gerçeği maalesef bu şehri boşaltmayan, anadolu'ya iş imkanı yaratmayan herkes bu olası depremin kayıplarından sorumlu olacak.

ölen vekorkudan kaçanlarla birlikte istanbul 2-3 milyon bir anda boşalacak. bu temenni değil, hesaplanan senaryolar sonucu söylenenler.

ben itü jeoloji müh. öğrencisi olarak bilimsel verilerin anlattığını yazıyorum. büyük istanbul depremi önünde sonunda gelecek ve biz buna hazırlıklı değiliz.
istanbul hayatta 2 milyona düşmez. Düşecekse de büyük(öyle böyle değil) bir afet sonucunda insanların kaçması yahut ölmesi ile düşer.

Türkiye’de ortalama bir vilayet bile şu an milyon barajını aşmış durumda. Her yer Büyükşehir kaynıyor. istanbul’un 10 milyon olması bile devasa başarı olarak sayılabilir.

Hayal görmeyin.
Namussuz Suriyeli, ıraklı, Afganistanlıları atsak yarıya iner zaten.
hem ayranım dökülmesin hem g... s.klmesin.
istanbullu olmayan herkesi temizleyerek yapılması gereken eylem. erzurumlu kürtler bile ben istanbulluyum diyor nasıl sinir oluyorum.
Kısa ve net: “Hayal olandır.”
Doğal bir titreşimin sağlayabileceği temizlik. Her yerde insan o temizliğin olması gerektiğini düşünüyor, insana yakışmayan şeyler yapan insan evladı düşündürtüyor.
Çok fazla boş insan var. Maalesef.
Çözüm basit.Anadolu kalkındırılmalı her yönden.
Ülkenin 4 tarafını sanayide ve hayvancılıkta geliştirirsek, ben dahil istanbul'da yaşayan 15 milyon insanın en az 10 milyonunu ülkenin 4 tarafına göç ettirebiliriz. Çünkü insanların istanbul'a göç etme sebebi büyük şehir buradan ekmek çıkar mantığıdır. Ülkenin bütün şehirlerinde ekmek parası kazanmalı insanlar, belli şehirlerde değil. Burada da iş devlete, iktidara düşer.

Not; iktidar dediysem kıçı kırıp akp değil daha aydın daha eğitimli bir hükümet gelirse. (bkz: chp) (bkz: muharrem ince) (bkz: meral akşener)
çözümler belli de kim yapabilir acaba.

(bkz: imam hatipler kapatılsın)
bir çözüm önerisi (bkz: avengers infinity war)
tamamen boş bir şehire dönüşecektir o kadar ev boşuna mı yapılıyor. Olmaz mı olur, hem de çok güzel olur.
Mantıklı. Son 50 yılda gelenler geri gitsinler.
Çok basit bi işlemdir. Hani fatih istanbul'u ferhetti diyorsunuz ya ele geçirilen ve sur içi denilen yere istanbul adı verilsin yeter. Nüfus anında düşer.
üzülmeyin o kadar havalimanı inşaatı bitsin ben istanbul'dan dönmemek üzere ancak transit geçiş yapmak üzere giderim. az kaldı ki zaten %89 u bitmişmiş.
Ülkemiz o kadar güzel ki, o kadar harika şehirlerimiz var ki, iş alanlarını farklı şehirlere taşıdığımız, insanların yaşam standartlarını makul seviyelere çıkarttığımız zaman gayet güzel yaşam sürülebilecek şehirler oluşur, var da zaten.

2 milyon çok iddialı bir sayı, insanlar ne kadar bu halinden yaka silkseler de azıcık toparlansa kalmak isterler. Ama iş imkanları ve gelir düzeylerini en azından farklı bölgelerdeki belli merkez illere dağıtabilirsek nüfus makul seviyeye iner.
Osmanlı devrinde, kürtlerin, arapların, çingenelerin istanbul'da barınması yasaktı. Her elini kolunu sallayan da istanbul'a giremezdi. Belli bir tahsil seviyesine mensup elit insanlar Osmanlı pahitaytında yaşayabilirdi. Osmanlı dönemindeki istanbul'a ait fotoğraflar, vesikalar, müzikaller o dönemin görkemli havasını yansıtmakatadır. Sonra n'oldu? Cumhuriyet devrinde bu kanun kaldırıldı. ve Fatih hazretlerinin fethettiği, 4 imparatorluğa başkentlik yapmış bu şehrin anası sikildi.... Torbacısından travestisine, Çakma Nike eşofmanlı kekosundan Suriyelisine kadar... Yabancı muhbirlerde istanbul'a geldiğinde, bu ucubeleri kameralara çekiyor. Avrupalılar da Türkleri böyle insanlar sanıyor amk. Yazık, Fatih'in kemikleri sızlıyordur.
iyi hazırlanmış bir ''insani yeterlilik testi''yle mümkündür.

hatta bence gereklidir.
Trafik, kuyruk sorunları biterdi...
istanbul'da yaşayanlardan "metropol vergisi" alınsın.
sadece istanbul için kdv oranı %36 olsun.
sadece istanbul için zorunlu trafik sigortasının geçerlilik süresi 6 aya indirilsin. ( tüm 34 plaka araçlara uygulansın)
istanbul'dan taşınıp, köyüne "rençperlik" yapmaya dönenlere ek vergi indirimleri sağlansın.
istanbul'dan taşınıp, doğum yerine dönen ve orada çalışmayı kabul edenlere, tahsili denginde iş imkanı "garanti" edilsin.
büyük şirketlerin, yönetim merkezleri istanbul dışına taşınma zorunluluğu getirilsin.

bence bunlar yeterli olacaktır.
Suriyelileri göndersek yeter.
Artık Kürtleri bile kabullenir duruma geldik.
hayal mahsulü olan bişey imkansız yani.
Aynı dert diğer büyük şehirlerde de var. Hayır insanlar sadece lüks yaşamak için değil yaşamak için büyük şehirlere göçüyor. En azından eskiden öyleydi. Şimdi değişti bu durum. Varlıklı olanlar köy ve kasabalara sakin tenha sessiz sedasız ücra yerlere kaçıyor. Bıkmışlar sehir hayatından. Hatta imkan bulsa pek çok insan da istanbulu terk eder. Bir gün taksiye bindik fatihe gidiyoruz. Taksici dert yandı 20 dk yolu 3 saatte gittim abi diyor. 30 senemi verdim istanbula. Başka nereye gideyim bu yaştan sonra? Bi gelirim yok. Adam neredeyse ağlıyacak. O hale gelmiş istanbul. 2 milyon imkansız bir hayal ama 10 milyon ideal. Onu da bizim iktidarlar yapamaz. Çünkü rant yüksek.
istanbul'da biriken sermayenin başka büyükşehirlere dağıtılmasıyla mümkündür. devlet, şirketini istanbul dışına taşıyan patrondan vergi almayarak, istanbul'da kalacak olan patrona ise vergi yükünü arttırarak bunu teşvik edebilir.
Half life oyunundaki böceklerden 2 çuval at bak bakalım kimse kalıyor mu amk .