1. 1.
  tarafımca ortaya atılmış bir iddia. hemen ispata geçelim.

  ingilizler istanbul'u kuşatmamış mı? kuş atmış. atatürk bir savaş ve strateji dehası olarak naapmış? geldikleri gibi giderler demiş. ve onlar da gitmişler. bakınız bu doğal liderliktir. anlamsız aksiyonlara girmeden, okkalı bir aforizle ortalığı sakinleştirmek ve mücadeleyi kazanmak. isteseydi sırf tarih kitaplarında cümbüşlü anlatılarla anılmak için haliç'e zincir çektirip gemilerle kule yaparak üstünden aşar, lazerle gökyüzüne 'defolun lan buradan' falan yazdırabilirdi. ancak onun böyle şeylere ihtiyacı yoktu. başkalarının koyun gütmüşlüğü kadar onun çoban tokatlamışlığı vardı. ama tabi bunu anlamayacak insanların sonradan arkasından ileri geri konuşmaması için antrenman kabilinde, prova cihetinde anahaftalar'da, conkbayırın'da, arıburnu'nunda ( ki çok küçük olur arı burnu ) düşmana el ense çekmişliği, şaplak atmışlığı, korkunç şakalar yapmışlığı da vakidir.

  anayurdu dört baştan. saygıyla anıyoruz.
  3 -3 ... yorgun freeman
 2. 2.
  bir kemalist olarak saçma bulduğum ayrıştırma çabasıdır.

  Fatih sultan mehmet, istanbul'u türklere kazandırdığı için biz türklerce fatih olarak anılır.

  Atatürk ise istanbul'u yeniden türk şehri yaptığı için tabi ki o da istanbul'un ikinci fatihidir.

  Yazar burada gerçek fatihi atatürk diyerek fatih sultan mehmet'i küçümsemeye çalışıyor. Halbuki o da Atatürk gibi eşsiz bir siyasi deha ve çağının en büyük figürüdür. Fatih de bizim atatürk de bizim.
  2 -1 ... otoriter faso kemalist
 3. 3.
  o ingiliz gemileri nasıl bir tane bile sıkmadan geri gittiler onu hala 80 yıldır anlatmıyorsunuz resmi tarihe inanmamaızı bekliyorsunuz. anlaşma karşılığında ne tavizleri verdik 2023'e kadar süper güç olacakken 80 sene dağa taşa türk yazdık her yere mermer diktik. sabahın köründe el kadar çocuğa ant okuttuk.
  2 -2 ... laz ziya
 4. 4.
  Osmanlı Devletinin başkenti düşman tarafından ele geçirildiği zaman aslında fiilen savaş dışı kalarak savaşın genelinde kazanılsa da mağlup oluyorsunuz. Bu anlamda istanbulun düşman işgalinden kurtarılması ile başka bir ülkenin elinden alınması farklı iki konu.

  Diğer yandan surları nedeniyle alınamayan bir kenti surlarını yıkmaya muktedir olup ele geçirmek askeri açıdan bambaşka bir şey.
  ... ali candan
 5. 5.
  Fetih ve kurtuluş birbirinden farklı kavramlardır.

  Fetih bir kenti ya da bir ülkeyi savaşarak ele geçirmek demektir.

  Yani fetih için 2 kriter şart.

  1- o toprak öncesinde size ait olmayacak.

  2- savaşarak elde edeceksiniz.

  istanbul'u fatihi Mehmet han'dır.

  Atatürk çağının en büyük dehasıdır ve istanbul'u işgalden kurtarmıştır. Ama fetih başka bir hadise.
  1 -1 ... serdarsl06