1. 1.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2119456/+

  Fatih Sultan Mehmet’in istanbul’u fethinden, son padişah Vahdettin dönemine kadar basılan tüm madeni paraların üzerinde, basıldığı yer olarak #Konstantiniye yazar..
  Fotoğrafta gördüğünüz gümüş para sultan Vahdettin döneminde basılmıştır. işaretli yerde paranın basıldığı yer olarak eski Türkçe ile #Konstantiniye yazılıdır..
  Gerek saray, gerek ulema gerekse de münevver kesim asla ve asla #istanbul ya da #islambol adını kullanmamışlardır. Kullandıkları isimler #Konstantiniye, #Dersaadet vb. gibi isimlerdir.
  #istanbul ya da #islambol adı sadece halk arasında kullanılmıştır.
  Cumhuriyetin kuruluşundan bir süre sonra #ATATÜRK’ün emriyle #istanbul’un adı resmen #istanbul olmuş, #Konstantiniye #Konstantinopol vb isimlerin kullanılması yasaklanmıştır.
  Yine #ATATÜRK’ün emriyle 3 Ocak 1929 da Türkiye Posta Telgraf ve Telefon Genel Müdürlüğü, merkezi isviçre’nin Bern şehrinde bulunan Uluslararası PostaTelgraf ve Telefon Teşkilatına bir mektup yazarak “Bundan sonra #Constantinople yerine #iSTANBUL adının kullanılması gerektiğini aksi takdirde gelen postaların iade edileceğini resmen bildirmiştir.
  1 ... benimhalaumudumvar