bugün

istanbul trafiğinin çözümü için yazarların fikirlerini paylaştığı başlık olacaktır. kimbilir belkide birgün yetkili devlet adamları bu başlığı okur ve işe yarar fikirler bulup uygulamaya bile geçirebilir.

ben başlıyorum o halde.

efenim öncelikle şehirde fazlasıyla insan olduğu yetmiyor gibi birde son yıllarda fazlasıyla suriyeli mülteci ile doldurdunuz. bu kadar insanı kaldıracak kadar altyapısı yok bu şehrin maalesef. trafik yüzünden her gün milyonlarca insan maksimum 20-30 dakikalık yolu 2 veya 3 saatte gitmekte. buda ciddi bir mesai ve zaman kaybına yol açmakta. ayrıca bu kişiler trafikte fazlasıyla yorulup iş yerine geç kalıp güne kötü başlıyorlar ve buda ciddi bir verim düşüşü yaratıyor. ayrıca iş ve okulların başlangıç saati aynı, öğrenciler hem toplu taşımada hemde serviste trafiğin yoğunluğunu etkiliyorlar (öğrencileri kötülemiyorum, okul saatlerinin iş saatleriyle farklı olması görüşünü savunacağım). ancak iş saati okul saatiyle en az 2 saat arayla olursa iş yoğunluğu bittiği an okul başlar, iki tarafta yolunu kısaltıp vakitten kazanmış olur.

yoğunluğu da azaltmamız lazım, devlet çok büyük şirket ve fabrikalara gerekirse destek olmalı ve şehrin merkezinden çıkartıp daha köşe noktalara gitmesini sağlamalıdır. bu bölgelerde büyük şirketlerin kalıcı olan binlerce çalışanları ve aileleri için toplu konutlar yapılmalı ve yeni yaşam bölgeleri haline getirilmelidir. bu şekilde birkaç yüz tane şirket şehir dışına doğru gönderilirse hem okullardaki yoğunlukta hemde yollarda ciddi azalmalar olacaktır. sınıflar daha az olacağından öğretmenler öğrenciler ile daha fazla ilgilenmeye vakit bulacak ve eğitim kalitesi bile artacaktır. görüyorsunuz dimi sadece trafiği çözsek bile birçok alanda faydamıza olacak. trafik olmadığı için yakıttan tasarruf edilecektir.

ama ilk olarak yapılması gereken mültecilerin geri gönderilmesi olacaktır.
Minibüslerin kaldırılması net.
Trafige cikmayin.
bayram tatili.

buralar dutluk kalır.
Araba kullanırken telefonların çalışmasını önleyen bir sistem olsa trafik biraz rahatlar. Bir de acemi şöförler kendini schumaer sanmazsa daha da güzel olur.
Boğazı doldurdun.
uçan arabaları icat etmektir. başka türlü çözülmez. hele şirinevler ve avcılar rampa imkansız. bak 3 katlı yol yap oralara. hatta yerin altına doğru 3 tanede tünel döşe genede fark etmez. o şirinevler ve avcılar rampada mutlaka trafik olur. bir de köprüler tabi. köprü trafiğini çözeceğiz dediler avrasya tünelini yaptılar çok mutlu olduk. bu seferde tek geçiş ücreti 36 lira amk. karşıya gidip döneyim desen 72 lira bayılıyorsun daha 5 km gitmeden..
gemileri artık karadan götürmesek düzelir.