bugün

yol kaparlar, sinyal vermeden dönerler, şeritleri ortalayarak giderler, hatalı sollamanın kralını yaparlar,bayan müşterilere asılırlar...

elbetteki bu tüm taksiciler için geçerli değildir, aralarında namusuyla adam gibi bu mesleği icra edenleri tenzih etmek isterim. ancak bakınız istanbul taksicilerimizin son marifetine ;

http://www.milliyet.com.t....2010/1288288/default.htm
sayılarının, istanbuldaki avukatlar kadar oldugu söylenir. bu sözü duydum duyalı biraz sogudum okuldan.
insanı parasıyla rezil eden, on dakikalık yolu uzatıp yarım saat dolaştıran, kazıklamak için pusuya yatan türleri insanı hayattan soğutur.
yağmurlu havalarda kısa mesafeyi beğenmeyip müşteri seçer, güzel havalarda iş yok para yok edebiyatı yapmayı severler.
çoğu abazadır.
Birazdan okuyacaklariniz birinin agzinda duyma degil, bilakis kahverengi gozlerimin beynime yolladigi bilmemne sinyalleri sonucunda ortaya cikmis tespitlerdir.

1- oncelikle bu istanbul taksicilerinin (bundan sonra it. Diyecegiz malum istanbulun i si, taksicinin t si art niyet olmasin * ) hicbirisi haksiz degildir. Hepsi haklidir. Kimse ihtiyactan degil keyfinden calisiyordur, tabi bu onlara soruldugunda verdikleri cevap. Neyse ne sikime calisirsa calissin it.ler.. Ne demistik hep haklilar.

2- yolun ortasinda yolcu bindirir, indirir, muhabbet eder, para bozdurur, para sayar. Sanirsin ki yol babasinin arsasina kurulmus.

3- hatali bir manevra yapar it.ler laf dersin korna calarsin kusurlu oldugu halde kusursuzmus gibi cevap verir, iste orda basini govdesinden ayirmak istersin bu it.lerin.

4- yillardan beri istanbul trafiginde olmamin sonucunda sunu anladim ki bu it.ler kendi yaptiklari surus stillerini baskasi yapinca deli oluyor, tepki gosteriyor ve llaf ediyor. Ama 10 dakika once sen aynisini yaptin e be it.? ( e be istanbullu taksici? )

5- 4 lulerini yakinca sanki yolu parselliyor bu it.ler. 4 luleri yakinca yolun ortasinda durmak serbest bunlara.

6- aslinda butun bu it.lerin kökenince kaynakci olduklarini dusunuyorum. Trafikte kaynak yapmaya bayiliyor ve zevkle uyguluyorlar. Emniyet seridinden gider hooooop birden onune kaynak yapar!

7- bu it.lerin dusunme yetileri yok denecek kadar azdir. Hergun yuzlerce arac trafige cikiyor, senelerdir yollar ayni. Onca arac yolda ilerlemeye calisirken bu it.ler yolu sikistirdigini bildigi halde, yolun yogunlasmasina sebep oldugunu bile bile yol kenarinda durmaya bayiliyorlar.

Kisacasi bu it.ler uzak durulmasi gereken, muhatap dahi olunmamasi gereken, herseye bahaneleri ve yalanlari hazir sozum onlara uyanik gecinen dusunme yetisi gelismemis akli sikinde olan kisilerdir.

Tanimovsiki: istanbul trafiginin amina itina ile koyan it.lerdir. (it.: istanbul taksicileri)
karadenizli olmayanlarının çoğu askıntı olur. her bölgeden taksiciye rastlamamış olabilirim zira egeliyim, egeli'den böyle bir davranış da beklemem mesela ama saatlerce yalnız gezinmekten mi, güneş mi çarpıyor anlamadım gitti, askıntı olmayan istanbullu taksici oldukça az rastlanır. karadenizliler'ini tenzih ederim.(benden ücret almayan tontonları bile mevcuttur.)boş konuşmayın, iş yapın. aracınıza binen bayan, kara kaşınız için binmiyor aracınıza. artık biber gazım var, hem gözünüzü hem sicilinizi yakarım.
istanbul minibüsçüleri adlı yavşakların * yanında melek kalan güruhtur.
adama sigara yaktırma sebebidirler. öyle iyi muhabbetleri vardır ki, üstü kalsın diyesi gelir insanın.
küsüratları demir bozuk yok yüzsüzlüğüyle hep kendine yontan şerefsizlerdir. sonra cuma namazında kul hakkı, ekmek parası vaazı dinlerler. bir de teşekkür, rica, selam alma gibi insani kültürleri de yoktur. bir turistin kaleminden bir kısa hikayeyle kapatalım. bu taksicilerden biri Laleli'den 4 kişilik bir turist grubunu Anadolu yakasına götürmek üzere alıyor. köprüde pasaportlarınız yanınızda dimi diye soruyor. Onlar da "yok almakdık niye ki" diyorlar. ogs gişelerini gösterip şimdi diyor kıta değiştiriyoruz, vize-kaşe lazım diyor. Turistler tedirgin oluyorlar tabi. Taksici neyse diyor benim içerde bir adamım var halledicem sizin için köprü çıkışındaki OGS Genel Müdürlük Binasını gösteriyor. Taksiyi de binanın önüne çekiyor "burası diyor ama 50'şer euroya hallediyor". 4 kişiden 50'şer euroyu alıyor, içeri giriyor hikayeden. 5 dk.sonra tamamdır diyor. gişeden ogs ile normal bir geçiş yapıyor, cihaz sinyal sesi veriyor filan turistleri kekleyip gidecekleri yere yazan parayı da aldıktan sonra indiriyor. Turistler akşam otelde resepsiyoncuyla konuşurken muhabbet arasında vize, pasaport filan diye bahsedince olay ortaya çıkıyor. Böyle işleri de olan taksicilerdir.
5 dakikalık yolu uzata uzata 15 dakikada götürenlerdir.
çoğu sarhoştur amk.

+ abi kısa mesafe gideceğiz.
- inin lan sikerun.

+ abi uzun mesafe gideceğiz.
- binin lan sikerun.

+ abi hal hatır soracağız.
- sorun lan sikerun.

+ abi ananı sikeceğiz.
- sikin lan lan bi dakka bi dakka lan. diğer taksiciye 25 lira verdiniz bana 4 lira. olmaz böyle olmaz one minute one minute.
selim kardeş kadıköy'de bindirdiğiniz orospuları biliyorum. taksinin üstüne çıkıp kendimi bir başka mutlu addediyorum diyen taskicileriniz olmuştur. isim de veririm. bu taksicileri alkışlayanları da ayrıca kınıyorum.

ne oluyor amk ya.
Bozukluğu olmadıkları için fazladan para almakta beis görmeyendir. Ve bunların içinde beni ara sokaklara sokma caddeden gidelim diyen deyuslarda vardır. Sanane amk. Nerden istiyosam ordan giderim.
çok değişik insanlardır ,her türden insanı bulabilirsin içlerinde konuşmayan sert, hiç susmayan iyi kalplisi, para gözü, yaşlısı, genci, kısacası hepsini içinde bulundurandır.
güven vermemektedirler.
Kısa mesafe, kaç tl yazarsa yazsın, 9 tl indi- bindi parası isteyen kim açgòzlü tayfadan oluşan güruhtur.
Yağışlı havalarda, vicdanları tatile çıkar, " òldüm" desen almazlar.
Ama kadıköy' den, avcılar' a gidersen o ayrı.
Sevmiyorum olum sizi!
Aralık 2017 de gideceğim yere yetişmek için taksiye binmiştim, taksiciye adresi söyledim, saçma sapan şeyler konuşup devam etti, hemen bir arkadaşını arayıp adresi tarif ettiriyor gibi konuşmalar yapıyordu, arkadaşı alakasız bir yer tarif ediyor, o da hemen gidiyor,
Gideceğim yeri bilmiyorum, dolayısıyla nereye giderse sesimi çıkartmıyordum, ona, "navigasyon cihazın olmalı" dedim,
Bana, "navigasyon cihazı almak zorundamıyım ben" dedi
Ona, "görünüşe göre zorundasın, bak adresi bulamıyorsun" dediğimde
Bana, "sende bilmediğin adreslere neden taksiyle gidiyorsun" dedi,

Ona adresi okuması için kağıdı uzatınca, okuma yazması olmadığını anladım, neyse, dolandırıp, bindiğim yerden bir sokak öteye bırakıp
Bana, "bulamıyorum ben bu adresi" dedi,
Taksimetrede 25tl yazıyordu,
Ona, "ben bunu ödemem" deyince polis çağırırm dedi, uğraşamazdım, zira geç kalmıştım,

Neyse, sonra "15 öde yeter" dedi, ona, "gidiş ücreti öyle tutuyordu, gidiş dönüş param kalmaz" deyince
Param olmadığını anladı, hakaret ederek "defol" eşliğinde araçtan indirdi,

acelem olmasaydı aynalarını sökerdim,

Sabah sabah aklıma geldi, son günlerdeki taksi-uber olaylarından sonra, bunu sadece benim yaşamadığımı öğrendim, bende 'yüzüm oturma organına mı benziyor neden beni dolandırdı' diye kendi kendime soruyordum.
alayının kürt hatta pkk yandaşı olduğunu düşünüyorum. çünkü ne zaman bir taksiye binsem iğrenç bir Türkçeyle ve kaba bir tavırla karşılaştım. ulan göt lalesi hadi anladık kalktın şırnağın dağından indin şehre. hadi eşin,dostun ,arkadaşın yardımıyla bir meslek de edindin iyi kötü, bari hakkını ver karaktersiz. istanbul,ankara gibi büyükşehirlerde bu taksi taşımacılığına bir çeki düzen verilmeli ve mümkünse biraz tahsilli adamlara öncelik tanınmalı. mesela şuan işi gücü olmayan,önlisans,lisans mezunu trilyonlarca genç var. kur bir işletme.donat arabaları son sistem navigasyonla,gps sistemiyle. koy okumuş adamı bakalım taksi terörü son buluyor mu bulmuyor mu? (bkz: at hırsızı)
iyilerini tenzih ederek yazıyorum bir çoğu orospu çocuğudur neden?
istanbulu çok iyi bilmiyorum. yani ne nerede az çok biliyorum ama aralarında ki mesafeyi kestiremiyorum.
hali ile google maps kullanıyorum.

geçtiğimiz haftalarda bir fuar için geldiğim istanbulda taksim civarında bir otelde kalıyorum.
1 saat kadar sonra olan randevuma erken gitmek üzere (vodafone arenada buluşacağız) sokağa çıktım.

google bana 9-10 km civarı bir mesafe gösterdiği için taksiye yöneldim. trafikte bulunan bir taksi, boş olduğunu söyleyerek beni aldı, taksimetreyi açtı.

henüz ilerlememişken buralı değilsin sen dedi. istemeye istemeye onayladım ve taksimetreyi kapadı,
bana bir güzellik yapacağını, stadın yakınında indireceğini oradan yürüyerek 200 m süreceğini söyledi.

yolda muhabbet ediyoruz, izmirli olduğumu söylediğimde fahri hemşerim ilan etti kendini darende doğumlu arkadaş.
izmir neden akpye bir şans vermiyordan, otizmli çocuğuna kadar muhabbet ilerledi.

eminönü köprüsünden(adı başka olabilir) geçerken bana binali yıldırımı övüyordu.
çaktırmadan maps e baktığımda stad 20 km civarı olmuştu bile.

dedim nereye gidiyoruz?
bak şimdi seni indireceğim karşı taraftan bin taksiye 5 dakikada oradasın dedi.

durdu. 25 versen yeter dedi. polis çağırmayı teklif-tehdit ettim. afalladı, nitekim kötü ayrıldık fahri hemşerimle. beyaz masa vs oraları geçiyorum şikayetimi ettim.

sırada yeni taksiye binme macerama.
yolun karşısında taksi bekliyorum tıpkı diğerleri gibi.
taksi geliyor, en az 3 kişi gidiyoruz yanına.
neresi?
4. levent - geç,
sultanahmet - geç,
vodafone are.. -geç. taksi devam eder.

5-6 taksiye kendimizi beğendiremedikten sonra 4. levent olan arkadaşla baş başa kalmıştık ki
beni seçti bir efendimiz ve adama ilk sorduğum, taksimden beşiktaş a gitmek üzere taksiye binen birinin burada ne işi olur sorusuydu.
tek kelime değiştirmeden söylüyorum, "orrrospu çocuğuna bak sen ya, buraya getirdi seni ha?"

iç mi geçiriyor, adama mı kızıyor anlamadım ulan ne kıyak iş yapmış der gibi söyledi.
ilk taksiye bindiğim yerde 2. taksi den indim. 13 tl gibi bir para verdim, yürüyerek stada gittim.

tüm suçlu maps, max. 1,5 km mesafe varmış amk.
--spoiler--
istanbul Büyükşehir Belediyesi, plaka tahsisiyle ilgili yeni sisteme geçti. Artık taksi plakası satışında şoförlük mesleğinin geçim kaynağı olması şartı aranacak. Artık ticari bir plaka mevcut hisse oranından daha küçük paylara bölünerek satılamayacak.
https://www.sozcu.com.tr/...asi-satilmayacak-6715350/
--spoiler--
görsel