bugün

yol kaparlar, sinyal vermeden dönerler, şeritleri ortalayarak giderler, hatalı sollamanın kralını yaparlar,bayan müşterilere asılırlar...

elbetteki bu tüm taksiciler için geçerli değildir, aralarında namusuyla adam gibi bu mesleği icra edenleri tenzih etmek isterim. ancak bakınız istanbul taksicilerimizin son marifetine ;

http://www.milliyet.com.t....2010/1288288/default.htm
sayılarının, istanbuldaki avukatlar kadar oldugu söylenir. bu sözü duydum duyalı biraz sogudum okuldan.
insanı parasıyla rezil eden, on dakikalık yolu uzatıp yarım saat dolaştıran, kazıklamak için pusuya yatan türleri insanı hayattan soğutur.
yağmurlu havalarda kısa mesafeyi beğenmeyip müşteri seçer, güzel havalarda iş yok para yok edebiyatı yapmayı severler.
çoğu abazadır.
Birazdan okuyacaklariniz birinin agzinda duyma degil, bilakis kahverengi gozlerimin beynime yolladigi bilmemne sinyalleri sonucunda ortaya cikmis tespitlerdir.

1- oncelikle bu istanbul taksicilerinin (bundan sonra it. Diyecegiz malum istanbulun i si, taksicinin t si art niyet olmasin * ) hicbirisi haksiz degildir. Hepsi haklidir. Kimse ihtiyactan degil keyfinden calisiyordur, tabi bu onlara soruldugunda verdikleri cevap. Neyse ne sikime calisirsa calissin it.ler.. Ne demistik hep haklilar.

2- yolun ortasinda yolcu bindirir, indirir, muhabbet eder, para bozdurur, para sayar. Sanirsin ki yol babasinin arsasina kurulmus.

3- hatali bir manevra yapar it.ler laf dersin korna calarsin kusurlu oldugu halde kusursuzmus gibi cevap verir, iste orda basini govdesinden ayirmak istersin bu it.lerin.

4- yillardan beri istanbul trafiginde olmamin sonucunda sunu anladim ki bu it.ler kendi yaptiklari surus stillerini baskasi yapinca deli oluyor, tepki gosteriyor ve llaf ediyor. Ama 10 dakika once sen aynisini yaptin e be it.? ( e be istanbullu taksici? )

5- 4 lulerini yakinca sanki yolu parselliyor bu it.ler. 4 luleri yakinca yolun ortasinda durmak serbest bunlara.

6- aslinda butun bu it.lerin kökenince kaynakci olduklarini dusunuyorum. Trafikte kaynak yapmaya bayiliyor ve zevkle uyguluyorlar. Emniyet seridinden gider hooooop birden onune kaynak yapar!

7- bu it.lerin dusunme yetileri yok denecek kadar azdir. Hergun yuzlerce arac trafige cikiyor, senelerdir yollar ayni. Onca arac yolda ilerlemeye calisirken bu it.ler yolu sikistirdigini bildigi halde, yolun yogunlasmasina sebep oldugunu bile bile yol kenarinda durmaya bayiliyorlar.

Kisacasi bu it.ler uzak durulmasi gereken, muhatap dahi olunmamasi gereken, herseye bahaneleri ve yalanlari hazir sozum onlara uyanik gecinen dusunme yetisi gelismemis akli sikinde olan kisilerdir.

Tanimovsiki: istanbul trafiginin amina itina ile koyan it.lerdir. (it.: istanbul taksicileri)
karadenizli olmayanlarının çoğu askıntı olur. her bölgeden taksiciye rastlamamış olabilirim zira egeliyim, egeli'den böyle bir davranış da beklemem mesela ama saatlerce yalnız gezinmekten mi, güneş mi çarpıyor anlamadım gitti, askıntı olmayan istanbullu taksici oldukça az rastlanır. karadenizliler'ini tenzih ederim.(benden ücret almayan tontonları bile mevcuttur.)boş konuşmayın, iş yapın. aracınıza binen bayan, kara kaşınız için binmiyor aracınıza. artık biber gazım var, hem gözünüzü hem sicilinizi yakarım.
istanbul minibüsçüleri adlı yavşakların * yanında melek kalan güruhtur.
adama sigara yaktırma sebebidirler. öyle iyi muhabbetleri vardır ki, üstü kalsın diyesi gelir insanın.
küsüratları demir bozuk yok yüzsüzlüğüyle hep kendine yontan şerefsizlerdir. sonra cuma namazında kul hakkı, ekmek parası vaazı dinlerler. bir de teşekkür, rica, selam alma gibi insani kültürleri de yoktur. bir turistin kaleminden bir kısa hikayeyle kapatalım. bu taksicilerden biri Laleli'den 4 kişilik bir turist grubunu Anadolu yakasına götürmek üzere alıyor. köprüde pasaportlarınız yanınızda dimi diye soruyor. Onlar da "yok almakdık niye ki" diyorlar. ogs gişelerini gösterip şimdi diyor kıta değiştiriyoruz, vize-kaşe lazım diyor. Turistler tedirgin oluyorlar tabi. Taksici neyse diyor benim içerde bir adamım var halledicem sizin için köprü çıkışındaki OGS Genel Müdürlük Binasını gösteriyor. Taksiyi de binanın önüne çekiyor "burası diyor ama 50'şer euroya hallediyor". 4 kişiden 50'şer euroyu alıyor, içeri giriyor hikayeden. 5 dk.sonra tamamdır diyor. gişeden ogs ile normal bir geçiş yapıyor, cihaz sinyal sesi veriyor filan turistleri kekleyip gidecekleri yere yazan parayı da aldıktan sonra indiriyor. Turistler akşam otelde resepsiyoncuyla konuşurken muhabbet arasında vize, pasaport filan diye bahsedince olay ortaya çıkıyor. Böyle işleri de olan taksicilerdir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.