bugün

kadir topbaşkan aman pardon topbaş'ın depremle ilgili açıklaması. ya da diğer bir deyişle ben acizim demek. sanki patagonya da belediye başkanlığı yapıp da istanbula ziyarete gelen turist açıklaması gibi. ama insan yanlış kişiye kızıyor, bunu seçenlere de iki çift laf söylemek lazım. ya da kısaca her millet layık olduğuyla yönetilir...

http://haber.gazetevatan....d=292218&Categoryid=1
pişkinliğin son noktasıdır. konuşmasında bireysel yapılan hatalı binalara dikkat çekerek olası bir depremden sonra kimleri hedef göstereceğini de belirtmiştir. nasıl mı? aynen şöyle: "biz dediydik kardeşim bakın hep hatalı binalar yıkılmış bizim akparti genel merkezine bişey olmadı dediydim ben okul falan yaptık biz hastane yaptık kürt açılımı falan öyle yani."
istanbul'un nüfusu, nüfusun yapısı, kentin yapısı, binaların yapısı vs düşünüldüğünde bunun geyiği olmaz ama aslında kağıt üstünde ben 50 bin lik bi rakama muhteşem! diye takla atarım. benim eski evden sebep onlardan biri ben olurum (içine dogmuştu, malum olmuştu demeyin ilerde, malum olmadı) ama benden başka 49,999 kşişi bile iyidir. Ben uzman değilim, konuyu bilmem anlamam. ama oyle 7.6 falan olursa bikaçyüzbin ölü olur sanki? *
daha üstünde olabilecek bir rakkamdır.
arsızlığın tavan yaptığı haber, bu tahmini sayı verdiği ölümlerin önüne geçmek için yapmadıkları şeylerden bir senelik dergi basılır, her hafta okuruz. *
depremin büyüklüğü 5.5 olacak demektir.
-sayın topbaş istanbul depreme hazır mı?
+tokyo hazır mı?

-sayın topbaş metrobüs/metro fiyatları pahalı değil mi?
+san fransiskoda, moskovada fiyatlar farklı mı?

-sayın topbaş istanbul trafiğinin çözümü ne olacak?
+amerika trafiğe çözüm bulabilmiş mi?

gibi soruya soruyla cevap veren bir istanbul büyükşehir belediyesi topbaşının istanbul depreminde kaç kişi ölür gibi bir soruya "asıl çinde bir deprem olsa sizce kaç kişi ölür" gibi bir soru sormasını beklerdim.
hani bazı maçlar vardır. bir takıma 1 puan versen oynamadan güle oynaya kabul eder. işte bu da öyle bir şey. 30.000 kişi normalde çok büyük bir rakam. Fakat istanbul'un yapılaşması göz önüne alındığında 7 ve üstü bir deprem için çok çok iyimser bir rakam olur.
otuz bin kişi ölecekmiş.elli bin bina çökecekmiş.sanırım akom yetkilileri matematik konusunda devlet bahçeliden ders almalılar.
(bkz: rabbime sordum 30000 dedi)
en az 3 çocuk parolasıyla yaklaşık 1-2 sene içinde telafi edilebilir.eee bişey biliyorda söylüyor adam.
(bkz: peki zeki müren de bizi görecek mi)
çok daha üstünde olcağını istanbullu olan herkes bilir.
(bkz: önden bayanlar)
telaşa mahal yok ölecek olanlar zina yaptığı, içki içtiği için ölecek. siz de hemen galeyana geliyorsunuz. 7.4 yetmemiş demek ki. hepiniz mi dinsizsiniz de korkuyorsunuz? müslümanlar hiç korkmasınlar onlar allah'ın(C.C) istediği şehitlerdir, cennete gideceklerdir. bakın şili'ye, dinsiz imansız şerefsizlerin hepsi öldü. siz de yoksa dinsiz imansız şerefsiz olduğunuzdan mı korkuyorsunuz, yoksa dindarlar cennete gidecek diye mi çekiniyorsunuz? tekrar hatırlatalım:

(bkz: 7 4 yetmedi mi)
(bkz: yok mu azaltan)
istanbul'un merkezine yakın(100 km çapında) bir yerde oluşacak 7-7.5 arası şiddette bir deprem, en az 50000 götürecektir beraberinde. 30000 tahmininin güven aralığı en fazla 20% olabilir ki istatistikte pek de güven sayılmaz bu. en fazla 10%'luk bir güven aralığındaki tahmin 30000'in çok çok üzerinde olmalıdır.
o 3000 bin kişi içinde asla istanbul da yaşayanlar kendisine yakıştırmadıgı şey. hani sorsan istanbul da onlar yaşamıyor ya da ölümsüzler. bende dahil.
sanırım topbaş 3 ün 1 ini hesaplamış!
malum onlar alışık 3 ün 1 ine...
yağmur çiseleyince onlarca kurban veren bir şehir için fazla iyimser bir rakamdır.
30000 ve katları şeklinde olması daha olasıdır. dua edelim ki çok şiddetli olmasın. ölü ve yaralı sayısı katlana katlana gider. sayın topbaş ölü sayısı vereceğine önlem almaya yardım etmeye çalışsın.
bu haberi açıklarken utanmayan bakanın o koltukta oturuyorken hala utanmıyor olmasının nedenidir.

-sayın bakanım 30000 kişi ölecekmiş
-ne olmuş bir gün herkes ölecek
-ama sayın bakanım eviniz fay hattının üzerinde
-sorun değil evim 12 şiddetinde depreme dayanacak şekilde yaptırıldı hortumlar sağolsun.
iyimser bir rakamla belirtilmiş ölü sayısı. baba bir deprem istanbul'da en az 50-60 bin yaralıyı hastahaneye götüremeden göçertir. tahayyül bile edemiyorum o durumu!
nerden bilebilir ki, diye sormadan edemeyecegim, bir basliktir. depremin nerede ve hangi siddette olacagini siparis falan mi vermis?
allah yardımcımız olsun.
30000 bin kişi ölecek söylemi bence çok iyimser. beklenen büyük bi depremin yıkımı oldukça fazla olur.