bugün

ölüm heran gelebilir, dikkatli olun.
esenler, karabayır, esenyurt gibi yerlerin yanından geçmemeye özen gösterin. uludağsözlük'de bir bakıma buraların yansıması ama alışkanlık işte.
çok büyük, kalabalık ve paranın çok harcandığı yerdir, imkanınız varsa yaşamayın.
edit: son zamanlarda her köşe başında suriyeliler vardır, bunu da dikkate alın.
istanbul'da yaşanır ama ''yaşanmaz'' yaşamak istiyorsanız ege'ye, akdeniz'e gidin...

istanbullu değilim.
mallık etme, otur oturduğun yerde!

evet, istanbul'da yaşamak isteyenlere verilmesi gereken tek öneri budur. oğlum, burada yaşanır mı lan? ev kirası desen götüne girer. ulaşım desen iett "üstüme yapar mısın" diyor. bir yerde oturup bir şey içmeye kalksan ohooo!

en basit örneğini söyleyeyim. benim evim avrupa yakası'nda ve taksim'e de kuş uçuşu gayet de yakın olmasına karşın iki vasıtayla gidebiliyorum. 3,60 lira ediyor gidiş. dönüşü de sayarsak yalnızca yola 7,20 lira harcıyorum. sizin anlayacağınız yalnızca evden burnumu çıkartmam 7,20 lira! çünkü buralarda bırakın içecek, oturacak mekân bile yok!

e diyelim ki maaşını cebine yeni koydun. diyelim ki çıktın, içtin... çok az hat sabaha kadar çalışıyor. diğerleri 12 denince bitiyor. dolmuş desen o da çok farklı değil. kaldın mı elin cebinde?

gelme güzel kardeşim. memleketinde istanbul'da alabileceğini düşündüğün paranın, ki o kadarını siksen bulamazsın ya neyse, yarısına çalış. and olsun, çok daha iyi yaşarsın.

üstelik istanbul'da ortalama bir çalışanın günde üç saâti işe gidiş geliş için geçiyor. oğlum, üç saât ne demek lan! emekliliğine kadar 6000 gün çalışsan 18000 saâtin de yolda geçti demektir. bu da çalıştığın süre boyunca 750 gün de yollarda süründün demek. ortalama insan ömrü 25.000 gün falan. o da en iyi olasılıkla ama o yaşa kadar yaşama olasılığını da istanbul'daki iti kopuğu düşürüyor. yani her an kim vurduya gidebilir ya da hiç alâkan yokken polisin attığı gaz kapsülünden beyin kanaması veya içindeki gazdan kriz geçirip ölebilirsin. var yaaa! yıllarca akp'ye oy vermiş olan üst komşumun kızı resmen bu yüzden akp'ye oy vermiyor artık çünkü bir kere o gaza kendisi de maruz bırakıldı.

delisi, manyağı, ruh hastası falan da hep burda. binbir türlü cins var, buna kendimi de katıyorum. amenna binde bir kafa birilerine çarparsın ama kalan 999 adamı delirtme potansiyeli olanlardır.

diyeceksin ki istanbul dünyanın en güzel memleketi. hafta sonu çıkarım hisar'a falan, içim yaşama sevinciyle dolu. 17 yıldır bu amk memleketindeyim; rumeli kavağı'nı bir, anadolu kavağı'nı hiç kez gördüm. hisarlar desen en son 7 yıl falan oldu göreli. paran olsa, ki olmaz, hevesin olmuyor çünkü hafta boyunca iflâhın sikiliyor.

gelme oğlum. isteme öyle abuk subuk şeyler. burada 2.500 lira alacağını sanıyorsun, yalan! bulamazsın o kadar para vereni. üniversite diplomasıyla 1750'yi bulursan öp başına koy. e memleketinde de en kötü 1000 liraya iş bulursun. aradaki 750 lira da sırf ev kirası işte. diğer konuları katsam geberirsin zaten acından.