bugün

bugün derin bir şekilde hissettiğim şey. bu şehirde hem de sur içinde bunu acı bir şekilde hissedeceğim kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi. kalabalıkların artık insanı buhrana sürüklediği, birbirilerini itekleyerek yürüyen insanlar meydanlarda volta atarken ben tek tek telefon rehberindeki isimleri yokladım. dost meclislerinin, muhabbetlerinin yarenlerinin bir kaç ay ara ile kırgızistan'a, almanya'ya, amerika'ya gittiğini beni, aynı zamanda bu şehiri sap gibi bıraktıklarını o halde iken farkettim. kimseye gel laflayalım diyememek o kadar ağır geldi ki.bir an dünya döndü sonra benim nevrim döndü. sonra actım, gene uzaklardaki lemur'u aradım derdimi anlatmak içi n. yalnızlık ömür boyu kardeş, dedi o da bana. ben de, eywallah dedim. paşa paşa kaderime razı oldum. bu şehirde yalnız kaldım.
sanaa da yalniz kalmaktan kat kat daha iyidir.
yalnız da olsan istanbuldasındır yani dünyanın en güzel şehrinde. şırnakta kalabalığın içinde olmaktan daha iyidir.
aynı anda pek çok kişinin yaşadığı ama dışarıya yansıtmamaya çalıştıkları için dışarıdan anlaşılamayan, bu yüzden yalnızlığı daha da fazla hissetmeye sebep olan durum. şöyle ki bu duyguyu yaşayınca sanki bir tek siz hissediyormuşsunuz gibi gelir. sanki herkes birileriyle birliktedir de tek yalnız olan kişi sizsinizdir.
modern hayatın getirisi. insan sevgi, ilgi paylaşma duygularını gideremedikten sonra bırak istanbulu newyorkun göbeğinde yaşasa ne olur.
kalabalıklar içinde yapayalnızım ve, yalnız olduğu anlayacak senden başka kimse yok, sende yoksun, belkide hiç olmayacaksın.. bu sözlerin sahibinin yaşadığı durum olsa gerek. ayrıca serbest çağırışım;
(bkz: istanbul icin efkar vakti)
kuytu köşelerinde yalnızlığı yaşamak için dolaşırken, istanbul'u keşfetme sevincini yaşabilirsiniz.
(bkz: kalabalıklarda yalnızları oynamak)
extradan; (bkz: istanbul u nüfusu 20 milyon oldu)
istanbul da yaşayan insanların, hayatları'nın bir döneminde hissettiği buruk bir duygudur. Bir başına da olsa, sevdiklerinin arasında da olsa herkesin yaşadığına inandığım acı bir duygu. Ve çaresi yoktur. istanbul'dan başka.