bugün

yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği istanbul'da günü birlik ya da belli bir süre boyunca gezilecek yerlerin planı.
Çamlıca tepesi, kız kulesi, moda sahili, pierre loti, adalar, anadolu kavağı, rumeli hisarı... vb gibi.
turistlerin bile bildiği yerlerden ziyade, yaşınız müsaitse (gençseniz) gitmeniz gereken yerlerdir. misal istanbul'un en güzel iki yeri olan kadıköy ve beşiktaş mutlaka gezilmelidir. kadıköy'ün neyini gezeceğim diyebilirsiniz. moda sahiline takılın, balona binin, dudak dudağa çiftleri izleyin, boğaya çıkın, akmara gidin (kitap alın)... istanbul ezberden sayabildiğimiz 8-10 yerden ibaret değildir. her köşesi ayrı bir gizem unsurudur.
gülhane parkı sarayburnu tarafındaki topkapı sarayı yanı çay bahçesi. burada bir yaz günü püfür püfür esen rüzgar ve boğaz marmara kadıköy kızkulesi adalar a karşı bir demlik çay içmek, biraz pahalıdır ama inanın değer.
not: bunu eksileyen arkadaş, allah aşkına ölcem meraktan neyini eksiledin ruh hastası değilsen? kimseye sataşma yok eleştiri yok vay anasını sayın sözlükçüler.
doğatepe.
emirgan - bebek - arnavutköy sahil şeridi
beyazıttan sırkecıye kadar uzanacak bır yuruyus.
maslak parkorman.
(bkz: ortaköy)
(bkz: rumelihisarı)
(bkz: kalamış)
(bkz: beylerbeyi)
(bkz: anadolukavağı)
(bkz: polonezköy)
(bkz: ağva)
(bkz: emirgan)
(bkz: adalar)
Çengelköyde sabah erken saatlerden öğleye kadar, mükemmel bir boğaz manzarası eşliğinde çınar altında(süper baba dizisindeki nihat'ın kahvesi) yapılacak bir kahvaltı ve ardından kanlıca da bir yoğurt ve mihrabat korusunun eşsiz manzarasıyla günü bitirmek.
istanbul otogarından hemen bir izmir arabasına atlayıp gezilecek yer bulabilirler.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.