bugün

http://www.liveatc.net/flisten.php?mount=ltba

dinledikce bağımlılık yaratıyor.
dinlenesidir.
yukarı yukarı.
az önce

- hocam en geç on dakika içinde kalkarsınız.
- teşekkürler.

diye bir muhabbet geçti. mutlu oldum. her an birisi "what can i do sometimes" diyebilir gibi geliyor yalnız.
+zero six copy.
"istanbul" ve "iyi akşamlar"dan başka bişey anlamadığım konuşmalardır.

edit: six dedi
beykozdan kaykıl dedi kadın.
bir şey anlaşılmıyor konuşmalarıdır.
çalışanların matrix deki gibi bir ekrana baktığını düşündüren konuşmalardır. sürekli sayılardan bahsediyorlar. insan iki muhabbet eder arada.
türkçe konuşma duyamadım henüz. gökçen deniyor arada, bizim buradan bahsediyorlar anlaşılan.**
"negative" kelimesini türkçe'de de "negatif" diye kullanıyoruz da kuledeki bayan direk "negatiff two three zero" şeklinde söyleyince olaya türkçe girip ingilizce bitirmiş hissi veriyor dinleyenlere.
nedense bağımlılık yapan konuşmalardır bunlar.
olum bunlar zeroya ziro diyor.
(bkz: allah belanızı vermeye)

-ziro siks copy.
-bak küfretme.
-haw many grand the lef the all than van.
-yok vana değil gayseriye bu uçak... ama küfretme.
yeni fark etmemle birlikte beni gülmekten yaran konuşmalardır. hatta gülmekktenn yazamı... huheuahueahuea! heleki fark edilmesin araya sıkıştırılıp, rapçı edaysıyla söylenen türkçe kelimeler ve konuşanların aksanları beni bitirdi.

- günaydın turkish sevin sevin tu for tirii istanbul merhabar!
+ günaydın tiri minut bekleme iyi günler!
az önce " denizden bidaha bidaha " cümlesinin geçtiği konuşmadır. hızlı geldi abi pisti kaçırdı heralde.
komedi dükkanı gibi; heleki sabah 8 surlarında konuşan bi abi var. yemin ediyorum türkçe gibi konuşuyor ya! kelimelere yaptığı vurgular olsun, ses tonu olsun, pörfek yani. hele yabancı pilotların "silamün aliykum" demeleri öldürücü komik. ve bunların canlı olarak yaşanması daha büyük bir haz veriyor insana. komedi filmini, filmin başrolüyle izlemek, fıkrayı nasreddin hocadan dinlemek gibi.
güzel bir uygulama. keyifli oluyor böyle dinlemek arada. iyi günler törkiş ile kopabiliyorsunuz ama daha ziyade ingilizce konuşuyor elemanlar.
an itibariyle arada maç muhabbeti yapmaya başladıklarını düşünmeye başlanmıştır tarafımdan.
konuşma:
- 2-0, 2-0 tamam.
- anlaşıldı tamam.
bir denizci olarak baktığımda cağrı işaretlerinde ve rota tayinlerinde bizle temelde aynı dilin konuşulduğu telsiz konuşmalarıdr.
Alpha
Bravo
Charlie
Delta
Echo
Foxtrot
Golf
Hotel
India
Juliet
Kilo
Lima
Mike
November
Oscar
Papa
Quebec
Romeo
Sierra
Tango
Uniform
Victor
Whiskey
Xray
Yankee
Zulu

0 Zero Nadazero
1 One Unaone
3 Three Terrathree
4 Foru Kartefour
5 five Pantafive
6 Six Soxisi
7 Seven Setteseven
8 Eight Oktoeight
9 Nine Novenine
saat 13:09 da günaydın diyen dingilleri barındıran konuşmalardır. pilot olmuşsun ama adam olamamışsın. iyi günler türkişh ne lan?
oyhşş. çok erotik konuşmalardır.
türklerin ingilizce konuşma stilini çok güzel yansıtan konuşmalardır.
aynı anda radardaki uçaklardan da takip edilebilmekte, dolayısıyla bant kaydı olması olasılığı zayıftır.

http://www.flightradar24.com/
ingilizce bilenlerin anlayabileceği konuşmalardır, burada esas sorun anlayıp anlamamak değildir. Anlaşılır gibi görünen şeyler bazen anlaşılamaz. Rusya soğuk savaş sırasında radyo yayınıyla senelerce 'Alis harikalar diyarında' romanını yayınladı. Bu yayının Amerika'daki rus ajanlar için bir kodlama bilgisi olduğunu kimse anlamadı. Üstelik ruslar mecazi bir romanla Amerikalıları iki yönlü kandırıp dalga geçmiş oldular. Neyin ne olduğunu anlamak kolay değildir.
http://www.iststatus.com/
arka fon olarak iyi gitmektedir. arada bir iki kelime anlayınca şapşal şapşal gülmeme sebebiyet veriyor .

(bkz: aha iyi akşamlar dedi)