bugün

yarın resmi açılışı yapılacak olan kültür projesidir.iyi hazırlanmadığımızı düşünmemekle birlikte inşallah elimize yüzümüze bulaştırmayız dediğim organizasyon.ayrıca zaten felçli ve yatalak olan istanbul trafiğini komaya sokacağını düşünüyorum.
16 Ocak 2010 tarihinde pek çok ilçede aynı anda ünlü isimlerin konserleriyle başlayacak olan süreç.
ilgili ağ sitesi için (bkz: http://www.istanbul2010.org/index.htm)
nüfusunun yüzde sekseninden fazlasının hayatları boyunca hiç tiyatroya gitmediği enteresan kültür başkenti. ama ayasofya bin küsür yıldır aynı yerinde.
kültür başkenti istanbul güzel yani kulağa hoş geliyor. zira istanbul'un tarihi mirası ve kültür özelliklerine bakılınca çokta haketmiyor değil. yalnız ben şunu anlamıyorum kültür başkenti olduk diye deli gibi bağırmayı, eğlenmeyi gerekli kıracak ne var? kültür başkenti diye bütün milletler istanbul'a hayda diye hücum etmiyecekler. az önce star tv'de gördüm tövbe tövbe. insanın sövesi geliyor şu insanlara ondan öte star habere ama neyse. diyeceğim odur ki kültür başkenti olduk diye bir b.k olduğu yok yine o aynı milletiz. tamam şehrimizle gurur duymak en büyük hakkımız, ayasofya'mız, topkapı sarayı'mız, yerebatan sarnıcı'mız, sultan ahmet'imiz, dolmabahçe'miz vs. vs. bir tanedir. eşşiz kültür ve tarihi birikimlerle doluyuz buna itirazım yok. benim itirazım bu kadar abarttığımız şeyin bize çokta getirisi olmayacak böyle düşünüyorum.
insanlık için küçük ama istanbul için büyük bir adımdır. avrupa kültür başkenti, avrupa birliği tarafından her yıl belirlenen kent veya kentlere verilen unvandır. Bu ünvana haiz kentler, kültürel yaşamını ve gelişimini sergilemek için benzersiz bir fırsat elde etmiş olurlar. 2010 yılı için seçilen 3 kültür başkentinden biri olan istanbul şüphesiz ki göklere uzanan minareleriyle, sinan'ın eli değmiş benzersiz eserleriyle ve antik dönemden osmanlı'ya yüzyılların birikimini barındıran kültürel mirasıyla gözbebeği konumundadır.
sayesinde bir çok unutulmuş tarihi eser restore edildi. sırf bu sebepten ötürü bile hayırlara vesile olduğunu söyleyebiliriz.
daha evvel kültür başkenti olan şehirler şunlardır;

atina, floransa, amsterdam, berlin, paris, glascow, dublin, madrid, anvers, lizbon, lüksemburg, kopenhag, selanik, stockholm, weimar, reykjavik, bergen, helsinki, brüksel, prag, krakow, santiago de compostela, avignon, bologna, rotterdam, porto, brugge, salamanca, graz, genova, lille, cork, patras, lüksemburg, sibiu, liverpool, stavanger, linz, vilnius...

bu sene istanbulla beraber kültür başkenti olan şehirler ise şunlardır;
essen, pecs.

seneye turku ile tallinn, öbür seneye guimares ile maribor, daha öbür seneye marsilya ile kosice.

yani aman aman süper bir olay değil bu kültür başkenti olmak, hükümetin; akp li belediye başkanının abarttığı kadar muhteşem bir olay değil. sevinilecek bir şey değil. özel, alınması zor olan bir şey değil. avrupadan gelen her hıyara elinde tuzla koşanlara duyurulur.

http://www.hurriyet.com.t...sp?yazarid=249&gid=61
dağıttığı xl t-shirtlerin kalıbından memnun kaldığım proje.*
ne boka yaradığını anlamadığım ünvan. tarihten bize kalan en önemli miraslardan biri cayır cayır yanmışken istanbul'a bu ünvanı kim ne diye yakıştırdı. kültür adına bir şeyler oldu da biz mi kaçırdık acaba ?
(bkz: kolpa)
(bkz: onu geç)
güncel Önemli Başlıklar