bugün

geçtiğimiz saatlerde suriye hava savunma sistemlerinin (muhtemelen s-300) golan tepelerini aşan bir israil f-16'sını vurması sonucu israil uçağı düştü. Uçağın enkazının bir kısmı israil, bir kısmıysa ürdün sınırları içinde bulundu.

israil'se buna misilleme olarak şam'daki askeri bölgeleri ağır bir şekilde bombalamaya başladı. Şam'ım çoğu yerinden siren sesleri geldiği haberlerde yer alıyor.

Hal böyle olunca bir savaş tehlikesi de ister istemez akıllarda oluşuyor.

insan, israil'in suriye'deki savaşa dahil olmak için sebep yaratmak amacıyla golan tepelerini aşmak gibi tehlikeli ve tahrik edici bir hareketi bilerek yapıp yapmadığını da merak etmiyor değil.
Dinsizin hakkından imansız gelir olayı. Şöyle bir esed ve netanyahu iyi birbirlerini gebertseler bingo olurdu valla.
kan emici israil'in sinsi planları neticesinde, bilerek ve isteyerek çıkarması muhtemel savaş.

suriye bu durumda iken israille katiyen mücadele edemez. geçmişte, en güçlü dönemlerinde ve üstelik müttefiki olan bir sürü arap ülkesi ile birlikte (bkz: 6 gün savaşları) savaşıp yinede yenememişlerdi. israil de bunu bildiği için şuan tüm tahrik gücünü kullanarak fitili ateşleyecek.
israil köpekleri ortadoğu'da barışa karşı.

suriye iç savaşı en çok onların işine yaradı.

en önemli soru şudur? hangi mantıkla abd ve israil'in beslediği muhalifleri destekledik ve komşumuzun meşru rejimine savaş açtık. bunu biri yanıtlasın?

israil hem muhalifleri hem pkk'yı eğitmiyor mu? desteklemiyor mu?

suriyeli muhalifler, ta en başından beri pkk neyse odur. aksini düşünen diplomasi cahilidir.

suriye'nin yanında olmak zorundayız. yoksa ikinci bir filistin'i bu coğrafya kaldırmaz.
zamanında balı kaymağı oturup birlikte yediler, gel türkiye sende ye demediler ama iş hacete gelince gel türkiyem sen tut şeyimizi!? maalesef türkiye'de dünden razı her hıyarım var diyene tuzunu alıp koşmaya! e tabi dünya devi süpergüç ve osmanlı torunu olmasından mütevellit zaruri oluyor bu davranışlar. bugün çıkarları iyiden iyiye ters düşmüş olmalı ki birbirlerini bombalıyorlar sessizce izlemek hiçbişey olmuyormuş gibi yapmak en güzeli ama halifelikten kalma alışkanlıkları olan osmanlı torunu türkiye duramaz kesin ucundan kenarından müdahil olur.
israil suriye savaşı otomatik olarak iran israil savaşına evrilecektir israil 'in abisi abd iran'ın abisi rusya'dır bu güçler de devreye girerse alsa world war three . kimi analizcilere göre çoktan 3. dünya savaşı başladı ama adı konulmuyor buna ben de kısmen katılıyorum .
baktılar suriye iç savaşının sonu gözüktü, hemen müdahele ettiler. israil olmasaydı şu an suriye komple esad hakimiyetinde olurdu, her seferinde aynı şey.
86 telaviv.
Israil isini biliyor önce suriye halkini bir birine kirdirdi hepsi güçsüzlesti simdi parça koparmaya çalisacak.
'üst' olur.
Rusya çok büyük güç. israil rusyayı karşısına almaz.
israile bahane çıktı, zaten dünyadaki yahudi sayısı sınırlı. Esad ın karşısında hava gücü yoktu, ama artık var. Bakalım Rusya ne yapacak.

Da,

Esad neden israil uçağını düşürür anlam veremedim.
Pasta dan pay alıyor.. Hazır ortalık temizlenmiş iken arzi mevud a fırsat.. Amerika israilin köpeği..israilin istemediği Amerika yı yönetemez.. Trump i boykot edenlerin orani ona oy verenler den fazla ise.. Nasıl seçildiği muamma dir.. Bunun karşılığını ise Kudüs kararı ile ödemiştir..
şu an israil köpeklerinin rus kırmalarına geçirmekte olduğu savaş. hayde bre kodumun yahudileri yeyin bu sefer esed'i. sonra aramızdaki meseleyi hallederiz.
israil halen Rusya'dan çekiniyor, Rusya da israil'i mümkün olduğunca tahrik etmekten kaçınıyor.
lakin ben israil'in fiilen karadan da saldıracağını düşünüyorum, seyredin görün.

Max 4 yıl veriyorum bu olaya.