bugün

tarafsız gözle bakan herkesin göreceği gerçektir.

arap ülkeleri kendi arasında mezhepsel, siyasi ve kültürel çatışmalarla birbirlerini zayıflatıp yok ede dursunlar; israil ortadoğunun ortasındaki küçücük bir toprak parçasında modern bir devlet, bir çölün ortasında yemyeşil bir vaha oluşturmayı başarabilmiştir.

bugün dünya genelinde bilim ve teknoloji alanında da, tıp alanında da, siyaset bilimi konusunda da başarılı olan yığınla israilli yahudi bilim ve fikir adamı bulabilirsiniz. koskoca islam dünyasının bilimsel makale üretme kapasitesi ise küçücük bir israil'e bile ancak yetişiyor. koskoca 1.5 milyarlık bir islam dünyasından bahsediyoruz.

üstelik ben inanıyorum ki bugün ortadoğuda israil denen bir devlet olmasaydı da suudisi, yemenlisi, katarlısı, suriyelisi birbirini yok edip vurmaya devam ederdi. yok sen hamasçısın, ben hizbullahçıyım, o baasçı, bu şii, bu sünni diye... yani arap ülkelerinin birbirine düşmesi için de israil gibi bir düşmana ihtiyaçları yok aslında. adamlar başından birbirini yemeye programlanmış.

ayrıca arap-israil savaşlarına gelirsek. bu savaş başından beri bizi ilgilendirmeyen bir savaştır. samilerin kendi arasındaki toprak kavgası ve hakimiyet savaşına türkiye hiçbir zaman girmemeli ve taraf tutmamalıdır. sırf dini yönden bi tarafa yakınız diye onu tutmak dini siyasete alet etmekten başka bir şey değildir.

din üzerinden düşünecek olursak o zaman doğu türkistanda çin zulmü altında ölen uygurlu müslüman kardeşlerimizle sırf aynı dinden oldukları için çinli müslümanları (huileri) de desteklememiz gerekir ki bugün huiler uygurlara karşı komünist çin devletinin ajanlığını yapıp uygurları içten çökerten sinsi düşmanlardan başka bir şey değillerdir. bu da gösteriyor ki din aslında milletler için belirleyici ve bütünleştirici bir unsur değildir. öyle olsa huilerin müslüman kardeşleri olan uygurları desteklemesi gerekirdi. ya da iran'ın ermenistan'a karşı azerbaycan'ı... ancak hiçbirinin politikası bu yönde olmamıştır.

ben her koşulda türkiye cumhuriyeti'nin ve türk dünyasının çıkarlarını düşünen biri olarak ne o ülkenin ne de bu ülkenin savunuculuğunu yapacak değilim. ayrıca sadece gördüklerimi söylüyorum. sırf aynı dindeniz diye hamasçısını, el nusracısını, el kaidesini, diktatörünü destekleyecek değilim. ortadoğuyu kan gölüne çevirmiş el kaideci bir suudidense, insan hayatını kurtarmaya ömrünü vermiş israilli bir tıp doktorunu misliyle tercih ederim.

ayrıca bir ülkeyle aramızın kötü olması da onların iyi yanlarını görmemize engel olmamalıdır. kötü yanları olabileceği gibi devletlerin iyi yanları da vardır. gerçek hayatta da diplomaside de hiçbir şey bembeyaz ya da simsiyah değildir. devletler kararlarını duygularıyla değil mantıkları ve çıkarları doğrultusunda alırlar. uzun vadede yarar getirecek olan doğru düşünce tarzı da budur. eğer israil bugün ortadoğu cehenneminin ortasında bilimden sanata, kültürel yaşamdan istihbarat yapısına, devlet yönetiminden bilim ve teknolojik gelişmesine kadar kendi tarzını oluşturup varolmayı başarmışsa burda bir durup düşünmek gerekir.

hiç şüphesiz bugün ortadoğudaki israil deneyiminden türkiye'nin çıkaracağı fazlaca ders vardır. kimbilir belki bizde kendimize çeki düzen verir ve en az onlar kadar çalışkan ve başarılı olursak güçlü bir türkiye cumhuriyeti'ni inşa etmemiz hiç de sürpriz olmaz. bu noktada bütün önyargıları kırarak israil devletini kuruluşundan bu yana tarihini iyi incelemek gerekiyor. öncesindeki siyonist kongreleri, knesset'in oluşturulmasını, devletin yönetim şeklini, kibbutz yapılanmasını... bunların hepsinde bizler için de ibret alınacak o kadar çok nokta var ki... kimbilir belki kızıp eleştirecek olanlar bile bu kalkınma ve yapılanma modelinin türkiye'ye uyarlandığında bizi ne kadar ileriye taşıyabileceğini hayal bile edemezler.
(bkz: seviyeyi yükseltme piç)
bence israil'in iyiliği kadar unutulmaması gereken birisi daha var.
(bkz: david rockefeller)

adamın vakıfları, üniversiteleri filan var çok hayırsever bir abimiz. medyamız boşuna övmüyor adamı.
kusura bakma ama öyle kalitenin ta amına koyayım. kaliteli mallar var diye evin karşısına kerane açılsa tepkileri benzer olur muhtemelen
istemsizce haklı bulunan önermedir.
israil ile gelen o muazzam kalite bile orta doğuyu boktan kurtaramamıştır kurtaramaz da bunlar sadece popilist zihniyet ürünü.
savaş kalitesidir. silahlar daha da ciks olmuştur. insanlar daha kaliteli ölmektedir.
yanlış tespitir, sonucta orta doğunun yarısı halen israili devlet olarak tanimiyor ve tanimak istemiyor bu nedenle israel orta doguya kalite getiremez ha bu arada türkiye bana göre(hafif orta doguya temas etse bile)tam olarak orta dogu ülkesi degildir..
orospu çocukluğuna getirdikleri kalitedir.

israil nedir ne değildir tanıtım videosuna göz atmakta fayda var.

(#16097531)
pek tarafsız değil o göz kanki.
Okuyamadım panpa durumumuz da vardı aslında ama bu devirde para ticarette.

Israil'ın de amina koyım.