bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    israil'in hamas'ı vurmasının bir takım çevrelere mesaj kaygısı taşımasıdır.
    israil saldırısının obama'ya "ske ske bendensin" uyarısını yapmak, dünya'ya ve avrupa'ya "akıllı olun" mesajını vermek ve hem arap-müslüman camiasına hem de amerikan halkına "obama geldi barış geldi" "herşey düzelecek barış rüzgarları esecek" mesajını vermek gibi bir çok amacı olduğu söylenebilir.

zira dikkat edilirse obama'nın, son dönem amerikan politikasına ciddi manada tepki göstermeye başlamış amerikan halkını, hem ard arda gelen savaşlar konusunda hem kendi iç dinamiklerinde ki sıkıntılar konusunda yatıştırmak ve yeni bir canlanma sağlamak gibi görevleri vardır-bu yüzden seç(tir)ilmiştir.

amerika'da obama'nın seçilmesine müsade etmiş bir israil lobisinden bahsedilebilir ki, israil devleti de bu dönemden azami fayda sağlamayı amaçlamıştır.
    sözün özü, gücü yeten devlet-kişi bir hamlede max. işi yapmayı ister ki, israil bunu her zaman çok iyi yapmıştır.

(bkz: bir taşla iki kuş vurmak)
    (bkz: mını ızdırabını skiyim)

not:konuyu, önceden tartışılmış olduğunu düşünmem ve üşengeçliğimden ötürü daha önce açmamıştım. lakin aradım, sanırım konuşulmamış.
    ... zivallione
  2. 2.
    bu ilişkinin sonraki dönemlerdeki seyrine de bakmak gerekir. evet amerikan halkı ve dünya obama dan barışçıl adımlar-ben inanmamakla birlikte- beklemektedir. ama ortadoğuda israil saldırı iki tarafın da daha fazla radikalleşmesine sebep olmuştur. obama nın gelişinin hamas ın bölgedeki etkisini kaybetmesinin ve israil in saldırılarını durdurup kalıcı bir barış sağlaması kısa vadede zor bir ihtimal bence. ki obama havai tatili sırasında israil saldırılarını haklı gördüğünü söylemiştir. dolayısıyla obama nın gelişi israil-abd emperyal ilişkisini değiştirmeyecek ve olan yine filistin halkına olacaktır.
    ... son of the sun
  3. 3.
    israil'in bölgeye saldırısı iki tarafı da germiş olmakla beraber, obama'nın başkanlığının barış getirmek gibi bir amacı yoktur. söylenmek istenen, obama'nın "barış getiriyorum" diye ortaya çıkıp yavaş yavaş "napıyosunuz olm" demeye başlamış amerikan ve israil halkının bir kesiminin yükselen sesini kesmek amacını taşıdığıdır.

ayrıca son dönemde "batı'dan uzun boylu bir adam çıkacak, ona inanın, müslümanlığı yüceltecek" gibi safsatalar çıkmakta müslüman dünyasında. e obama'ya inanacak bir müslüman dünyası da bir süre daha sesini çıkarmadan oturacaktır.
    ... zivallione