1. 1.
  "başlangıçta yeryüzünde nefilimler vardı. onlar, insan kızlarının güzel ve akıllı olduklarını gördüler ve kendilerine onlardan eşler edindiler" şeklinde tevratta ifade edildiği üzere israil oğullarının "nefilim" isimli cin toplumunun devamı oluşudur. israilde soyun kadından ilerlemesinin sebebi de budur. çünkü baba tarafı cini temsil etmekte ve saklanmaktadır.

  ayrıca israil oğullarının diğerlerinden farklı olduğunu şurada da görürüz:

  --spoiler--

  أُوْلَئِكَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِم مِّنَ النَّبِيِّينَ مِن ذُرِّيَّةِ آدَمَ وَمِمَّنْ حَمَلْنَا مَعَ نُوحٍ وَمِن ذُرِّيَّةِ إِبْرَاهِيمَ وَإِسْرَائِيلَ وَمِمَّنْ هَدَيْنَا وَاجْتَبَيْنَا إِذَا تُتْلَى عَلَيْهِمْ آيَاتُ الرَّحْمَن خَرُّوا سُجَّدًا وَبُكِيًّا* ﴿٥٨﴾

  Ulâikellezîne en’amallâhu aleyhim minen nebiyyîne min zurriyyeti âdeme ve mimmen hamelnâ mea nûhin ve min zurriyyeti ibrâhîme ve isrâîle ve mimmen hedeynâ vectebeynâ, izâ tutlâ aleyhim âyâtur rahmâni harrû succeden ve bukiyyâ(bukiyyen).

  işte bunlar, Allah'ın kendilerine nimetler verdiği peygamberlerden Adem soyundan, Nuh ile birlikte taşıdıklarımızdan ibrahim ile israil'in soyundan hidayete erdirdiğimiz ve seçtiğimiz kimselerdendirler. Kendilerine Rahmanın ayetleri okunduğu zaman, ağlayarak secdeye kapanırlardı.
  --spoiler--

  şimdi burada dikkat edilirse, zürriyet kelimesi ırkı tarih etmektedir ve adem'in zürriyetiyle, ibrahim ve israil'in zürriyeti ayrılmıştır.

  min zurriyyeti âdeme;

  min zurriyyeti ibrâhîme ve isrâîle.

  anladın mı olayı. adem'in ayrı bir hikayesi var, ibrahim'in ayrı bir hikayesi var, israil'in ayrı bir hikayesi var. bunlar aynı değil.
  2 -2 ... gok kubbeye kadar yolu var
 2. 1.
  israiloğullarına hz ibrahim'in oğlu hz ishak'ın oğlu hz yakup'un on iki oğlundan türemiştir.
  1 ... selia
 3. 2.
  peygamberlerin genelde israil oğullarına gelmesinin bir anlamı olması lazım. belki sürekli uyarılıyorlar ki azıp da diğer milletlere soy kırım yapmasınlar. yalnız epeydir uyarılmıyorlar ve sanıyorum ki azgınlarının sebebi budur.
  2 ... gok kubbeye kadar yolu var
 4. 3.
  eğer israil oğulları ayrı bir zürriyet olmasaydı, adem'in ismi zikredildikten sonra bir daha ayrıca israil zürriyeti denmezdi. adem zürriyeti hepsini kapsıyor olurdu. demek ki kapsamıyor.
  2 ... gok kubbeye kadar yolu var