1. 1.
  küçük bir ihtimalde olsa iki ülke arasında savaş çıkması durumunda en önemli görevi üstlenecek olan iki birimdir.
  israil hava kuvvetleri; teknnoloji ve lojistik açıdan tabiri caizse tam mühimmatlıdır. ama buna karşılık bu teknolojiyi kullanacak yetenekte pilotları yoktur.
  türk hava kuvvetleri: teknoloji açısından israil'den geri kalsada yıllardır katıldığı uluslararası yarışmalarda aldıkları birincilik ve yunan jetlerini egede madara etmesi gibi faktörler dikkate alındığında dünyanın en iyi pilotlarına sahip kurumdur.
  ayrıca tsk'nın özel kuvvetlerden sonra personel alımında en dikkat ettiği yerlerden biri olması sebebiyle %100'ü üstün yeteneklidir denilebilir.
  not:anadolu kartalları her türlü sikertir.
  not 2:uçak alımlarının sadece israil'den yapıldığını zanneden über zekaların değeri daha da paha biçilemezdir.
  #13108992 :)
 2. 2.
  her ikisi de türk hava sahasında eğitim yapar.
  #13109155 :)
 3. 3.
  her ikiside israilin kontrolünde olan uçaklardan oluşur.
  #13109169 :)
 4. 4.
  savaş anında türk pilotları kara harekatına katılan pilotlar olacaktır. çünkü türk uçakları sahip oldukları yazılım sayesinde yerinden kalkamayacaktır bile.
  #13109254 :)
 5. 5.
  teknolojiyi üreten ve kullandıran her zaman sker..hayallere kapılmayın....israil dediğin ülkenin üni öğrencilerinin bitirme tezleri uzaya gönderilecek uydularla ilgilidir..bir de isterseniz bizim okullaırımızdaki tezlere bakin...

  israil, amerikadan aldığımız, alıyor olduğumuz ve alacağımız teknolojik desteğin taşeronudur..

  teknoloji, insan gücünü yönettiği gbi skmesini de bilir..

  ama tabi hayaller güzeldir..uçuyoruz vuruyoruz asıp kesiyoruz falan..negzel..
  #13109282 :)
 6. 6.
  deplasmanda zorlanabiliriz ama ev sahibi olursak her türlü biz alırız.
  #13109285 :)
 7. 7.
  (bkz: *mına goduk bülent başgan)
  #13109294 :)
 8. 8.
  uçaklarımız uçarsa eğer, uçsa bile karşı uçağı düşman olarak algılayabilirse, hepsinden önce türkiye ve israil savaşırsa; türk hava kuvvetleri.

  yoksa anca konya semalarında hız yarışı yaparlar.
  #13109333 :)
 9. 9.
  teoride türk hava kuvvetleri uygulamada ne yazık ki israilin üstün olduğu karşılaştırmadır. ve türkiyenin kırk fit yol alması gerekir.
  #13109360 :)
 10. 10.
  yahu bizim f-16'ların geri teknolojili olduğuna nereye bakarak karar verdiniz çok merak ediyorum.
  yahu teslim aldığımız son 30 parçalık filo daha bu sene üretildi ankarada.

  silahı kullananla satın alan muhabbetlerine hiç girmeyelim. bu adamlara say desek israilin elindeki uçak tiplerini tek kelime edemezler.
  israilin asıl vurucu gücü abd'den satın aldığı f-16 ve ne yazıkki bizim sahip olamadığımız f-15'lerdir.
  elindeki fransız malı mirageler veya gene mirage kopyası olan kfir'ler şu an depolarda stok halde.

  edit: çıkabilecek bir savaş anında bizim için asıl tehlikeli olan israil jetleri değil füze kalkanı cart curt diye savsakladığımız, allaha emanet hava savunmamızdır.
  malum ırak ve libya savaşları bize göstermiştir ki
  savaş,
  jetle değil seyir füzeleriyle başlamakta.
  #13109410 :)
 11. 11.
  insanların genelde boşaltım organlarından sallayarak yaptıkları kıyaslamalara tanık olabileceğimiz başlıktır. sağdan soldan duyulan bilgilerle bu tür kıyaslamalara girişmek tam bir ergen işidir ayrıca. şimdi mesela ben bilmiyorum kardeşim. yani türk ordusunun ne kadar savaş uçağı var ne biliyim donanmamız ne kadar kuvvetli, gizli saklı nükleer silahımız var mı ? bilmiyorum. israil'in askeri gücünü de bilmiyorum. nükleer silah gücünü ise kendilerinden başka bilen olduğunu da sanmıyorum. bu yüzden de götümden sallamamayı tercih ediyorum bu konuda. herkese de öneririm. nedense biz millet olarak kendimizi ya itin götüne sokuyoruz, ya da aşırı abartıyoruz. şanlı osmanlı hikayeleriyle büyüyen, ama dış politikada vs. ezik bir türkiye'de yaşayan insanların bu psikolojide olması bence gayet normal.
  #13109412 :)
 12. 12.
  atatürk çağımız beyin savaşı olucak demiş.ama malesef bizde bişey bulan adamı gebertme politikası olduğu için ve gelişemediğimiz için bu savaşı kaybederiz.israil bitse amerika gelir takviyeye kardeş ittifağı nede olsa.biraz objektif olmak lazım hiçbir tarafı abartmadan bakalım.birisi uçak tank helikopter hepsini üretiyor diğeriyse hepsini dışardan temin ediyor.bu bakış açısıyla bakınca zaten anlaşılıyor herşey.kılıç kuşanıp viyana kapılarına gitme devri geçti artık.
  #13109508 :)
 13. 13.
  --spoiler--
  pangalos, kardak krizi sırasında perde arkasında yaşananları da anlattı; türk ve yunan savaş uçaklarının karşılıklı saldırıda bulunmaması için amerikalıların, elektronik sistemleri kilitlediğini öne sürdü:

  "5-6 yıl sonra dönemin abd dışişleri bakan yardımcısı richard holbrooke ile buluştuk. bana, kardak krizi sırasında tek insan kaybı bile olmaması için, türk ve yunan savaş gemilerinden fırlatılacak roket ve bombaların hedefleri vuramayacağı şekilde, amerikalıların tüm ege'yi elektronik cihazlarla kitlediklerini anlattı. amerikalılar tek bir savaş gemisinin bile vurulmaması için tüm tedbirleri almıştı."

  http://www.cnnturk.com/20...irafi/611980.0/index.html
  --spoiler--

  bunun üzerine savaş sırasında bizim kahraman pilotlarımızın uçaklarını uçarabileceklerinden büyük bir endişe duyabiliriz.
  #13110511 :)
 14. 14.
  havada ne yaptığına bağlı olarak değişir.* * * *
  #13110554 :)
 15. 15.
  türk hava kuvvetleri , israil´inkinden teknik olarak olmasa bile maharet olarak çok daha ilerdedir, ve bunu israilliler de bilirler.

  "maharet" teknikten önemlidir, çünkü tekniğin kullanıma geçirilmesi de "maharet" yüzünden olur.
  #13110600 :)
 16. 16.
  koltuk generallerinin sözlükteki karşılaştırmasıdır.
  #13114167 :)
 17. 17.
  ikisi de uçaklarını abd den almaktadır. fakat türk mühendisler geçtiğimiz günler de f16 ların yazılımını değiştirerek, abd nin sadece israil e verdiği kodların tamamını öğrenmişlerdir. bunun yanı sıra, artık nato da ki tüm dost ülkeler de bu yazılımla düşman görülebilmektedir. daha önce istesek de ateş edemediğimiz hal de, artık istediğimiz ateş gücü yazılımına sahibiz. bunun yanın da konuya ilişkin olarak, israil bizden teçhizat bakımın dan üstün olabilir abd sayesin de, ama anadolu kartalları vazgeçilmez.

  onlara ingiliz komutanın sözünü hatırlatmak isterim.

  dünya da en tehlikeli silah insandır. dünya da en tehlikeli insan da türklerdir.*****
  #13169601 :)
 18. 18.
  nasıl bir ülke ordu mensubu hem asker hem profesyonel futbol takımı oyuncusu olabilir... olabilirse o ordu nasıl bir disipline sahiptir. türk askerinin ezip geçeceği karşılaştırmadır. hatta sikip geçeceği.
  #13169641 :)
 19. 19.
  türk hava kuvvetleri envanteri;
  f16 cd blok30 ve blok40 modelleri toplam 203 adet
  f4-e 157 adet.

  israil hava kuvvetleri envanteri;
  f16 cd blok30 ve blok40 modelleri toplam 235 adet
  f16 cd blok52 plus modelleri toplam 105 adet
  f15-eagle 84 adet

  sayı olarak hemen hemen denk kuvvetler gibi. üstelik bizim pilotlar her türlü siker atar gibi geliyor bizlere.
  ama detaylara inelim.

  türkiye'nin elindeki f16'ların tamamı blok30 ve blok40 modelleri iken israil'in elindekilerin birçoğu blok52 plus modelleridir. yani bu modeller daha yeni teknolojiye sahip olup daha üstün savaş kabiliyetlerine sahiptirler.

  ayrıca türk hava kuvvetleri'nin ikincil savaş gücü eski teknolojiye sahip f4-e uçakları iken israil hava kuvvetleri'nin ikincil savaş gücü f16'lardan daha kabiliyetli, daha büyük, daha uzun menzilli ve daha vurucu olan f15 eagle uçaklarıdır.

  hadi iman gücüyle bu bariz handikapların üstesinden geldik diyelim.
  peki yazılım olayını ne yapacağız hacılar?

  bizdeki uçakların tamamında israil hava kuvvetleri "dost" olarak görülürken, israil hava kuvvetleri istediği unsuru dost istediği unsuru düşman olarak yaftalayabilecek yazılımlara sahip.

  --spoiler--
  Envanterlerin karşılaştırılması , hernekadar israil'in Türkiye'ye karşı tartışılmaz üstünlüğünü ortaya koyuyorsa da, gerçek bir güç mukayesesinde israil'in sahip olduğu iki büyük teknolojik avantajın da hesaba katılması gerekir. Bunlardan birincisini izah için önce, ABD'nin müttefiklerine sattığı uçaklardaki "dost-düşman" ayırımı yapan elektronik sistemin hasım uçakları gözle görülme mesafesinden çok daha uzakta teşhis ederek hedefe kilitlendiğini ve otomatik olarak füzeleri ateşlediğini belirtelim.
  Özel stratejik müttefik muamelesi gören israil, ABD'den kaynak yazılım kodlarını sağladığı için, savaş uçaklarının "dost/düşman" yazılımını kendi düzenliyor ve kimi düşman görmek istiyorsa onu sisteme işliyor. Buna mukabil, ABD'nin Türkiye'ye sattığı uçaklardaki standart "dost-düşman" sistemi israil'i "düşman" olarak görmüyor.
  ABD kaynak kodları vermediği için de Türkiye yazılımı değiştirerek sistemin israil'i "düşman" olarak tanımlamasını sağlayamıyor .
  Bu durumda, muhtemel bir Türk-israil hava savaşında Türk pilotları daha israil uçaklarını görmeden, israil uçaklarının elektronik hedef saptama sistemleri teşhis ettikleri Türk uçaklarına kilitlenerek füzelerini ateşleyecek ve Türk uçaklarını düşüreceklerdir.
  --spoiler--

  ya işte böyle hacılar.
  füzelerden, israil'in uydu kontrol sistemlerinden bahsetmeyeceğim bile.

  hiç şüphesiz ki israil ile gireceğimiz savaş hava kuvvetlerimizin tamamen imha olmasına yani milyarlarca doları sokağa atmamıza sebep olacaktır.

  oysa bizler yıllardır türk hava kuvvetleri'nin üstünlüğü ile övünen bir milletiz. ne yazık ki gerçekler böyle.
  öyle gösteri uçuşlarında birbirine teğet geçmekle güçlü ve caydırıcı olunmadığı aşikar hacılar.

  ayrıca israil hava kuvvetleri'nin bir başka üstünlüğü daha var.
  onların askerleri şehit olurken hiçbir israilli paşa golf oynamıyor, ayrıca hiçbir eski israil hava kuvvet komutanı cezaevinde değil.

  öptüm heryerlerinizden.
  (bkz: istikbal göklerdedir)
  #13416143 :)
 20. 20.
  türk f-16ları tamamen modernizasyondan geçmiştir ve hepsi çok iyi durumdadır. bilmeden konuşmasak ne de güzel olur. israil hava kuvvetlerinin fazlalığı f-15ler. f-15ler iyi uçaklar. onlar sayesinde birkaç adım önde israil bizden. ancak bir de o aleti kullanmak var. bizim pilotlarımız dünyanın en iyi pilotlarından. en uzun uçuş eğitimini gören pilotlar bizde. savaşa en hazır pilotlara sahibiz. uçaklarımız da kötü falan değil. birkaç f-4ü saymazsak. f-16 şuan dünyanın en iyi uçaklarından biridir. bu iş, "f-17 çıktı f-16nın dönemi bitti artık" gibi olmuyor.
  #13416185 :)
 21. 21.
  türk hava kuvvetleri uçaktır
  israil hava kuvvetleri kelebek.
  #13416257 :)
 22. 22.
  savaş sonrası.

  --spoiler--
  saldiran taraf toplam 123.300.000 ünite kaybetti.
  savunan taraf toplam 101.150.000 ünite kaybetti.
  su an bu alan koordinatlarinda bulunan : 83.206.300 metal ve 48.728.700 kristal.
  bir ayin ortaya çikma sansi 20 %.
  bosta bulunan anormal miktardaki metal ve kristal maddeleri birbirlerini çekiyor ve gezegenin etrafinda bir uydu olusturuyorlar. ay olustu
  --spoiler--
  #13416286 :)
 23. 23.
  2003 yılından önce iki kuvvet savaşsaydı eğer, türk hava kuvetleri çok ağır bir yenilgi ile birlikte türkiye cumhuriyetinin yıkılmasına tanıklık ederdik.

  bugün ; kendi yazdığımız yazılım ile artık israil savaş uçakları bizim dostumuz değil.
  http://www.sabah.com.tr/g...-turk-f16-icin-dost-degil

  sene 2011 kendi tankımızı, corvet savaş gemimizi, helikopterimizi, insansız hava aracımızı torpidomuzu ve füzemizi kendimiz yapabiliyoruz. bu saydığım örneklerin 3-5 tanesini 2012 yılında kullanılır halde göreceksiniz.

  (bkz: ordusunun komuta kademesi yahudi olan ülke) bu başlığı kontrol edin derim. zira komuta kademesindeki mason ve yahudi asıllı paşalar sayesinde bu ordu hantal ve israil gölgesinde bir varlık sürdürdü. bu paşaların temizlenmesi ordunun 4 te 3 ünün tasfiye edimesi anlamına geliyordu ve hükümet tam 200 yıllık kangren olan yarayı ne kadar canı acısada etinden kopartıp attı.

  türk silahlı kuvvetleri batı çalışma grubu ile, büyük klüplü mason paşaları ile, ''israil örneğinde olduğu gibi'' cümlelerini kullanan kendi (türkiye) halkına israil in filistinlilere yaptığı zulmleri reva gören orgeneralleri ile rezil bir yapıdaydı. bugün bu durum nispeten değişti. israil bölgede yalnızlaştı ve abd hangi müttefiğimi yanıma alsam mantığı ile kıvranıyor.
  http://video.uludagsozluk.com/v/şükrü-sarıışık-24666/  son olarak israil ile türkiye nin olası bir hava savaşı ardından da asker çıkarma girişimleri olduğunu varsayarsak. türk ordusu o topraklara girdiğinde birerli kol olarak her asker bir metrekarede yer alsa israil haritasının üzerini tamamen kapatacağını düşünüyorum.

  bugün nasıl ki içimizde hainler var, o günde içimizde hainler olacak hiç şüpheniz olmasın. hem de çok yakınınızda komşunuz olarak, arkadaşınız olarak veya tanıdığınız herhangi birisi olarak.
  #13416411 :)
 24. 24.
  (bkz: ne gerek var)
  #13416481 :)
 25. 25.
  300 den fazla F16,70 küsür F15 ve en önemlisi bu araçlara tam anlamıyla hakim olmaları nedeniyle,israil'in bir tık önde olduğu versus.elektronik harp ve keşif kabiliyetleri de cabası. Sanıldığının aksine israil pilotları bölgenin en iyi pilotlarındandır.
  #22174743 :)