1. 16777209.
  (bkz: atatürk masondur iddiası)
  5 -4 ... brolly
 2. 16777210.
  tayyip erdoğan'ın yahudi olmayan ilk olarak yahudi cesaret nişanı aldığı gerçeği karşısında sönük kalacak minnettarlıktır. *
  17 -7 ... sinirlenmicem
 3. 16777211.
  ya istiklal ya ölüm… "
  atatürk

  "patria o muerte(ya vatan ya ölüm)… "
  fidel kastro

  “sizin atatürk gibi bir önderiniz var! ona sıkıca sarılmak, onun yaşamınıza soktuğu değerlere sahip çıkmak ve korumak sizin bir çok sorununuzu çözecektir!”
  (fidel kastro, küba’yı ziyaret eden bir gurup türk aydınına)

  "devrimci kemal atatürk, bizim esin kaynağımız oldu. 1919&;da anadolu’dan emperyalistleri atmak için, bandırma gemisiyle samsun’a çıktı. büyük bir zafer kazandı. biz de tam 40 yıl sonra, ülkemizden faşistleri kovmak için granma gemisiyle havana’ya çıktık. biz de zaferle kucaklaştık.”
  (fidel kastro, 1996;da habitat zirvesi’nin konuğu olarak geldiği ;stanbul’da atatürk posteri önünde yaptığı basın toplantısında)

  “ben de devrim gerçekleştirdim. ama atatürk’ün yaptıklarını yapamazdım. türkler sağdan sola doğru yazarken harf devrimi ile tam tersi yönde yazmaya başladı. kıyafet devrimi ve medeni kanun’la kadınlara getirilen statü çok önemliydi. o’na ve devrimlerine hayranım. kendinize başka bir önder aramayın.”
  (aynı basın toplantısında)

  küba’nın başkenti havana’daki atatürk heykeli, altındaki plakada “yurtta barış, dünyada barış” sözcükleri ile, sadece 150 kilometre uzaklıktaki abd emperyalizmine karşı, kübalılarla birlikte nöbet tutmaya devam ediyor.
  “zapata caddesi ile salvadar allende bulvarı’nın kesiştiği yer gibi
  adreslerin tanımlandığı, devrimci bir geleneğin ve anti emperyalist ruhun
  her sokakta hissedildiği havana’nın en önemli caddelerinden birinde, bir
  başka büyük devrimcinin, atatürk’ün türkiye cumhuriyeti’nin kurucusu olduğu belirtilmiş. doğum tarihi olarak ise; 19.5.1881 yazılmış. ayrıca kaidede ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ sözlerinin türkçesi ve i;spanyolca’sı yer almış.”

  türkiye kamuoyu 1997 yılında i;stanbul’da yapılan habi;tat toplantısında fidel castro’nun i;stanbul’a gelmesinden sonra yeni yüzyıl gazetesinde jale özgentürk ile yaptığı söyleşide özetle şunları öğrendi:

  castro atatürk’ü kastederek, “o’nun yaptıklarını ben başaramazdım. asıl
  devrimci atatürk’tür diyor ve şöyle devam ediyor: “bu kadar büyük bir devrim yaptım ama atatürk’ün yaptıklarını başaramazdım.”.

  o yılların sağlık bakanı yıldırım aktuna; küba ziyaretinde castro’nun
  atatürk’ün tüm yaşamını iyi bildiğini ve o’nun için; “atatürk’ün büyük bir
  asker, döneminin en önemli liderlerinden biri olduğunu” ifade ettiğini
  ardından ise; “küba’da bu kadar büyük bir devrim yaptım ama atatürk’ün türkiye’de yaptıklarını başaramadım. atatürk, harf devrimi gibi bir takım reformlar yaptı. ben böyle bir düzen değişikliği yapamazdım” dediğini ifade
  http://www.1923turk.com/showthread.php?t=5412
  10 -7 ... antikaw anarsist
 4. 16777212.
  küba'daki atatürk büstü gibi görüşleri beğenildiği için olabilir.
  6 -1 ... ortaya karisik
 5. 16777213.
  kafayı israil düşmanlığıyla bozmuş beyinsiz yobaz saçmalığıdır. atatürk ün derdi türkiyeydi. ama aynı zamanda dünyaya da gerekli mesajı verdi. herkesin kendi topraklarının mesuliyetini kendi taşıyacak.

  (bkz: allah istemese israil kurulmazdı)
  4 -4 ... halka arz
 6. 16777214.
  batının bütün varlığıyla uğraşıp yapamayacağı değişiklikleri yapmış olan atatürk'e duyulan minnettarın sebebini arayan sorudur.

  mesela bir ingiliz gelse ve medreseleri kaldıracağını söyleseydi halk bunu elbet kabul etmeyecekti.

  bir fransız gelse ve islami şeriatı kaldırıp yerine laik/seküler bir sistem getireceğiz deseydi halk bunu elbet kabul etmeyecekti.

  yine bir fransız gelse ve ümmetçi/vahdetçi anlayış yerine milliyetçi/ırkçı anlayışı getireceğiz deseydi halk bunu elbet kabul etmeyecekti.

  bir ingiliz gelse islami hicri takvimi kaldırıp, yerine miladi takvim getireceğiz deseydi halk bunu elbet kabul etmeyecekti.

  bir yunan hilafeti kaldıracağız deseydi halk bunu elbet kabul etmeyecekti. vs.

  ancak bunları içeriden biri yapınca, bunu da baskı ve zorlama ile yapınca bu değişiklikler gerçekleşti. bunun içindir ki israil, ingiltere ve abd gibi islam'a karşı aynı safta olan ülkeler atatürke minnettar.
  4 -15 ... omowale
 7. 16777215.
  (bkz: çünkü eşeğin zikinden dolayı)
  2 ... kingofcomedy
 8. 0.
  israil kurulduğunda atam çoktan ölmüştü. (bkz: allah belanı versin).
  8 -1 ... gunesten once eve gelen doctor
 9. 1.
  atamıza dünya minnettar olmalıdır.zira onun önderliğinde kurulan ülkemiz dünyadaki her insana,her millete ilham vermiştir.halklar başarımızı görüp bağımsız yaşama isteğiyle hareket etmiştir.ha başarabilmidirler,ortada.
  2 -4 ... camdanbakmayanarabiangirl
 10. 2.
  o meşhur sözünden ötürüdür. "yurtta sulh, cihanda sulh." sadece israil' de değildir. çin' de, küba' da, litvanya' da, bulgaristan' da, bosna hersek' de bunlar benim gördüklerim. birde görmediklerim var. kardeşlerim bu insan gerçekten devrim yapmıştır. inanın artık. ve bunu geri kafanıza sokun. sokun ki saçma sapan işler yapmayın namazınızı kılın, orucunuzu tutun. zekat verin. ama örgütlenmeyin. örgütlenince eski haller geliyor. osmanlının karanlık, osmanlıyı mahveden haller. israil niye minnettar olmasın? her ülke minnettar ona. bir tek sen kabullenmiyorsun tövbe billah... (sen derken; kabullenmeyen salak düşünceli türklere söylüyorum.)
  4 -1 ... birdemi