1. 1.
  israil'in kazandığı ve topraklarını genişlettiği savaşlardır.
  (bkz: 1948 arap israil savasi)
  (bkz: 1956 arap israil savasi)
  (bkz: 1967 arap israil savasi)
  (bkz: 1973 arap israil savasi)
  ... kuin
 2. 2.
  Arapların donanım ve adam sayısı olarak çok daha üstün olmalarına rağmen taktik hatalar yüzünden (Kısaca açıklamak gerekirse adamlar akrabalarını komutan yapıyordu, devlet başkanının amcası bilmem kaçıncı ordu komutanı gibi, saddam çok yapmıştır bunu misal.) sürekli ezile ezile kaybettikleri savaşlardır. Ayrıca ellerindeki en büyük kartı * da beceriksizce harcamaları da bu gidişata sebep olmuştur.
  1 ... kornisten kovulan perde ruleti
 3. 3.
  1947 yılında israil devleti'nin kurulmasından sonra arap devletleriyle israil arasında fiilen sona ermeyen çatışma durumunun silahlı büyük savaş halini aldığı durumlardır. en önemlileri 1947-48, 1956, 1967 ve 1973'te olmuştur. 1956'da ingiltere ve fransa da fiilen israil'in yanında savaşa katılmıştır. genelde israil'in askeri üstünlüğü ile biten savaşlar, israil'in baştan elinde olmayan bazı toprakları da ilhak etmesine yol açtığından yıllardan beri süren filistin sorununun giderek daha da büyümesine yol açmıştır. arap tarafının başlıca muharip devletleri mısır, suriye ve (başlarda) ürdün ve lübnan olmakla birlikte diğer arap ülkeleri de fiili destek vermiş, bazıları bu savaşlardan bazılarına askerle de katılmıştır. 1973 savaş'ından sonra mısır israil ile anlaşma yapmak durumunda kalmış ve israil'i tanımıştır. buna karşılık 1967 savaşı'ndan itibaren fiilen israil işgali altında olan sina yarımadası'nı kademeli olarak geri almıştır.
  ... usualsuspects
 4. 4.
  arapların, sscb desteğine rağmen bir türlü kazanamadığı* savaşlardır. öyle ki, o dönemde sscb arap ülkelerinin kara kuvvetlerinin her türlü silah ihtiyacını karşılamakla kalmamış, dönemin son teknoloji ürünü ve batının korkulu rüyası* olan mig 23 ve mig 25 savaş uçaklarını kendi pilotlarıyla birlikte* savaşa göndermiştir.
  ... pusluca
 5. 5.
  doğrusu israil arap değil israil müslüman savaşlarıdır. israil in yaptığı kendince cihad dan başka bir şey değildir.
  sadece türkiye ye saldırmamış olmasının sebebi türkiye nin zaten 140 senedir kendilerine ait olmasıdır.
  -3 ... neyzen kalel
 6. 6.
  araplari dize getirmistir. bu zaferler sayesinde israil bugunku gucune ulasmistir. yahudiler bu kader adi bir milletse savasip yenseydiniz. hemen baslayin yok paralari cokmus, yok lanetli milletmis, yok abd yardim etmis. sizde savassaniza. yahudiler delikanli adamlar. davalarinin pesini birakmiyorlar. catir catir zaferler kazanmislar.
  ... gedikpasa
 7. 7.
  islami safsatalarla beyni uyuşmuş araplarin hep kaybettigi utanc verici yenilgilerdir. ayni oyun yine oynanıyor ve araplar yine kaybediyor. simdi sirada suriye var. türkiye ve diger araplar, israil ve abd isbirligiyle Suriye'yi darmadagin ediyorlar. bundan sadece israil kazancli cikar. bu basit oyunu göremiyorlar ve israil hep kazaniyor.
  ... provocateur
 8. 8.
  her seferinde araplar tarafından başlatılan ve onlarca arap ülkeye karşı sadece israilin karşı olduğu savaşlardır her savaşta arapların yenilmesinin yanında en çok zararı gören filistin olmuştur israil kazandığı her yerde topraklarını genişletmiş sonuç olarak savaşlar israili daha çok güçlendirmiştir.
  ... microcosm
 9. 9.
  Arapların her seferinde bu sefer işleri bitti diye saldırıp her seferinde rezil yenilgiler aldığı savaşlar.

  Hele altı gün savaşı diye bir akla ziyan bir yenilgileri var ki o dönem destekçileri sovyetleri bile çileden çıkarmıştır.
  3 ... ulu tengri
 10. 10.
  Kısa sürede sönmüştür. Şimdi filistin'e söz geçiremiyorlar.
  ... selia