bugün

geçenlerde tarih konusunda baya bilgili hatta aşmış -ama size öğretilen çarpıtılmış ya da doğruların kırpıldığı tarih değil- arkadaşımla yürüttüğümüz bilgi ve belgelerle desteklenmiş beyin fırtınası sonucu arkadaşımın vardığı kanı. neden mi; mil şef(taşeron) in lozan da yaptığı hatalar hata olmaktan çok bir kasıttır. misak ı milli yani milli yemine tecavüzdür. ama şuna emin oldum ki bu kasıt önceden planlanmış, zira delegelerin içinde ismet inönü nün adamı olduğu gibi vatanperver adamlarda vardı bu yüzden ismet inönü lozan da kendini ele veremezdi. zaten seneler sonra ingilizler ile yaptığı gizli anlaşmalar ile kendini açıktan ele vermiştir. (orjinal nüshalar mit in elindedir.)

yanlız şunu anlayamadım atatürk gibi bir lider nasıl oldu da ismet inönü yü durduramadı. ya da ismet inönü nün başmüzakereci olarak lozana gitmesine muhalefet edenlerin tasfiyesine, sindirilmesine, hatta öldürülmesine nasıl müsaade etti.(trabzon milletvekili ali şükrü nün topal osman tarafından katledilmesi)

fethi okyar ve ittihatçı tayfasının türkiye nin din hanesini hristiyanlık yapalım önerisine bir tek kazım karabekir karşı çıkmıştır. yine bu konuda da atatürk suskun kalmıştır ki bu işi dillendirmeleri buna cüret edebilmeleri bile insanı dehşete düşürmeye yeterdir.

neden inkılaplarda bu kadar acele edildi, öyle ya bu millet birden sindirecek hazmedecek durumda değildir bu ecnebileştirme projesini. zira yeni savaştan çıkmış henüz yaralarını saramamış halka, sen kalkıp diyosun ki al sana yeni alfabe, al sana yahudi şapkası, al sana batının giyim kuşamı onun yerine batının teknolojik gelişimini takip edip onu soksaydı ya ülkeye. kime diyorum ki adam uçak fabrikasını kapatıp, tohum fabrikası açıyor.

o beğenmediğimiz abdülhamithan zamanı bile çağdaş saydığımız cumhuriyetten daha ileri düzeyde batının teknolojisini sokmuştur bu ülkeye ama ittihatçılar rahat durmadığı için yarım kalmıştır.

ah ismet paşa neden bıraktın 12 adayı, musulu, batı trakya yı, kerkük ü öz vatandaşlarımızı neden mağdur ettin, onlara yapılan zulümlerin ve vatanlarından ayırmanın vebali boynunda terki diyar ettin. halbuki bunları bilmeden önce senin için kurtuluş savaşında bir trenin vagonuna saklandığını ve savaş boyunca tir tir titreyerek orada saklandığını söyleyen arkadaşıma nasıl da kızmıştım!

bir gecede okur yazar oranı sıfıra indirilmiş şaşkın bir milletin yani harf inkilabının ne olduğunu bilmeyen bir milletin verdiği vergilerle maaşı ödenen gayri müslim memurlar yetiştiren garip inkilap.

şimdi biliyorum henüz doğrular bize zor geliyor o yüzden bunlar silinecek ama tarih eşşek gibi doğruları yazacak bir gün ve siz istesenizde istemesenizde kabul edeceksiniz. bakalım moderasyon ne kadar cesaretli doğrular karşısında.
(bkz: ismet inönü nün ingiliz ajanı olmama olasılığı)
atatürk'e dil uzatma cesaretini bulamayanların ismet inönü'ye saldırma durumudur.
çok azdır. zira bu sadece atatürk ün zayıflığını kanıtlar. adamın yanına kadar girmiş birisi ajan ise yuh yani.
padişah vahdettin in yanında solda sıfır kalan olasılık.
acun ılıcalı bile buna götü ile güler.
benim rum olma ihtimalimle aynıdır.
kendisine ilkokulda öğretilen tarih bilgisini aşamayıp önüne konsa onu yiyen kişilerin idrakinde zorlandığı meseledir.

- ismet milli şef, atatürk yurdu düşmanlardan kurtardı, yuppie! ne güzel!
Yok denilecek kadar azdır. Mustafa Sagir, Dr.Rıza Nur gibi ingiliz ajanlarını tespit eden Atatürk, ona bu kadar yakın olan ismet inönün'ün ingiliz ajanı olmasını, gözden kaçırma olasılığı pek yoktur. Varsayımlara körü körüne inanmak, her zaman zarar getirir. Ayrıca Türkiye'de bu zamana kadar nelerin ortaya çıkartıldığını göz önüne alırsak eğer, bunun da çıkartılması gerekirdi.
güncel Önemli Başlıklar