bugün

cumhuriyetin kurucu kadrosundan, gazinin yakın silah arkadaşı olan ikinci cumhurbaşkanımızdır.
Atatürk ten sonra 2.adam olarak kabul edilen inönü savaşlarındaki başarılarından dolayı inönü soyadını alan rahmetli politikacı...
atatürk'e asıl ihanet eden kisi oldugu bazı kaynaklarda gecmektedir*
atatürk'ün ölmeden önce tasfiye ettiği zat. bunun en açık isbatı atatürk cumhurbaşkanıyken celal bayar'ın başbakan oluşudur. daha sonra ata'nın ölümü ile atatürkçülükten dem vurarak tekrardan biryerlere gelebilmiştir.
savaşarak kazandığımız toprakları masa başında can korkusundan veren kişi. burnumuzun dibindeki adaları yunanistana hiçbir karşılık görmeden hediye etmiştir. bir rivayete göre de izmir sahilinde dururken o adalara bakarak "bu adalar buraya bu kadar yakınmıydı" demiştir. ama tartışılmayacak kadar büyük siyasetçidir.
(bkz: ulama)
rivayet odur ki; ismet inönü ve osman bölükbaşıaynı uçakta yolculuk etmektedirler.ismet inönü torununu bölükbaşının yanına yollar. kız "osman amca dedem diyo ki osman amcan aşağıya para atsın da köylü sevinsin" der. osman bölükbaşı da altta kalır mı "kızım dedene söyle o kendisini aşağıya atsın da tüm millet sevinsin" diyerek memleketteki inönü sevgisini ifade etmiştir.
"Bir memlekette namuslularda, namussuzlar kadar cesaretli olmadıkça, o memleket düzelmez."
(bkz: ismet inönü)
türkiyemizin içinde bulunduğu durumun en büyük sorumlularındandır, atatürk'ün 1000'de 1'i bile edemeyecek şahsiyettir.. kişisel hırsları yüzünden paralardAn atatürk resimlerini kaldırıp kendi resimlerini koyması gibi çocukça davranışları ciddiye bile almıyorum, ama millet henüz buna hazır değilken demokrasiyle tanışmamışken çok partili hayata geçmesi, abd'nin 2. dünya savaşından sonra yenilen ülkeleri askeri açıdan kontrol altına alabilmek için kurduğu nato'ya girmesi, savaşmadığımız halde bizi yenilenler safına itmiştir..
Türk siyasal yasaminda, parti içi mücadele sonucunda degisen ilk genel baskan.
atatürke ihanet eden, etme cüretini gösteren tek şahsiyet.

atatürk bu kişinin başarısızlıklarını gördüğünden dolayı kendisini tasfiye etmiş ve yerine celal bayarı koymuştur. adnan menderes de atatürkün parlayan yeni yıldızı konumuna gelmiştir. hatta ismet paşa başbakan iken fethi okyara serbest cumhuriyet fırkasını kurduran da atatürktür.

bunu gururuna yedirememiştir ismet paşa, ama atatürk zamanında da bir atılım gerçekleştirmemiştir. sadece ufak çaplı fikir çarpışmaları olmuştur fakat bunlar da pek yansımamıştır dış çevreye. atatürk daha çok dışa açılım ile ülkeyi geliştirmek isterken ismet paşa devletçilik diyor başka bir şey demiyordu. yani tamamıyla atatürkün zıt cephesinde yer alıyordu ancak çok iyi bir ikinci adam olduğu için ve atatürkün her dediğini kusursuz yerine getirdiği için vazgeçilmesi imkansız biriydi de aynı zamanda. *

ihanet noktasına gelecek olursak tekrardan; bu kişi atatürkün resmini kaldırıp türk parasının üzerine kendi resmini koydurma gafletine kadar bir dünya rezillik yapmıştır.

ayrıca çok partili rejimi içine sindirememiş bir kişidir ismet paşa. sanıldığının aksine türkiyeyi çok partili sisteme entegre eden kendisi değildir. zamanında atatürk bunu yukarıda bahsettiğim gibi serbest cumhuriyet fırkası ile gerçekleştirmek istemiş fakat ismet paşa yüzünden başarılı olamamıştır. daha sonra da celal bayar ve adnan menderes önderliğindeki dörtlü takrir ile kurulmuştur demokrat parti, yani ismet paşanın izni ile değil, halkın isteği ve dörtlü takririn azmi ile gerçekleşmiştir çok partili sistem...
turkiye cumhuriyetinin ikinci cumhurbaskani. 24 Eylül 1884'te izmir'de doğdu, 25 Aralık 1973'te Ankara'da öldü. Lozan Antlaşması'nı Türkiye adına imzalayan kişidir. aynı zamanda birçok kez de başbakanlık görevini yapmıştır.
o dönemin siyasi ve askeri zorluklarını anlayamayan insanların "aha bu adam da ege adalarını verdi la" şeklinde yorum yaptıkları titiz ve çalışkan vatansever.
namı diğer sağır ismet. * iç siyaset konusunda uzman denecek bir kurt siyasetçidir. amma atatürkün cenazesi kalkmadan pembe incili köşkte dönemin paşa ve siyasileri ile kendi cumhurbaşkanlığı konusunda kulis yapan da odur. can dündar'ın sarı zeybek belgeselinde bu husus iki cümle de olsa ifade edilmiştir.
deniz gezmiş'in ,yunus aslan'ın ve hüseyin inan 'ın yasa gücündeki idam kararını bozmak için anayasa mahkemesine basvurmus siyasetcimizdir. fakat basvurusu gecersiz kabul edilmiştir.
atatürk'ün vefatı öncesinde tasfiye ettiği siyasetçi. atatürk'ün veliahtı olan celal bayar cumhurbaşkanı olmaya cesaret edemeyince bu teklifi dönemin genelkurmay başkanı mareşal fevzi çakmağa teklif eder. ancak paşa askerin alt taraında kopmalar olacağını iddia ederek bu teklifi geri çevirir. ve de ismet inönü'yü destekler. cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacağı gün çatlak ses çıkmasın diye askerler meclisi sarar ve atatürk'ün tasfiye ettiği inönü cumhurbaşkanı seçilir.
Atatürkün yakın arkadası olarak bilinir ama Atatürk öldükten sonra paralardan bile Atanın resmini sildirdiğini ve paraların üstüne kendi resimlerini yapıştırttığını kimse bilmez bir o kadarda gale almaz. inanmayanlar Darpanenin 1949 yılına ait paralarına bakabilirler.
lozan barıs anlatmasında şehit kanlarıyla alınan vatanın ne kadar basit bir şekilde masa başında verilebeleceğinin en nadide örneklerinden biridir. Siyaseti bilmediği diplomatik lisandan da hiç bir şey anlamadığı tarihi kayıtlarda aşikardır. Lozan barış anlaşmasının teferruatlarını araştırmak ismet iNÖNÜ' nün nasıl bir insan olduğunu anlamak hususunda gayet önemli yer almaktadır. siyaseti nesfi müdahaleleri ile sokak kargaşasına çevirmekte ğpek usta bir insandır kendisi......
mevzu bahis olan paralardan birkaçının resmi için
http://www.goldpara.com/k...&title=Eski%20Paralar
bir kulağı az duyduğu için (bkz: sağır ismet) denirmiş halk arasında kendisine.
aylar sonra gelen edit;ulan bunun neresini kötülediniz allah aşkına sadece küçük bir bilgi ya da bilgicik.
atatürk'ün ilke ve devrimlerini içine sindiremeyen ve bunu açıkça söyleme cesaretini gösteremeyen kişilerin kıysıya eleştirdikleri, aşağıladıkları kişi,t.c'nin 2.cumhurbaşkanı. kendisinin eleştirilecek bir çok yanı vardır fakat, laikliği dinsizlik olarak gören (gösteren), emperyalistlerin uşaklığına soyunanlar (2.cumhuriyetçiler) m.kemal'i eleştirmekten korktukları için onun ideolojik ardılı olan ismet inönü'ye ağır hakaretlerde bulunurlar. ismet inönü'ye açıktan küfredip kemalizme sövmüş gibi zevk alırlar. kurtuluş savaşınılozan'ı görmezlikten gelirler.
kurtuluş mücadelesi yılların da atatürk'ün en yakın adamı, sağ kolu olan fakat atamızın daha sonraları atatürk'e ve millete ihanet eden, atatürk'ün vefatına yakın zamanlar da ismet inönü yü öldürün dediği kişidir.
dünyanın gördüğü en büyük stratejist ve ayartörlerden biridir.lozan ve mudanyadaki başarısı tartışılmazdır.lozanda cüzdanını masaya atıp "milletimizin herşeyini aldınız, bunu da alın o vakit" diyerek ayarı verdikten sonra salonu terketmiştir.
12 yıl yaptıramadığı anıtkabir'i 38 ayda celal bayar tamamlatmış, ata'nın naaşı böylece etnografya müzesinden alınarak anıt mezara defnedilmiştir.
ne tesadüftür ki * ismet paşa 12 yıl boyu yaptırmaya üşendiği anıtkabir'e vefatından hemen birkaç gün sonra defnedilmiştir.
köy enstitülerini kapatarak atatürk'ün vasiyeti ciğneyen adamdır.
onun iktidarı dönemini görmüş büyüklerimizin söylediklerine göre ülkeye çok çektirmiş olan beceriksiz devlet adamı.*
atatürk ile fikir ayrılığına düşmüş ve 1937 yılında atatürk tarafından tasfiye edilmiştir.
cumhurbaşkanı seçildiği gün cumhuriyet'in meclisine osmanlı madalyası ile çıkmıştır.*
çeşitli çevrelerce atatürk'ün devrimlerine yeteri kadar sahip çıkmadığı ve chp'yi halktan uzaklaştırdığı için eleştirilir.
ancak;
kurtuluş savaşı, lozan ve ikinci dünya savaşı denildiğinde akılda saygı kavramıyla beraber yer alacak insandır.
eski siyasetçilerden erdal inönü' nün babası olan, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapan, bazı çevrelerce daha sonra bir takım nedenlerden ötürü ikinci plana itilen siyasetçidir.
inönü savaşlarındaki başarısızlığı yüzünden ordu sakaryanın doğusuna çekilmiştir. fazla parlak bir komutan hiç olmamıştır. aslına bakarsak bizim ordu da büyük taarruza kadar çok büyük bir başarı göstermemiştir. ama büyük taarruzda da tarihin en büyük blitzkrieglerinden birisini uygulayan ordu da aynı ordudur, lakin bu taarruzda inönünün bir etken olmadığını da belirtmek lazımdır.
"...siyasi suçlar için idam olmaması fikrindeyim, bunu kaldıralım. dünyada memleketler var ki idam cezasını büsbütün kaldırmışlardır."

24 ocak 1972
şu anda yaşadığımız cumhuriyeti kuran ulusal direniş hareketinin önderlerinden biri. türkiye cumhuriyeti'nin ikinci cumhurbaşkanı. sadece bu iki nedenle bile saygıyı hakeden insan. ideolojik görüşü eleştirilebilir; lakin, saygısızlık edilmemesi gereken askeri-siyasi kişilik.
bütün konuşmalarını uzun uzun, düşüne taşına hazırladığını yakınları söylerler. sonra bu konuşmayı arkadaşlarına gösterir, onların düşüncelerini alırmış. gerçekte kısa, öz konuşmaya bakar; öyle ki, ağzından pişman olacağı bir söz kaçırmazmış. kısa süre sonra kendisini güç duruma sokacak bir demeç vermezmiş. böyle olduğu için de, davranışlarını, kanılarını kısa süre içinde değiştirmek zorunluluğu duymazmış, "dün böyle dedin, bugün şöyle diyorsun" eleştirisi ile hiç karşılaşmamıştır.
mustafa kemal atatürk'ün dönem içerisinde bir yurtdı$ı görü$mesine gitmekle vazifelendirdiği dı$i$leri bakanı $ahsın -$u an ismini hatırlayamıyorum- görü$melerde devlet politikalarından ba$ka insiyatif alma faaliyetlerinden rahatsızlık duyması sonucu görevden alıp yerine koyduğu, 1937'de tehlikenin farkına varmı$ olan atatürk tarafından tasfiye edilmi$; yine de zamanla da ikinci adam halini almı$ ki$i. milli $ef.

fakat inönü, efsanele$tirildiği lozan mütarekeleri sonucu atatürk ile bozu$mu$tur. "küstüm, oynamıyorum" tavırlarıyla musul elden kaçmakla kalmamı$, 12 ada için de çözümsüzlük yaratmı$tır.

musul'a kar$ı türkiye'ye önerilen, bugün nusaybin'in kar$ı tarafında, suriye sınırlarında olan bölge inönü tarafından "ya musul, ya hiç" tavrıyla reddedilmi$tir. suriye devleti, bugün petrol olarak kendine yetiyorsa, o "yem" bölge sayesindedir.

daha sonra, cumhurba$kanlığı döneminde türkiye ilk kez dı$ardan borçlanmaya ba$lamı$tır. -sanılanın aksine adnan menderes döneminde değil-

adnan menderes'in idamı öncesi avrupa'dan gelen "demokrasiye indirilmi$ büyük bir darbe olur" uyarısının önüne geçmi$, haberle$menin idamın ertesine kadar kapalı kalmasını hedefledi, ba$ardı -kaynak: efendi-beyaz türkler'in büyük sırrı/soner yalçın-

en büyük iyiliği denen ikinci dünya sava$ına girmemi$ olmamız ise ilginç. sokakta top oynayan çocukları izleyip; "beni de çağırsalar ya" demek, maç bitiminde herkes dağılırken eve dönmek gibi bir $ey bizim sava$a girmememiz.

ha bir de $u var. kendisine daha sonra teklif edilen 12 ada için "güvenliğin sağlanması için onca masraf gerekiyor, bırakalım o hamallık yunanistan'a kalsın" demi$, onu da reddetmi$tir. bugün tüm bu it dala$ı olmayabilirdi. yunanistan ile ya$anan gerginliğin asli nedeni ortadan kalmı$ olabilirdi. en azından haklı olabilirdik. yazık.
cumhurbaşkanlığı sırasında köşkte açık oturumlar, konferanslar düzenlermiş kendisi; bunlardan birinde freud üstüne konuşan hasan ali yücel, sözlerini şöyle bağlar: "evet, freud bir gerçek bulmuş, fakat bulduğu gerçeği abartmış." ismet inönü ise şöyle karşılamış hasan ali yücel'in o sözünü: "keşke biz de bir gerçek bulsak da abartsak ali bey".
(bkz: inönü üniversitesi)
"siz orada yalniz dusmani degil bir milletin makus talihini de yendiniz"
mustafa kemal paşanın, batı cephesi komutanı ismet paşaya gönderdiği kutlama telgrafında sarfettiği, takdirini içeren içeren ifadedir.
http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=66119,10,2
Ataturkun silah arkadası sahis ben sizi ac bırakmadım ama babasız bırakmadım demesi aslında 2. dunya savası kosullarında davrandıgı akılcı politikanın eseridir.Birde ulama yapan bazı abazanlarca kaymakamlar asırı saygı gostermesiyle unlu olan bir isim toplulugudur.
Günahıyla,sevabıyla türk halkını 2.dünya savaşının kanlı günlerinden kurtarmış,atatürk'ün mirasını yerine getirmiş olan liderdir.
Can dündar'ın ismet paşa kitabında alınmıştır:
6 yıldır ülkeyi savaşa sokmama savaşı veren inönü kimseye yaranamamıştı.Yıllar sonra bir gezide yolunu kesen bir çocuk ''Buraya ne yüzle geliyorsun?''diye çıkıştı.''Sen bana şekeri 5 liraya yedirmedin mi?''
inönü buruk bir ifadeyle cevapladı:''Evet,ama seni babasız bırakmadım...''

mesajdan uzak bir zaman sonra gelen edit:atatürkün mirasını yerine getirememiş,ileriyi görememesi sayesinde bu kadar sağlıksız bir demokrasiye sebebiyet vermiş ve devrimi tamamlıyamamış adamdır.Kızı babasız bırakmadı ama şu an atatürk'ün gençliğini babasız ve sahipsiz kılmıştır...
satranç meraklısı bir cumhurbaşkanı.
dersim katliamı'nın baş aktörlerindendir. (bkz: dersim katliamı)
atatürk'ün manevi yönünü körelten, engelleyen adam. 'kaynak? bunun kaynağı mı olur ulan' derler adama; ama, şurada şu marifeti(!) var;
http://www.aktifhaber.com/read_news.php?nID=104562
ismet paşa ismiyle can dündar- bülent çaplı' nın uğruna kitap yazdığı kişi. ismet paşa isimli kitabın olması sebebiyle, ismet inönüye yönlendirilme kalksın lütfen.
tüm bir siyasi yaşamı süresince;

12 yıl cumhurbaşkanlığı,
20 yıl başbakanlık,
1 yıl savunma bakanlığı,
2 yıl dış işleri bakanlığı ve
34 yıl boyunca cumhuriyet halk partisi genel başkanlığı görevlerinde bulunmuş siyasetçi.
kaymakamı görünce ayağa kalkmıştır.
"Bu memleket bir tane adam yetistirdi.O da dinci cikti" (necmettin erbakan hakkındaki görüşü)
atatürk ile araları hiç de iyi olmayan atatürk vefat edince kendini milli şef ilan eden türk parası üzerine resmini bastıran ;zamanında ölenler için imam bulunamayan koltuk makam uğruna son yıllarına kadar siyasetten çekilmeyen ancak ; her seçimde halkın kendisine gerekli cevabı verdiği kişi.
"yeni bir dünya kurulur , Türkiye de orada yerini alır" şeklinde edilgen ,uzaktan seyretmeci , bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasıncı zihniyetle ülkeyi geri vitese alan , siyasi zekasından şüphe duyuran çaylak diktatördür.
ismetin önü *
tam adı Mustafa ismet inönü'dür.
"ikinci adam"dır, sayın aydemirin deyişiyle. kendi adına para bastıran tek reis-i cumhurumuzdur kendileri. ülke adına çok şeyler yaptını kabul etmekle birlikte m.kemal'in gölgesinde kalması yani ikinci adam olarak kalması kendisinde engellenemez bir hırs açığa çıkardığıda aşikardır.