1. 1.
  cumhuriyetin kurucu kadrosundan, gazinin yakın silah arkadaşı olan ikinci cumhurbaşkanımızdır.
  36 -29 ... delikanlimuhendis3
 2. 2.
  Atatürk ten sonra 2.adam olarak kabul edilen inönü savaşlarındaki başarılarından dolayı inönü soyadını alan rahmetli politikacı...
  16 -14 ... probus
 3. 3.
  atatürk'e asıl ihanet eden kisi oldugu bazı kaynaklarda gecmektedir*
  55 -22 ... siberr
 4. 4.
  atatürk'ün ölmeden önce tasfiye ettiği zat. bunun en açık isbatı atatürk cumhurbaşkanıyken celal bayar'ın başbakan oluşudur. daha sonra ata'nın ölümü ile atatürkçülükten dem vurarak tekrardan biryerlere gelebilmiştir.
  28 -5 ... palta
 5. 5.
  savaşarak kazandığımız toprakları masa başında can korkusundan veren kişi. burnumuzun dibindeki adaları yunanistana hiçbir karşılık görmeden hediye etmiştir. bir rivayete göre de izmir sahilinde dururken o adalara bakarak "bu adalar buraya bu kadar yakınmıydı" demiştir. ama tartışılmayacak kadar büyük siyasetçidir.
  24 -16 ... palta
 6. 6.
  (bkz: ulama)
  20 ... arjen robben
 7. 7.
  rivayet odur ki; ismet inönü ve osman bölükbaşıaynı uçakta yolculuk etmektedirler.ismet inönü torununu bölükbaşının yanına yollar. kız "osman amca dedem diyo ki osman amcan aşağıya para atsın da köylü sevinsin" der. osman bölükbaşı da altta kalır mı "kızım dedene söyle o kendisini aşağıya atsın da tüm millet sevinsin" diyerek memleketteki inönü sevgisini ifade etmiştir.
  54 -9 ... registerlater
 8. 8.
  "Bir memlekette namuslularda, namussuzlar kadar cesaretli olmadıkça, o memleket düzelmez."
  (bkz: ismet inönü)
  28 -6 ... witch is back
 9. 9.
  türkiyemizin içinde bulunduğu durumun en büyük sorumlularındandır, atatürk'ün 1000'de 1'i bile edemeyecek şahsiyettir.. kişisel hırsları yüzünden paralardAn atatürk resimlerini kaldırıp kendi resimlerini koyması gibi çocukça davranışları ciddiye bile almıyorum, ama millet henüz buna hazır değilken demokrasiyle tanışmamışken çok partili hayata geçmesi, abd'nin 2. dünya savaşından sonra yenilen ülkeleri askeri açıdan kontrol altına alabilmek için kurduğu nato'ya girmesi, savaşmadığımız halde bizi yenilenler safına itmiştir..
  17 -13 ... shalamar
 10. 10.
  Türk siyasal yasaminda, parti içi mücadele sonucunda degisen ilk genel baskan.
  5 ... tusu
 11. ismet inönü Başlığındaki Önemli Entry'ler