bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 11.
  ismet inönü´nün en büyük başarısı hiç kuşkusuz türkiye´yi 2.dünya savaşına sokmamasıdır. bu bilen için çok büyük bir başarıdır. çok usta , roosevelt gibi, churchill gibi, hitler gibi, stalin gibi politikacılarla aşık atmış ve ülkesini hiçbirisine yedirmemiştir.

  ikinci dünya savaşı öyle bir savaştır ki, birinci dünya savaşı ikincisinin yanında "çocukların saklambac oyunu" gibi kalmaktadır. paris dışındaki bütün büyük şehirler ikinci dünya savaşında taş taş üstünde kalmamacasına bombalanmışlardır. almanya´da halen patlamamış bomba buluyorlar , daha geçen hafta buldular bir tane ludwigshafen şehrinde. bütün polonya, romanya, macaristan, sovyetlerin doğusu hariç heryeri, yunanistan, italya, güney fransa, kuzey fransa, belçika....tarumar olmuştur.

  batı avrupanın en güzel şehirlerinden birisi olan st.lo şehri bugün avrupanın en çirkin şehirleri arasındadır. çünkü vermişler bombayı vermişler bombayı...

  ismet inönü´yü sadece içeriye bakarak değerlendiremeyiz. dış politikanın dengelerini çok iyi bilirdi, ve bildiği için de istanbul da orijinal yapı sultanhamet, edirne de selimiye camii var... ama almanya´da frauenkirche´yi yeni inşa ettiler, daha yeni açtılar, 4-5 yıl önce. merkel açtı.
  4 -1 ... paganviodio
 2. 12.
  ülkeyi ikinci dünya savaşına sokmayıp, savaş esnasında ve sonrasında türkiye'ye savaş mağlubu almanya, italya ve japonya'nın bile görmediği ekonomik krizi yaşatması.

  (1946 ve 1948 yılları devalüasyonları)

  ve tabii ki açlıktan ölmemek için süpürge tozu ile ekmek nasıl yapılır bütün türk insanına öğretmesi.
  3 -2 ... tatarkemal
 3. 13.
  türkiye yi 2. dünya savaşına sokmamak gibi bir işi hakkı ile becermiştir.
  şayet girseydi olacakları tahmin etmek güç değil. bir taraftan alman tankları geliyor , diğer taraftan rus tankları. türkiye tam bir savaş alanına bir harabeye dönüyor. savaş bittikten sonra almanya , japonya ve italya dan çıkan ganimetlerdende tek kuruş koklatmıyorlar bize.
  mal gibi yıkık dökük bir ülkeyle kala kalıyoruz.
  2 ... white beard
 4. 14.
  en önemlisi ve mühim olanı; lozan antlaşmasındaki başarısıdır(!).
  2 -2 ... adolf kitler
 5. 15.
  atatürk'ün zamanında zirveye taşıdığı ülkeyi geriletmeyi başarmıştır, ismet inönü. ben bu adamın devamı olarak tayyip erdoğan'ı görüyorum. ikisinin de yaptıklarını ele aldığımızda her şeyi birbirine benziyor.
  1 -1 ... duk erangir
 6. 16.
  abd başkanı johnson'dan mektup yolu ile esaslı bir azar işitip buna rağmen abd'lere kadar gidip johnson'a tekmil vermesi. (bkz: johnson mektubu)
  -1 ... tatarkemal
 7. 17.
  yassıada mahkemelerini kurdurup ülkemizi dünyaya rezil edecek nitelikte hukuk cinayetleri işlemesi. (bkz: sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor)
  2 -1 ... tatarkemal
 8. 18.
  bilindiği üzere yasadışı gönül ilişkileri ve gayrı meşru çocukları ile meşhur adnan menderes' ismet inönü' muhalefetteyken iktidardadır.

  o dönemde bir gazateci adnan menderes'in bu yasadışı gönül ilişkilerinden birini fotoğraflar ile belgeler.

  fotoğraflar ismet inönü'ye getirilir ve adnan menderes' hakkında kara propaganda malzemesi olarak kullanılması önerilir.

  fakat ismet inönü "özel hayatıdır kaldırın bu fotoğrafları" der ve bunun siyasi rakibine karşı malzeme yapılmasını engeller.

  başarı sayılmasada ahlak konusunda insanlara ders verdiğini zanneden bir zihniyetin kendisinin eline su dökemeyeceğini kanıtlar nitelikte insanlık dersidir.

  şimdi kaynağı belirsiz kaset, ses kayıtları ve yalan haberler ile dolu akp' iktidarı düşünüldüğünde zamanında buna tepki koyabilmiş belkide tek türk liderdir. şimdi gelsin eksiler.
  7 -1 ... helix lucorum
 9. 19.
  milli mücadelenin en önemli komutanlarından olması yeterli gelmiyorsa eğer.. mustafa kemal atatürk'ün can dostu olmasını da yanına ekleyelim.
  1 -4 ... ecel
 10. 20.
  mustafa kemal atatürk'ün vefat ettiği gün ve cenazesinin kaldırıldığı gün ziyarete gitmeyip vefatından hemen bir gün sonra kendisini cebren ve hile ile cumhurbaşkanı seçtirmesi.
  3 -2 ... tatarkemal