1. 1.
  istmet inönü'de hemen hemen bir nevi bayandı zaten Top.
  ... kaanayhan
 2. 2.
  Türkiye'nin ekonomisinin şuan bu kadar kötü olmasının sebeblerinden biri ismet inönü,' 2. Dünya savaşı sonrasında bizi Atatürk'ün devletçilik politikasından çıkartıpta liberal sisteme geçirmesi ve ardından Amerika ile ilişkileri geliştire bilmek için ülkenin rezervelerinin bulunmasına rağmen kredi desteği alıp ülkeyi borçlandırması büyük sıkıntılar doğurmuştur senerlerce ülke sadece borcun faizi ödeyip gelişmekte geri kalmıştır.
  2 ... cimen246
 3. 3.
  Batı dünyasına, daha doğrusu ABD'ye yönelmesinin en büyük sebeplerinden biri, hatta belki de başlıca sebebi, 1945 yılındaki Sovyet tehdididir.

  Stalin yönetimindeki Sovyet Rusya’nın 1925 yılındaki antlaşmayı uzatmayacağını açıklaması ve bununla yetinmeyerek Kars, Ardahan ve Artvin’i isteyen ve Boğazların ortaklaşa savunulmasını öneren bir nota vermesi Türkiye’de büyük bir tepkiye neden oluyor ve haliyle herkes ürküyor. Bu tehdit yüzünü zaten Batı’ya dönmüş olan Türkiye’nin başta A.B.D olmak üzere, Batı dünyasıyla ilişkilerini geliştirmesini hızlandıran temel etken oldu.

  Yani bu ülkede suçlamak kolay, anlamaya çalışmak zordur her zaman.
  ... serefsizimbenmaklimagelmisti