1. 1.
  Ücretsiz olan Arapça kursudur.

  Tanım girdikten sonra eleştiriler:

  Öncelikle bu kurslar ücretsiz açıldığı için çok kişi kayıt oluyor. Açılan kontenjan 25 diyelim, 50 tane de yedek açılıyor. Sisteme kayıt için girdiğinizde bir bakıyorsunuz kontenjan dolmuş, yedeklerde de bilmem kaçıncı sıra boş. Fakat kayıt yaptıranların birçoğu gelmiyor. Yedeklerden çağrıldığı hâlde yine kursta 25 kişi olmayabiliyor. Gelenlerin bir kısmı da çeşitli sebepler öne sürüp kursu bırakabiliyor. Katılımcıların belirli bir sayının altına düşmesi hâlinde kursun kapatılma riski de var.

  Kursa gelenler ise değişik profilde insanlar. Aralarında sırf can sıkıntısından kursa gelen, sosyal çevre yapmak, ilgi odağı olmak isteyen tipler de olabiliyor; üniversite mezunu olup da kariyer yapmak veya kendisini geliştirmek için çalışan insanlar da. Bu sebepten siz kursta bir şeyler öğrenmeye çalışırken işi geyiğe dökenler fazlasıyla canınızı sıkabiliyor. "Bu çok zor", "bir şey anlayamıyorum" diye sürekli söylenen, hoca aynı konuyu 10 kere de anlatsa bunu sürdüren insanlarla aynı ortamda kalabiliyorsunuz. Anlamıyor, anlamak için çaba da göstermiyor, çok zorlanırsam kursu bırakırım, olmazsa tekrar kayıt olurum, vs. diyebiliyorlar. Ee madem çaba göstermeyeceksiniz bari en baştan kaydolmayın, gerçekten öğrenmek isteyip de kaydolamayan insanlara da mani olmayın, değil mi?

  Kursta hocalık yapanlar ise Arapça Öğretmenliği mezunu da olsa dil ile alakalı bazı konularda yetersiz kalabiliyor. Bakla anlamına gelen فول ile çiçek adı olan فل sözcüklerini birbirine karıştırabiliyor, vs.

  Aslında günümüzde kursa gitmeden de Arapça öğrenmek mümkün. internette Arapça ile ilgili çok sayıda video bulunuyor. Anlayamadığınız bir konuyu defalarca ve farklı kişilerin anlatımlarıyla izleyebiliyorsunuz. Çıncalık kitaplar da mevcut.
  ... saippuakivikauppias