1. 1.
  --spoiler--
  ismailağa tarikatının içindeki kadın anlatıyor: Yaşamımı çaldılar

  ismailağa tarikatını bir kadın gizli tanık olarak anlattı: 'Zorla evlendirdiler. Kocam baş başayken başörtüm açılınca dövdü. TV, telefon, pencereden bakmak yasaktı'

  iSMAiL SAYMAZ

  iSTANBUL - Tartışmalara konu olan ve Erzincan ve Erzurum savcılarını karşı karşıya getiren ismailağa cemaati davasında gizli bir tanık kadın tarikatın yaşamını çalmasını şöyle anlatıyor: ;Bir perdenin arkasındaki hoca ile tanıştırıldım. istemediğim bir kişiyle zorla evlendirildim. Kocam dövüyordu, kocamın buna hakkı olduğunu söylediler. Kocam kaşısında başörtüm açılsa dövüyordu. Evlerde televizyon yasak. Penceye çıkmama, telefon açmama bile izin vermiyorlardı; Gizli tanık ifadesinde;Bu ifadeyi verdiğim anlaşılırsa eşim beni öldürür; diyor, ancak tartışmalı bir şekilde davayı Erzincan savcısından alarak yürüten Erzurum özel yetkili savcısı bu kadının kimliğini annesinin adını yazarak deşifre ediyor.
  ismailağa tarikatına yönelik yapılan operasyon ve daha sonra başlayan dava süreci tartışmalara konu olmuştu. Soruşturmayı Erzincan;da başlatan Erzincan Cumhuriyet Başsavcı ilhan Cihaner hakkında soruşturma açılmıştı. Daha sonra davayı yetkili olduğunu öne sürerek Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şahin aldı.
  iddianameyi hazırlayan Osman Şahin 235 şüpheliyle aldığı dosyayı 16 sanıkla sınırlandırınca ;sümenaltı; iddiaları gündeme gelmişti. Erzincan Başsavcısı ilhan Cihaner de Osman Şahini, yetkisini aşıp dosyayı el koymakla suçlayarak Hâkimler Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) şikâyet etti ve Adalet Bakanlığından soruşturma izni istedi.
  Dokuzu tutuklu 16 sanık hakkında, Anayasal düzeni kaldırmaya teşebbüs ve kanuna aykırı eğitim kurumu açma suçlarından dava açıldı. ilk duruşması Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülecek davanın iddianamesiyle bir skandal daha patladı.

  Gizli tanık deşifre edildi
  Erzincan Cumhuriyet Başsavcısının HSYK;ye şikâyet ettiği Erzurum Savcısı Osman Şahin iddianamede, dosyanın tek tanığı olan gizli tanığın kimliğini, annesinin adını vererek deşifre etti.
  iddiasına göre, genç bir kadın olan gizli tanık, Erzincanda Diyanet işlerine bağlı Yeni Mahalle Kuran Kursunda devam ederken, cemaate katılan arkadaşlarına ilgi duyduğu ve mütevazılıklarına özendiği için aralarına girdi. Gizli tanığın, iddianamede yer verilen anlatımları şöyle:
  PERDE ARKASINDAN TANIŞMA: ismailağa ile tanışmam 2001-2002ye denk geliyor. Yeni Mahalledeki Kuran Kursunda hocalık yapan M.Ö., bana ilgi gösterdi. Beni Ahmet Bahadır Altınel (Tutuklu sanık) ile tanıştırıp çok değerli hoca olduğunu söyledi. Aramızda perde olduğu için yüzünü görememiştim.
  TANIMADIĞIM KiŞiYLE EVLENDiRiLDiM: Kendilerinin gösterdiği biriyle evlenirsem ailemin baskı yapamayacağını söylediler. Altınelin evinde, evleneceğim kişiyi gösterdiler. Şahıstan hoşlanmayıp istemediğimi beyan ettiysem de ;nikâhta keramet var; diyerek, aileden kurtulmanın yolu olarak gösterildiği için razı oldum.
  GiZLi KURSTA DiNi EĞiTiM: Beni M.A.;nın işlettiği, Altınel;in sorumluluğundaki gizli eğitim verilen kursa götürdüler. Bu yer Bahçelievlerde, dışarıdan apartman gibiydi. Evde bulunduğum müddetçe pencereye çıkmama ve telefon etmeme izin vermediler. Ne zaman ağlayıp pişman olduğumu söylediysem, ;Hele dur, büyük sevaba girdin, her şey güzel olacak; diyerek engellediler. Bina, dışarıdan apartman gibi görünen ancak içerisi hem yatılı kalınabilecek hem gündüz gelinebilecek şekildeydi. Yer minderleriyle donatılmıştı. Değişik yaş gruplarından 12 kişi vardı.

  iki ay eve kapatıldı
  YENi iSiM VERDiLER: Eve geldiğim andan itibaren ismimi kullanmayıp yeni bir isim verdiler. iki ay dışarı çıkmadan evde tutuldum. Önceleri çok ağlayıp pişmanlığımı bildirdiysem de sonra uyum sağladım. Beni istanbul;a gönderdiler.
  MAHMUT HOCA iLE TANIŞMA: Orada perde arkasında beni Mahmut Ustuosmanoğlu ile tanıştırdılar. Benimle ilgili, ;Herkes karşıma gelemez, seni rüyamda gördüm; dedi. Bana, ismailağa Camiinde söylediklerine göre değerli bir kadın hoca çarşaf giydirdi. Bir hafta sonra çarşafla Erzincan’a döndüm. istanbul Fatih;te 4-5 yaşındaki kız çocuklarının rubadan elbise giydikleri okul donanımında kalabalık yerler gördüm.
  NAMAZ KILMAYAN EŞE DAYAK HAKTIR: Tanımayıp benimsemediğim kişiyle evlendirdikleri için huzursuz bir yaşam sürmeye başladım. Bunu M. Hoca;ya söylediğim zaman ;Sen asi oldun; diye beni suçladı. Çocuk yaparsak mutlu olacağımı söyledi, bir yıl sonra çocuğum oldu. Halen bu evlilik devam etmektedir. Evlilikte sürekli nedenli nedensiz şiddet gördüm. Kimsenin olmadığı bir anda bile başörtüm açılsa şiddet uygulanmaktadır. Boşansam bile bu şekilde yaşamam gerektiğini, aksi takdirde kafamı koparacağını söylemektedir. Eşimin beni dövdüğünde dini gerekçelerle, haklı olduğunu söylüyorlardı. Mesela kadın namaz kılmazsa, kocası çağırdığında yatağa girmezse, erkeğin dövebileceğini söylüyorlardı.
  ATATÜRK, KAFiR BiR TOPLUM KURDU: Ben cemaat mensupları tarafından birkaç kez eğitime tabi tutuldum. Bu derslerin içeriği Arapça dersler, mızraklı ilmihal, Mahmut Ustaosmanoğlu;na ait birtakım yazılardı. Atatürk;ün kafir bir toplum kurduğunu, herkesi açıp saçtığını, toprağın bile Atatürk;ü kabul etmeyip dışarı attığı için betonla kapladıklarını anlatıyorlardı. Hatta resmi diyanet kursunda bile M. hoca Atatürk;ün fotoğraflarını ya ters çeviriyor ya da üstünü örtüyordu.

  Cihat yapıyoruz diyorlar
  ALEViLER KAFiRDiR: Alevi kesime karşı Bunlar kafirdir, pişirdikleri kestikleri yenmez diyorlardı. Hocalar cemaate bağlı gizli yerlerde Cihat yapıyoruz; diyorlardı. Eğer hoca olursam, cemaate ne kadar insan kazandırırsam maddi manevi o kadar tatmin edeceklerini, hatta kaloriferli ev alacaklarını söylüyorlardı.
  KIZ ÇOCUKLAR OKUTULMUYOR: Cemaat evlerinde televizyon yasak. Kızlar okutulmaz. Altınel çocuklarını okula göndermemiş. Ama nasılsa çocuklarına diploma almış. Yine kız çocuklarının çarşaf giymeleri gerektiği, erkeklerinse sakal bırakmaları, şalvar girmeleri gerektiğini söylüyorlar.
  EŞiM BENi ÖLDÜRÜR: Benim gösterdiğim cesareti birçok kimse gösteremez. Bu ifadeyi verdiğim anlaşılsa eşim beni öldürür. Dine aykırı bir sürü uç şeyi kabullenebiliyorlar. Çoğu çok eşli.
  YAŞAMIMI ÇALDILAR: Cemaate katıldığımdan bu yana adeta yaşamımı çaldılar. Bir cehennem hayatı yaşadım. Bunun büyük bir suç olduğunu düşünüyorum.

  Suçlama: Anayasal düzeni kaldırmak
  ismailağa Cemaati soruşturması Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı ilhan Cihaner tarafından iki yıl önce başlatıldı. iddiaya göre, cemaate bağlı Medine Vakfı;nın kentte ve bazı ilçelerdeki evlerinde çocuklara yatılı dini eğitim veriliyordu. Hemen dinleme kararı alındı.
  Edinilen bilgilere göre cemaat, çok sayıda kent ve ilçede açtığı çeşitli dernek ve vakıf bünyesinde kurs kurmuş, dini eğitim veriyordu.
  Başsavcılık, 16 kentte operasyon yaparak aralarında cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ile Cüppeli Ahmet diye bilinen Ahmet Mahmut Ünlü;nün de aralarında bulunduğu 69 şüpheliyi gözaltına almaya hazırlanıyordu ki, Özel Yetkili Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı devreye girdi. Erzurum, kendisine ulaşan, cemaatin ;silahlı; olduğunu öne süren ;ihbarı gösterip dosyanın yetki alanına girdiğini savundu.
  Cihaner;e göre, grubun ;silahlı olduğu yönünde bilgi yoktu. ihbar mektubu dosyanın Erzuruma gönderilmesini isteyen şüphelilerce gönderilmiş olabilirdi.

  Sümenaltı iddiası
  Erzurum savcılığı 5 Mayıstaki Erzincan Valiliğine gönderdiği yazıda, Erzincan başsavcılığının görevini kaldırdığını belirterek, başsavcılığın emirlerine uyulmamasını istedi. Erzincan Başsavcılığı ise 26 Mayısta valiliğe, Erzurum Başsavcılığının böyle bir yetkisinin bulunmadığını belirtti. HSYKye de şikâyet etti. Ancak dosya, artık Erzurumdaydı.
  Erzincan savcılığı soruşturmasında 235 şüpheli vardı. Ancak Erzurumda 16 kişi hakkında Anayasal düzeni kaldırmaya teşebbüs ve kanuna aykırı eğitim kurumu açma suçlarından dava açıldı. Erzincan Başsavcılığının soruşturulmasını istediğini şu suçlamalar hakkında Erzurum savcısı takipsizlik verdi:
  Karapara aklama, sahte diploma hazırlama, cemaatin isteği doğrultusunda Diyanetin imam ataması, çocukların okula gönderilmemesi, bunu engellemek isteyen MEB görevlilerini pasifize etme, bazı polislerin şüphelileri haberdar etmesi, iBBnin imara aykırı yapılaşmaya göz yumması, siyasi sebeplerle tayin, sahte seçmen kaydı, ihaleye fesat karıştırma, bazı belediye başkan adayları hakkında ses dosyası hazırlama, rüşvet, iki bakanla ticari çıkar için görüşme...
  ismailağanın yanı sıra Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili soruşturma açan Erzincan Başsavcısı Cihanere iki idari soruşturma açıldı ve daha sonra telefonlarının dinlendiği ortaya çıktı.
  01/10/2009 08:59 Radikal

  --spoiler--

  --spoiler--
  ismailağa tarikatının yuvalandığı Çarşamba semti ile Fener Rum Patrikhanesi arasındaki mesafe sadece birkaç metredir. Şeriatçılar, tarikatın bu semtte yuvalanmasının, Patrikhanenin faaliyetlerini sınırlandırmak için olduğunu iddia ediliyor.
  --spoiler--

  ve şimdi herkes bu olanları unutuyor.
  herkes acılarını siliyor ve insanların katlinin meşru kılındığı yobaz bir hareket için savaşan bu adam, yatak odası perişan edilerek gözaltına alınıyor. *
  12 -13 ... moncherie
 2. 2.
  Erzincan Başsavcısı ilhan Cihaner'in, 2007 yılında mensuplarına yönelik operasyon başlattığı ve gözaltına alınanların adalet bakanının telefonu ile serbest bırakıldığı, bu günlerde geçmişte bu tarikata yönelik operasyon yapan kişilerin fişlenip ergenekoncu diye tutuklandığı tarikattır.

  internet sayfaları da buymuş.
  http://www.ismailaga.info/
  7 -1 ... dedi ve gitti
 3. 3.
  (bkz: dokunursan yanarsın)
  ... onurude
 4. 4.
  aman ha sakın eleştirmeyin ki sonra akp'nin özel savcıları gelip sizi tutuklamasın.
  4 -1 ... cekilin bakayim
 5. 5.
  pislikleri ortaya çıkarılacak diye korkulduğundan üstünü örtmek için hükümetin g.tünü yırttığı tarikattir. bu tarikat ve benzerlerinden çok vardır.
  6 -2 ... cany13
 6. 6.
  şöyle birşey olsa gerek:

  http://www.facebook.com/v...=1198565335723&ref=mf

  eğlenmek onlarında hakkı.
  1 ... skinnyman
 7. 7.
  gelenekçi bir yapıda olduklarından en fazla uğraşılan üzerine en fazla oyun kurgulanan cemaatlerden biri.(şahsi fikrim 2. sırada)...

  oryantalizm bilinçaltımıza işlettirildiğinden görünüşleri sebebiyle bazı halk kitlelerinde gereksiz ürpertiye sebep olur.

  bu o kadar fuzuli bir evhamdır ki...

  merakımdan bir istanbul ziyaretimde vakit namazı kılmaya gitmişdim...hem ortamdan dolayı kendimi klasik dönem istanbulundaymışcasına bir hisse kapıldım ve bu çok keyifliydi...hemde pek çok kişinin birden selam ın aleyküm demesi çok güzeldi...hayatımda o kadar selam almamıştım.

  hiç te öyle öcü möcü değiller....yurdumun boyalı basın dışında halktan habersiz kitlelerin sandığı gibi değildi gözlemlerim.

  insanlar tanımadıklarına garez besliyorlar.
  3 -6 ... ozgurluk duskunu
 8. 8.
  yeni nesil apaçilerdir. 35. saniyedeki üstada saygılarla.

  http://www.youtube.com/watch?v=Dne0r-7T83w+
  2 -1 ... grotesquee
 9. 9.
  http://www.ismailaga.info/guncel/28.html

  sitelerinde şu an okullarda okutulan ders kitaplarının bazılarında peygamberlere hakaret edildiğini ve bu yüzden çocuklarımızı okula göndermememiz gerektiğini iddia eden cemaat.
  4 ... seyhini ucuran murit
 10. 10.
  şeyhleri kibirden everest dağı gibi olmuştur.
  3 -1 ... klauss