bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. .
  bulut marketin sahibidir. antenlerle doldurulmuş bina çatılarının, tek tip site içi betonarme, yüksek apartmanların; motoru sağlam, süratli, tasarım harikası otomobillerin insanı tatmin etmediği; insanların, akşam olunca ev ahalisi ile televizyon izlediği, işten çıkınca birahaneye iki tek atmaya gittiği, okuldan dönen çocukların ,ev ödevlerini yapmak yerine, televizyon atarisinin başında saatler geçirdiği, yolların daha bir çamur, daha bir bozuk, daha bir sakin olduğu dili geçmiş zamanda ilkin küçük bir bakkalın işletmeciliği ile işe başlamıştı ismail bulut. bakkalı açtığı günlerin çok öncesinde, memleketindeki hasat zamanı gelince işlenen gün ışığı dolu tarlasından, daha çok para kazanmanın isteğiyle ayrılmıştı. elindeki toprağı satmış, 1967 senesinde, yavaş yavaş 12 eylül sürecine giden, kıbrıs barış harekatının etkilerinin yeni yeni unutulmaya başladığı yıllarda istanbul'a girmiştir. yol bilmez, iz bilmez, memleketlerinin merkezinde gittiği yazlık sinema salonlarında izlediği türk filmlerinden tanıdığı istanbul'un, masmavi gökyüzü ve bembeyaz bulutlar içinde kuşatılmış bir hayal şehir olmadığını, şehrin içinde, bir başına, sadece elbiselerini doldurduğu bavulu ile başbaşa kalınca anlamış, ilk tepkisi "ben ne yapacağım burada?" olmuştur.
  neyseki, 2006'nın bu günlerinde, ismail bulut, hayal ettiği aileye kavuşmuştur. ataerkil toplululukların ideali olan, bol nüfuslu bir ailenin reisidir şimdi. ticaret hayatında binbir dalavere onunda zihnine kötü tohumlar ekmiştir. yalnız, bunun ne önemi vardır? sonuçta parayı kazanmış, istediğini elde etmiştir. saygı görüyor, memleketine gittiğinde özel ilgi görüyordur. yakında emekliye ayrılacak ve onun gibi yetişecek bir torunun gözlerinin içine bakıp "ben ne güzel bir evlat yetiştirmişim de bana böyle bir torun vermiştir" diyecektir.
  ... zinani
 2. .
  sakın, (muhtemelen, bir sıkıştırılmış hava halinden, belki kafamıza dayandırılmış bir silahtan, "çabuk yaz ulan yazacaklarını" tehditlerinden ilallah çekerek, kısa sürede takma bir isim, takma bir isim ile ve uydurma yıllarla öyküsünü vereceğimiz ismail bulut'u) burada, ailesinin ve oğlunun ve torunlarının ve onun adını çok ileride yaşatacak gelecek neslin sosyal ve mesleki hayatlarında önlerini tıkadığımız, onları kötülediğimiz düşünülmesin. kısmetse, tefrika bir roman ile thomas mann'in buddenbrooks ailesi ve orhan pamuk'un cevdet bey ve oğullarındaki gibi buildingsroman yöntemiyle hikaye edeceğimiz bu aile ve aileyi, hatta sülaleyi oluşturan bütün enişte, dayı, amcalara saygımız var. hatta bu saygı o kadar ileri ki, eğer ki bunların yetiştirdiği bir hayvan-misal kedi dinozor, bizon- varsa, mutlaka anlatımızda yerini bulacaktır.
  şimdilik, sadece süre istiyoruz ve kafamıza dayalı tabancının, kafamızdan indirilmesini ve hikayemiz bitene kadar serbest bırakılmayı.
  ... zinani
 3. .
  zaten, bkz. ile verilebilecek alıntılar adamın melek olduğunun kanıtı. tirajı az hacivat dergisinde editör,beykent üniversitesinden yakın arkadaşım ve ekibi, bir anket hazırlamışlar 2004 haziran sayısında (kemal tahir halk kütüphanesinde, "bitkilerin fotosentez süreci" başlıklı makalem için kaynak taraması yaparken rastgeldim bu dergiye,- olayların başladığı yer de burası doğal olarak- ). hep beraber, greenpeacecilerle, istiklalin ortasında, yusuf atılgan'ın, aylak adam romanının ilk cümlesinde geçen "kaldırımdan taşan kalabalık"ın içinde, ismail bulut'un dükkanını dolduran reyonların içinde neler görmek istediklerini saptamaya çalıştıkları bir ankette,emeklisi, genci, annesi, binlerce insana, 25 tane soru sormuşlar. insanların sorulara verdikleri cevaplar ayrı, soruların bittiği son soruda, ismail bey hakkında neler düşünüyorsunuz kısmına hepsi olumlu şeyler yazmışlar. hakkaniyette hiç bir saygısızlık edilmemiş. dürüstlük, alçakgönüllülük, kibarlık, cenklik... hepsi onda.
  ... zinani