1. 1.
  ismail alpen'in mezun olduğu üniversitede yaptığı konuşma.

  ismail alpen in uludağ üniversitesindeki konuşması

  ismail alpen in uludağ üniversitesindeki konuşması
  ismail alpen in uludağ üniversitesindeki konuşması
  ismail alpen in uludağ üniversitesindeki konuşması

  http://www.enbursa.com/ha...sitede-konustu-95356.html

  https://youtu.be/KxqaZOR6uHE

  ismail Alpen'e konuşmasının sonunda Bursa Uludağ Üniversitesi işletme Topluluğu (ULiT) Konferans ve Paneller Komitesi Başkanı irem Zaim tarafından teşekkür plaketi verildi.

  ismail alpen

  --spoiler--
  Tekstil mühendisliği bölümünden mezun olduğu üniversitede konuşmacı olarak yer alan Alpen gençlere kendi hikayesi ile ilgili bilgiler verdi.

  "Yaklaşık 10 yıl önce ben de bu üniversiteden mezun oldum.. Konferans yaptığım yerde konuşmacıyım şu an. Uludağ Sözlük bir girişimdi. Sonrasında inci Sözlük Caps gibi devamı oldu. Ben okurken de internet ile alakalı hep girişim yaptım, ama tutmadı. 2005 yılında Uludağ Sözlük açıldı. 2009'da inci Sözlük, 2010'da inci Caps, 2012'de Haberself, 2015'de Sosyotrend, 2016'da Amerikanofisi, 2017'de Sogider geldi."

  Alpen, başarısız girişimlerin kattığı tecrübelerin altını çizerek şöyle devam etti:

  'BAŞARISIZLIKTAN KORKMAYIN'

  "Para çok önemli aslında. Hayallerimizi gerçekleştirmek için çok önemli. Girişimlerin çoğu başarısız oluyor. O kadar kolay olmaması gerekiyor zaten. En önemlisi üniversite çağında bu girişimi yapmak. Okul bittiği an sorumlulukların artacak. Çalışıyor musun, evleniyor musun diye çökecekler üzerine. O yüzden bu dönemleri doğru değerlendirmek çok önemli."

  Alpen, tekstil mezunu olmasına rağmen kendisini yazılım konusunda geliştirdiğini belirterek gençlere tavsiyelerde bulundu.

  'ÖNCE iSiM VE MARKA'

  "Benim kendimce hep önce ismini markasını koyardım. Girişim fikri ham hali ve son hali çok farklıdır. Aslında müşteri sana işi öğretiyor burada. Çok zorluk var girişimde ama kolaylıkları da var. Girişimle ilgili en kutsal şey müşteridir. Mükemmel ürün yapmak zorunda değilsiniz. Sözlük öncesi onlarca denemem oldu ve hiç biri tutmadı. Hızlı bir şekilde ürettim ama yapmak istememiştim. Sonra baktım istiyorlar yaptım. Kendinizi geliştirmenizle alakalı şuan inanılmaz güzel bir zamanınız var. Ben tekstilciydim ama kendimi yazılım üzerine geliştirdim."

  En iyi soru soran 5 kişiye kitaplarından hediye edeceğini söyleyen Alpen, hata yapmanın önemine değinerek şöyle devam etti:

  'HATALAR TECRÜBEYE DAiR...'

  "Hata çok önemli aslında. Bakın bana, Uludağ Sözlük'ten önce 10 site ve hepsi çöp. Terbiye oldum o 10 sitede. Öğrenci zamanı çok önemli girişimcilik için. Ben Facebook'tan iş teklifi almış adamım."

  "Ekşi sözlüğü seviyoruz ve takip ediyoruz. Çoğu yazarlar Uludağ sözlükten gitti" diyen Alpen, Uludağ Sözlük'ün işleyişine de değindi.

  "Uludağ sözlükte kimseye karışmıyoruz. 'Yazma etme' demiyoruz. Sadece biraz abartıyorsa engelliyoruz. CiMER'den ekran görüntüsü alıp şikayet ediyorlar. Evlerine polis gidiyor. Bunun için engelliyoruz."

  Uludağ Sözlük Kurucusu Alpen, öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

  iÇiNiZDE Ki iSYAN NE ZAMAN BAŞLADI?

  "Ben programlama konusunda iyiydim. Temelde para kazanma arzusu. Zekasıyla para kazanma güzel bir şey. Amaç lüks arzusu değil. Filmin sonunda bir şeyleri değiştirmek. Dünya nereye gidiyor ne yapabilirim ama bunun için de para lazım. Ben kitaplardan öğrendim yazılımı. Çok hızlı ilerlemek lazım. Girişimcide olması gerekenler, aslında bir şey de en iyi olmak gerekiyor. Bir konuda sivrilmek gerekiyor. Uludağ üniversitesinde çok parasız da kaldım. O kirayı ödeyememe falan inanılmaz güzel bir şey. Şu zamanın kıymetini anlıyorum."

  GENÇLERE DESTEK VERECEK MiSiNiZ?

  "Eğitimle ilgili evet var aklımız da bir şeyler Serkan inci ile. Şuan girişim yapmak çok zorlandı. Herkes bir şeyler yapıyor çünkü. Masrafsızlık kültürü ile başladım ben. Bence böyle de olmalı. Ciddiyetsiz bir sürü girişim yapmak gerekiyor. Ciddiye alınca 2., 3. ihtimali kapatıyor."
  --spoiler--
  2 ... james earl cash
 2. 2.
  Zall şarap gibisin, yaşlandıkça güzelleşiyon.
  1 ... profesyonel kamikaze pilotu ii
 3. 3.
  birisinin ayağa kalkıp cesurca '' sözlüğü eski güzel günlerine döndürmek için bir planınız var mı ? '' diye sormasının güzel olacağı su götürmez bir gerçek olan konuşmaydı. uludağ sözlük yazarı olup da orada olan ve sitem etmeyen kişi hata yapmıştır gözümde.
  2 ... abberline is back
 4. 4.
  her şeyi geçtim ismail 10 yıl oldu,kazık kadar adam oldun.milyonlar kazandın.

  hala giyinmeyi öğrenememişsin be olm,tenin zaten esmer neden inatla koyu renk giyiyorsun la.hadi illa giyicen havuç renginden hallice renkler giyin.açık renkler giyin ya.allah rızası için birisi şunun stilist i olsun ya.

  konuşmayı dinlemedim bu arada.hadi eyw.
  3 -1 ... mdxtw
 5. 5.
  ismail abi konuşmayı öğrenmiş en azından 10 sene içerisinde iyi gelişme. Evet.
  3 ... oytunkaran
 6. 6.
  Adamın beyni o kadar hızlı çalışıyor ki, dili ayak uyduramıyor amk.
  1 ... o kendini biliyor
 7. 7.
  Toplantıya sözlük yazarlarından daha çok kişi katılmış.
  ... dalvadoor sali
 8. 8.
  Yaptığı konuşma Tüm troller tek çatı altında nasıl toplanır konulu olmuştur.
  Sözlüğe dair yeni tek bir katkısı yok, bu kadar basit bir yazılımda hatalar dolu.
  En basiti Şikayet ediyorsun 3 gün bekliyorsun rezalet.
  1 ... desifreleyici
 9. 9.
  zall on üçüncü nesle ışıklı sözlüyümüzü anlatırkene. orda olmak isterdim.
  -1 ... kazangap
 10. 10.
  Oturanlar arasinda troller de var da neyse.
  1 ... a d o l f i n a