bugün

arapça bilmeyen bir insan kuranı tam anlamıyla okuyup anlayamaz ve sonuç olarak arap olmayan veya arapçası iyi olmayanlar kurana tam hakim olamaz buna örnek olarak namazını kılmış birine okuduğu duaların anlamını sorun garanti veriyorum en az %80 i cevap veremez.

Edit:Cemal süreyanın şiirini çevirirsen ingiliz seninle aynı şeyi mi anlar karacahil.
(bkz: Çeviri nedir neden yapılır)
akıl hastalığından başka bir şey değildir. küçükten beri insanların beynine tecavüz ederler bunu da iyi bir şeymiş gibi gösterirler. her istediğini yaptırırlar. yüzlerce yıldır neler çektirdiler insanlara, hala yüzsüz, hala utanmaz.
olum ayet tefsirlerine bak , 40 farklı alim 40 ı da farklı bir cümle kurmuş amk ve hepsi arapça'yı a dan z ye bilen adamlar.

bunlar çok komplike cümleler değil he 3-4 kelimeden oluşan cümlelerde bile bu tarz onlarca farklı tefsir görebilirsin ve derinlemesine bakarsan anlamları ayrı kapılara çıkıyor.yani alimleri bile ayetleri hakkında fikir birliği edememiş bir kitabın diğer ırklar tarafından nasıl anlaşılması bekleniyor çözemiyorum.

hele de mesela norveç , isveç gibi kuzey ülkelerine , eskimolara falan sen cehennemi nasıl kötü bir şey gibi tasvir edeceksin ki ? ulan adam dünyada donmuş amk niye gidip bir de kendini cennetin serin nehirlerinde üşütsün , gider ateşin olduğu tarafa amk.islama kalsa bugün imrenerek baktığımız isveç norveç falan ortadoğudan farksız olurdu , iyi ki adamlar hristiyan da amk ortadoğu çöplüğüne dönmemişler.

özetle açıp okuduğunuzda sadece ve sadece arap yarımadasına hitap eden , ödülleri cezaları tasvirleri dili mantığı ve daha bir çok unsuruyla buram buram araplık kokan bir dindir islam , evrensel falan değildir.

evrensel olan bir din de yoktur zaten.
Bu düşüncenin kişisel olduğu gerçeği.
Senin evrensel bakışında zina, cıplaklık, faiz, tekelcilik, kumar serbestse yapacak birşey yok. Ezile Ezile, bu dinin kanatları altına girmeye mecbursunuz.
Ama o kadar takmamak lazım. Kuranın indiği dönemde anlayamayan olmuş.

Bi de 1400 yıl önce yazılmış orhun anıtlarını biz anlayamıyorsak, şimdi ki arapların da kuranı tam anladığını düşünmeyelim. Ki ben sordum öyle çok anlamıyoruz dedi.

Kuran da der zaten, açık ayetler vardır, örtülü ayetler vardır.

Önemli olan önyargısız okumaktır.

Kurandaki din uydurulan din diye bi kitap var (seslisi de var). Öneririm sizin gibi sorgulayan, potansiyeli olan arkadaşlara.
Ben kuranın arapça olması hakkında konuşuyorum adam zina cıplaklık diyor hayır ilk entryi okusan konunun o olmadığını anlarsın entry girmek için yazmayın buraya.
Yahu kardeşim artık gına geldi ha. Yav ben senin metnini neden muhatap alayım? Başlık neyse ona göre yazıyorum. Zaten kurallarda böyledir.
aynen katıldığım beyan. eğer bir tanrı varsa bile dini yoktur. eğer tanrı varsa zaten niye bir sürü din var ? tanrıya ibadet etmek için din gerekli mi peki ?
O zaman islamın evrenselliğinin zina ile bağlantısını açıkla.
müslüman olmayan herkes öcü müdür? zina diyor adam ya. bu ülkenin delisi sizsiniz.
görsel
Bir insan islamın evrensel olduğunu iddia ediyorsa 2 ihtimal vardır ;

1- din tüccarıdır.
2- inanıyorum dediği kitabı okumamıştır.
Allah yerseniz eğer Zeyd'in eski karısını yani peygamberin halasının kızını peygamberle nikahlıyor:

"Hani Allah'ın iman nasib ederek ikramda bulunduğu ve senin de azad edip evlâtlık edinerek ikramda bulunduğun kimseye sen, 'hanımını bırakma, Allah'tan kork' diyordun. Sen o zaman, Allah'ın açıklayacağı bir şeyi bildiğin hâlde, insanların dedikodusundan korkuyordun. Halbuki Allah korkulmaya daha layıktır. Sonra Zeyd o hanımla alâkasını kesince Biz onu sana nikâhladık. Ta ki evlâtlıkların boşadığı hanımlarla evlenmenin mü'minler için günah olmadığı anlaşılsın. Allah'ın emri işte böylece yerine getirilmiştir."(Ahzab, 33/37)

Ve bu din evrensel oluyor.

Lan oğlum gidin tolkien falan okuyun. Daha kaliteli hiç değilse...
güncel Önemli Başlıklar