bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  islamiyette en önemli ibadet olan namazın çağrısı ezan; arapçadır. kur'an arapça okunur. o zaman islamiyet arap dinidir; bu bağlamda diğer milletleri bağlamaz.

  ancak diğer dinlere baktığınız zaman; bütün milletleri kucaklar, kitapları, ibadetleri hepsi yerel dillere çevrilmiştir. özgüvenleri vardır, anlaşılmama gibi bir korkuları yoktur. din adamları hangi topraklardaysa, o toprakların diliyle anlatır; insanların dinlerini anlamasına çalışır.

  islamiyette ise yerel dile çevrilmez, zaten kuran'ı okuyan anlayamaz; onda insan mantığı yoktur. insanlara gönderilmiş bir kitapta tanrı kendi mantığını kullanmıştır, körü körüne bağlanmak gerekir.

  ps: iş bu entry ironik bir eleştiri olup, arapseverlikle müslümanlığı karıştıranları titretme maksadı taşımaktadır.
  *
  13 -7 ... kutsal ruh
 2. 2.
  salakça hatta saçma bir önermedir. kuran arapçadır evet ancak islamiyet bütün insanlığa gönderilmiştir. son ilahi dindir. birinci dünya harb'inden beri araplara olan antipatinin ürünü olan bu söylemler sadece söyleyen kişiyi komik duruma düşürmektedir!
  2 -6 ... dilefgar
 3. 3.
  türkiyede yaşayan bir çok insan için öyledir . babamdan biliyorum türkçesini okumayacaksın arapça da ısrar eder . arapça okur anlamaz , anlamayınca kıçından günahlar uydurur , uydurunca da insanlara dini kötü göstermeye başlar , bu başladığında haliyle müslümanlıktan uzaklaşılır . müslümanlık ırklar üstü diller üstü bir dindir . istediğin lisana çevrilmiş kuran bulunur al oku anla arapçada diretme .
  6 -2 ... wreker
 4. 4.
  islamiyet'te bugünkü durum reform öncesi hıristiyanlığa benzer. kim ki sultanahmet'in veya kabe'nin duvarına 10-15 maddelik bir protesta çakar; kim ki bu isyanuı evrensel bir boyuta dönüştürür, işte o zaman islamiyet'te arapların ve arap özentisi milletlerin dini olmaktan çıkar...

  anlamadıkları sözcükleri kaliteli bir papağan edasıyla beş vakit tekrarlayan bünyelerdeki beyinsel travmaya dur diyecek babayiğit, gelecek binyılın mimarı olacaktır kanaatindeyim...

  yok mu ki aramızda bir mert buluter...

  (bkz: martin luther)
  2 ... de sade ft baudelaire
 5. 5.
  tüm dilleri akıcı şekilde konuşuyor musunuz? size yolladığımız ayetleri her dile çevirecek özgüveniniz var mı? kendine güvenen, 21. yüzyılın peygamberi ben olmalıyım diyen herkese flash tv eşsiz bir fırsat sunuyor. ilk seçmeler kayseri hilton otelde bu pazar saat 12 de. haydi türkiye peygambersiz ev kalmasın.
  2 -3 ... jetlag olmus barbunya
 6. 6.
  yanlış bilinen bir durumdur. zira islamiyet arap dini değil evrensel bir dindir.
  2 -1 ... artarak artan
 7. 7.
  kuranı anlayamama sebebimiz diye bişey yoktur kuran allahın sözleridir.diger dinleride allah yaratmıstır.islamiyet evrenseldir.insanlar istedigi dilde dua edebiliyor.devletimizin kuruldugu ilk yıllarda ezan turkcede okundu ama asıl anlatılmak istenen msj turkcede iyi yorumlanamadı.ama arapcada ozel bi estrumantel ezgi söz konusu. yahudiler kendi peygamberlerini idam etmediler mi? nerde evrensellik.hristiyalar baba ogul kutsal ruh der.hz isa as haşa allahın oplu olabilirmi hiç. hangi zihniyete sıgar.allah dogmamıs dogurulmamıstır.varlıgı ebedi ve ezelidir.sizde sonsuz hayat istiyorsanız islama gelin.
  islam arap yarımadasında gelişmiştir.cogu din de ortadogu denen kıtada gelişim göstermektedir.kudüs te dua eden yahudiler kudüsü kutsal saymalarıda bu sebepledir.yani islamın arap yarımadasında yayılmasının cok nedenleri vardır en güzelini rabbim bilir.islam ilk geldigi yıllarda yahudiler bilmiyorlarmıydı ismi ahmet olan bi peygamber geleceğini?
  biliyorlardı ama inanmamalarının tek sebebi onların içinden peygamber gelmemiş olmasıydı.şimdi sadece arapların dinidir diyemeyiz.çünkü hz muhammed efendimiz ben alemlere rahmet olarak gönderildim der.

  ayrıltılı bilgi için:sorularlaislamiyete bakabilirsiniz.
  1 -4 ... myprens
 8. 8.
  islamiyet sonrasında islamiyet'ten önceki birçok arap örf ve inanışının hiç değişmeden devam ettiği düşünüldüğünde haklılık payı olabilecek önerme. dönüp dolaşıp kuran'ın arapça olmasına takılmaya gerek yok, zaten içerik ve uygulama olarak islamiyet tam anlamıyla arap'tır...
  3 -1 ... ozz le grand
 9. 9.
  büyük ölçüde haklı olduğunu düşündüğüm önermedir. islamiyeti kabul ettikten sonra maalesef ki kendi kültürümüzü bırakıp arapların kültürünü sahiplenmişizdir. islamiyetten önce türk roplumlarında kadınların erkeklerden hiçbir farkı olmadığı gibi bazı konularda daha bile üstünmüş. anca islamiyetten sonra arap kültürünün etkisinde kalınarak kadın ikinci hatta üçüncü sınıf muamele görmeye başlamıştır bizde de. islamiyetten önce kadınlar at binebilir, savaşa katılabilir, hatta ülkeyi bile yönetebilirmiş. yine islamiyetten önce türk toplumlarında tek eşlilik hakimmiş. ancak islamiyetin kabulünden sonra türklerde kadın sadece çocuk doğuran, evinde oturan, çalışmayan, her şeye kafa sallayan, hiçbir söz hakkı olmayan adeta eşyalar olarak görülmeye başlanmıştır. günümüzde de birçok yerde bu şekilde görülmeye devam etmektedir. bunun sebebi dinimiz değil arapların üzerimizdeki etkisidir.
  ayrıca yukarıda da yazıldığı gibi,ezan arapça ve kur'an-ı kerim arapça okunmaktadır. yani arapların politikaları sonucu islamiyet arap dinine dönüşmüştür.
  5 -2 ... hatshepsut
 10. 10.
  başka dillere tam olarak çevrilemez argümanıyla yaklaşmak ortaya konan hipotezin aksini iddia etmekten ziyade hipoteze kanıt teşkil eder... madem evrensel bir din gönderiyorsun, başka dillere çevrilebilecek şekilde göndersene bre; değil mi a dostlar?

  islamiyet'in bu kadar yayılması beklenmiyordu, olay budur.
  ... de sade ft baudelaire