bugün

inanamıyorum. hiç böyle bir dine mensup olduğumun farkında değildim. resmen hayvanlara değer verilmiyormuş. yaşadığım olayı anlatayım da siz de şahit olun ey dostlar;

bugün saat öğlen 1 sularında iftarımı yapmak için lokantaya doğru ilerliyordum. sahurdan beri tek bir lokma bile yememiştim ve gerçekten çok açtım. fakirlerin yaşadıkları acıları idrak ettiğim an orucumu açarım ben. öyle akşam ezanına kadar beklemeye gerek yok. bu yüzden uyandıktan sonra en fazla 2, bilemedin 3 saat niyetli kalıyorum.

neyse işte, tam parkın yanından geçerken 70 yaşlarında bir amcanın yanına gelen bir köpeğe bastonuyla 'det' yaptığını gördüm. inanamadım. hemen yanına gidip diyaloga girmek istedim sözlüğe yazabilmek için;

- amca napıyorsun sen hayvana öyle yapılır mı?
+ peşimden geliyordu ama evladım.
- lütfen dedecim. müslüman mısın sen?
+ evet müslümanım evladım elhamdülillah.
- şimdi çok iyi anlıyorum. nasıl da kanmışım. yazık.

hemen ateist olmak için gidip bir müslümanla taşak geçtim ve artık ateistim. ilk iş olarak da iftar için öğlen ezanını beklemeyip sigaramı yaktım oracıkta. şimdiye kadar tuttuğum oruçlara, kıldığım cuma namazlarına yanıyorum vallahi.
(bkz: vallahi çeken ateist)
(bkz: sudan sebeblerden ateist olmak)
ibret alınacak bir hikayenin sahip olabileceği başlık.. öyle de olmuştur.

(bkz: içeri girdiğimde orasını burasını sıvazlıyordu)
(bkz: tahrik olmuştum)

ayrıca:
(bkz: ironi yapmayı becerememek)
(bkz: ateistlerin mal olması)
emin olun diğer dinlerden daha çok değer verilir ama günümüzde bu ne kadar geçerlidir elbette tartışılır....
bazılarına düşünme yetisi vermesi.

(bkz: anladın sen onu kanka)
olmayan değerdir, zira kurban bayramın da kesilen günahsız hayvanların suçu nedir?
diye sormak gerekir...
(bkz: yaşlı amcanın islamiyeti simgelediğini sanmak)
orucun başa vurmasıyla kendini ateist sanan müslüman söylemidir. *
(bkz: yazar ironi yapmaya çalışmış)
(bkz: üzerinde biraz daha çalışılmalı)
(bkz: ciddi ciddi cevap verenlere dikkat)
insan olarak değer versen, islamiyete göre değer vermene gerek kalmaz. der insan.
bir hadise göre hayatı boyunca ibadet eden bir kadın kedisine iyi bakmadığı için cehenneme gidiyor gerçekten muhteşem.
nefes almasına izin verilen ve kendisine "det" denmeyen yazarın "şükran" dolu açıklamaları.
görsel

şaşırmışlar şimdi de konuşsun bakalım.
ibnu ömer anlatıyor: “resûlullah köpeklerin öldürülmesini emir buyurdu ve medine civarına da köpeklerin öldürülmesi için haber gönderdi.”

yine ibnu ömer der ki: “…biz de medine ve etrafına dağılarak öldürmedik köpek bırakmadık. hatta çöl halkından bir kadına refakat eden köpeğini dahi öldürdük.

hz. câbir anlatıyor: “resûlullah bize köpekleri öldürmeyi emir buyurdu. hatta kadın, köpeği ile çölden gelirdi de biz o köpeği bile öldürürdük. sonra hz. peygamber köpekleri öldürmeyi yasakladı ve: “halis siyahını, iki noktalısını öldürmeye bakın, çünkü o şeytandır” buyurdu.

“abdullah ibnu mugaffel anlatıyor: “resûlullah buyurdu ki: “eğer köpek, ümmetlerden bir ümmet olmasaydı hepsinin öldürülmesini emrederdim. öyleyse onların siyah olanlarını öldürün.

“av ve çoban köpeği dışında köpek besleyenin ecrinden her gün iki kıratlık eksilme olur.”

hz ali’den rivayete göre hz.peygamber buyurdular ki:
“içerisinde resim, cünüp ve köpek bulunan eve melekler girmez.

“beş tane hayvan “fasık”dır ki, mekke’nin harem bölgesinde de öldürülebilir. bunlar; fare, akrep, karga, çaylak ve yırtıcı köpektir.” (bir rivayette: kişi ihramda da olsa bunları öldürebilir.) (buhârî, bedu’l-halk, 16; müslim, hac, 9: 66-72).

http://ttp://hadis.resulu...dex.php?s=oku&id=2460

Kurban bayramı, köpeklerle ilgili hadisler. müslümanlıkta hayvan sevgisi göremiyorum.

Edit: çoğu kaynağı siteden aldım bazıları dolabımda duran buhari müslim hadis kitaplarından çıkarttığım notlardır.
günümüzde insana bile değer vermemeye başladı hayvanın lafımı olur.
güncel Önemli Başlıklar