1. 1.
  aşağıdaki ayetlerden yaptığım çıkarsama.

  ---
  Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. (nisa 34)

  Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dininde (hükümlerini uygularken) onlara acıyacağınız tutmasın. Müminlerden bir gurup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun. (nur 2)

  Hırsızlık eden erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık bir ceza ve Allah'tan bir ibret olmak üzere ellerini kesin. Allah izzet ve hikmet sahibidir. (maide 38)
  ---

  bu ayetler, her ne kadar kuran-ı kerim'in indiği çağda son derece modern kabul edilse de günümüz itibarıyla kim ne derse desin modern değildir ve hatta insan haklarına aykırıdır. batı toplumlarında bu ayetlerin birini uygulamanız durumunda suç işlemiş sayılırsınız.

  daha önceden bu durumu çeşitli mecralarda dile getirmiştim. üşenmedim, size mümin kardeşlerimizin bu durumu nasıl savunduklarını listeledim:

  1) ayetleri sahiplenip savunanlar; bunların temel argümanları: "hırsızın elini kes, bakalım bir daha yapabiliyo mu?"

  2) ayetlerin yanlış anlaşıldığını düşünenler; bunların temel argümanları: "o ayetin öncesini okudun mu, sonrasını okudun mu, bir tane kelimeyi cımbızla alıp al işte deme!". ayrıca bu kişilere göre arapçada bir kelime hemen hemen her anlama gelebiliyor. beğenmedikleri bir ayet olduğunda o kelime orada x anlamında değil y anlamında kullanılmıştır deyip işin içinden sıyrılıyorlar, üstelik meal en güvenilir hocaların meali olmasına rağmen.

  bakalım uludağ sözlük ahalisi bu ayetleri nasıl savunacak? deli gibi merak etmiyor değilim. yeni savunma mekanizmaları ortaya çıkarsa onları da bu listeye ekleyeceğim.
  10 -8 ... garbagerunbabyrun106
 2. 2.
  modern değilmiş. insan haklarına aykırıymış. bunları belirleyen insan değilmi sanki. peki zina etmek mi insan haklarına uygun yada bin kişinin aynı anda seks yapması mı. yada karını özgürce aldatabilmek mi uygun. bu kadar aşağı biri insan değildir ve hayvanlar gibi cezalandırılmayı haketmiştir. kuran da hayvan gibi nefsine esir düşene hayvanlaşmaması mesajı vermiştir açık şekilde yoksa işte çağımızda yaşadığımız sapkınlıklar ortaya çıkar.her hırsızın elini kes diye hükmü neresinden uydurmş yazar acabağa. yok öyle bişi.

  edit: anlaşılmaması üzerine:
  cezalar suçun niteliğine göre değişir. adam öldürmek mesela kasten öldürmekle taksir arasında fark vardır yada ihmal diyelim. yada istemeyerek artık nasıl anlarsanız. aynen öylede el kesme cezası da üst sınırdır ve burda bunun şartları vardır. sünnet ve yorumlar la belirlenir bu. niçin yaptığından nasıl yaptığına kadar buraları doldurmadan direk olarak her hırsızın elinin kesilmesi gerektiğini anlamak zorlamadır. ve ön yargılı bir yaklaşımdır.
  5 -9 ... nankorkedi
 3. 3.
  (bkz: alo fetva hatti)
  1 ... yarin gel
 4. 4.
  hırsızlıkla ilgili ayet:
  http://www.diyanet.gov.tr...8&I3.x=13&I3.y=10
  2 ... garbagerunbabyrun106
 5. 5.
  ( BENiM ACIZANE DÜŞÜNCEM şudurki. * )
  o zamandaki kuralların ödeme şekli öyleydi ama gelin görünki bizim devletimiz de adalet ve kanun denilen bir şey var
  hırsızlık yapınca bilmem kaç yıl ceza alıyorsun. ha bu yaptığın hırsızlığın getirmiş olduğu günahın kefaretimidir. bilinmez!
  ama zamanımızda bu gibi cezalar mahkemeler tarafından verilmektedir. müslüman insan nefsine yenildiğinde cezasını cekmeyi kabullenendir.
  ve ayrıca bir müslüman bir delikten 2 kere sokulmaz.
  ... bir adim ondeki
 6. 6.
  bazı mı sorusunu sormamı sağlayan düşünce.
  ... bushido
 7. 7.
  bunlar biliniyor, iran ne modern diyen insanlar dolu zaten cemiyette. herkesin baktığı pencere farklı tabi.
  1 ... wecihii
 8. 8.
  bundan 1400 yıl önce tebliğ edilmiş bir dinin modernliğini sorgulamak hangi akla hizmettir asıl bu tartışılmalıdır.
  modern din anlayışı diye bi anlayış varsa bu anlayışa göre her gün yeni bi din çıkmalıdır ortaya.
  dini teknoloji gibi görüp "yav bu niye ilerlemiyor?" demek abesle iştigalden öte art niyettir.
  2 -1 ... frekans
 9. 9.
  bazı değil, çoğu kuralları modern değildir.
  insan haklarına aykırıdır. insan haklarını belirleyen insandır, insanın toplum kurallarını oluşturamayacak kadar aptal olduğunu düşünmek çok zordur. Zina islama göre evlenmeden ilişkiye girmektir. Bin kişinin aynı anda seks yapması zinaya girer ve her insan haklarını savunan bunu yapar veya savunur diye birşey yoktur. Bir adamın karısını aldatması insani kurallara göre de berbattır. Yani insan haklarıyla ilgisi yoktur bu iki şeyin. Çağımızda yaşadığımız sapkınlıklar ise insan haklarının önerdiği birşey değildir ve cezasıda büyüktür.
  1 -1 ... agea
 10. 10.
  1. hırsızlık yapanın elinin kesilmesinden rahatsızlık duyup, bunu çağdışılık telakki etmek; hak ve hukuku savunmak değil, hırsızı savunmaktır. değil mi?
  2. ayetlerin yanlış anlanabilecek bir yönü yoktur. yanlış anlayan vardır. islamda herhangi bir eksiklik yoktur. eksik olduğunu düşündüğün şey, senin kendi acziyetindir.
  ... molla