bugün

islamiyeti yüceltmek adına biraz fazla gömülen topluluktur.

o topluluk ki hz. hatice tüccardı.
kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir dönemde kadın tüccar?

elhamdülillah müslümanım ancak bu kısımlar bana da yanlış gibi geliyor.
ha çok mu medenilerdi? hayır. ama bugün de medenileştikleri söylenemez.

yukarıdaki yazara genel olarak katılıyorum.
aslında taptıkları allah değil demek doğru değil pek. allah ve yarı tanrı- meleklere tapınıyorlardı. kuranda geçer hatta " onlara yeri ve göğü kim yarattı diye sorsan allah derler, o halde ne diye putlara tapıyorsunuz " ( ankebut-61) diye bu konudan bahsedilir kuranda. yani allah'a da tapıyorlardı.

islam öncesi arap toplumunda kahin-şair ve cin ilişkisi ön plandaydı. o dönem araplarına göre kahinler ve şairler bir cin tarafından seçilir ve cin onlara gayb aleminden haberler verir, etkileyici sözler,şiirler öğretirdi. cinler bu bilgileri göklerdeki meleklerden duyarlardı o inanışa göre.

bu bağlamda hicr 9 ( kuran'ı biz indirdik ve onu koruyacak olan biziz) ayeti de daha iyi anlaşılmış olur. bu ayette kuranın ebediyen korunacağından ziyade, hz muhammede "kuran ı cinlerden öğreniyorsun, sana onu cinler öğretiyor tıpkı kahinlere ve şairlere öğrettikleri gibi " iddiasına cevap niteliğinde olması daha olası gibi. hicr 9 da " kur'an direkt olarak allahtan geliyor ve ona hiç bir varlık müdahale edemez, onu koruyoruz " anlamı çıkartılabilir. ki bu anlam, bağlama ve dönemin inanışına göre bakınca makul durmaktadır.

özetle islam öncesi arap toplumu allah ile birlikte meleklere-cinlere de tanrısal sıfatlar eklemişler ve tapınmışlar. kahinlerin ve şairlerin cinlerle iletişimde olan kişiler olduğunu düşünmüşlerdir.
e islamı yüceltmek adına gömülen topluluk demişsiniz sizin ne farkınız kaldı, siz de islamı gömmek için adamları yüceltmişsiniz. arapların müslüman halinin medeniyeti bile ortadayken neye dayanarak o kadar medeni olduğunu çıkarıyorsunuz? yoksa çıkarmıyorsunuz da sırf islam düşmanlığı olsun diye mi böyle yazıyorsunuz? ben cevabı biliyorum sanki.
Kız çocuklarını diri diri toprağa gömdüklerini Hristiyanlar uydurmuyor ki?

Bizzat gömenler anlatıyor diye biliyorum.
kedi uğursuz bir hayvan olarak görülüyordu ve öldürülmesi de gayet doğaldı. lâkin daha sonra resûlullah (s.a.v.) kedileri övücü bir sürü söz söylemiş ve onları sevmiş, böylece arapları cahiliyye dönemindeki uygulamalarından vazgeçirebilmiştir.
islamiyet öncesi petrol kokmuyor, bunlar petrol kokuyor.
başka da bir fark yok. *

gerçi haklarını yemeyelim, artık kızları diri diri gömmüyorlar.
Kız çocuklarının gömülme olayı tamamen yalan ve uydurma. Akıl var mantık var.

Nasıl kendi çocuğunu bir toplum gömebilir?

En ilkel toplumlarda bile olmayan bir şey bu!

Asil meseleye geleyim. islam ile cahiliye araplarının farkı neydi.

Namaz vardı.
Hac vardı.
Oruç vardı.
Kurban vardı.
Abdest vardı.

Allah inancı vardı?

Peki fazlalık neydi. Sadece putlar! Onuda Muhammed kaldırdı. Herkes yeni bir din gelmiş sandı.
güncel Önemli Başlıklar