1. 1.
  (bkz: allah yok din yalan)
  2 -7 ... allahless
 2. 2.
  kuran Hz. isa dan Mesih diye bahseder, ancak kutsal kitabımızda ne kıyametten önce dünyaya döneceği nede bir başka mehdiden bahsedilmez. Şiilerde mehdi inancı Sünnilerden fazladır. özellikle eski ahit ve yeni ahitte mehdi beklentisi çok kuvvetlidir. islamiyet'te mehdiye inananların kaynağı da önceki kutsal kitaplardır. Aynı recim cezası gibi kuranda geçmez ama Tevrat'taki şekliyle bu kitaba inananların aksine Müslümanlarca uygulanması gibi ilginç bir durum vardır.
  ... senrey26
 3. 3.
  --spoiler--
  "işte bunlar, allah'ın ayetleridir ki, onları sana hak olarak okuyoruz. hal böyle iken allah'tan ve onun ayetlerinden sonra hangi hadise inanıyorlar?!" casiye 9
  --spoiler--

  düzeltme: casiye 6.

  ayet meali:
  işte bunlar, dikkat çekilen yaratmakla ilgili bu âyetler ve onları anlatan bu indirilmiş âyetler, bu sûre Allah'ın âyetleridir. Allah'ın kudret ve irâdesini, hikmet ve hükümlerini anlatmak için ortaya koyduğu ve indirdiği delillerdir. Allah ve âyetlerinden sonra artık hangi söze inanacaklar? yani Allah'a ve âyetlerine inanmadıktan sonra o imansızlar hangi söze inanırlar, hiç? (Yani hiçbir şeye inanmazlar.)

  yani bahsedilen şey, Allah'ın ayetlerinden başkasına inanmayın olarak değil, Allah'ın ayetlerine inanmayan kişi hadise mi veya başka bir kelama mı inanır? şeklinde yorumlanır. işin ehli olmadan ayet meali üzerinden yorum yapmak da cahil işidir.
  -1 ... cinereo lupus
 4. 4.
  müslümanların bir özelliği hem yahudi hem de hristiyan peygamberlerin rabbimiz tarafından gönderildiğini kabul etmeleridir. yani hz.musa da hz. isa'da bizim peygamberimiz idi. bugün bu dinlerde allahın gönderdiği dinin değiştirilmiş biçimleridir. allah dünyaya 250.000 peygamber göndermiştir dolayısı ile bugün dünyadaki bütün dinler gönderilmiş ilahi bir dinin değilmiş formlarıdır kimbilir? dolayısı ile bazı eski düşünceler islamdan öncede yer alan kültürel ürünler her iki kaynakta da sabit olan kuran tarafından tasdiklenmiş bilgileri islam dünyasında alimler tarafından sahih kabul edilir ama bunun sınırını tabiki biz çizemeyiz bunlar kabullenim ve ibadeti engellemeyen inanışlardır.
  insanlığın geçmişten beri en merak ettiği konu kıyametin nasıl kopacağı inancıdır. dolayısı ile bu konu hakkında devamlı sorular sormuşlar ve merak etmişlerdir. mehdi inancı belki vardır belki yoktur keza mehdi peygamber olarak değil evliya ve ermiş olarak dünyaya gönderilecek peygamber mührü bulunmayacaktır. yani inanca göre zaten mehdi peygamber değildir.
  ayrıca mehdi ve mesih farklı zamanlarda dünyaya gelecektir. mehdi ile bütün dünya altın çağı yaşayacak herkkes müslüman olacak ardından dünya son döneme girecektir. hz. mesihin yeryüzüne inmesiyle de son savaş yapılacak ve dünya yok olacaktır.
  ha bana sorarsan kıyamet ne zaman kopacak diye. nasreddin hocayla aynı cevabı veririm. küçük kıyamet ben ölünce kopacak. gerisini bilmem gayrı.
  ... tuykalem
 5. 5.
  "Hadis" islam'ın içinde yer aldığı için var olan inançtır.
  ... demlicay