bugün

50 karakter azizliği.

bildiğim kadarıyla suudi arabistan'da yaratıcılık sözcüğünün yasak olmasıdır. yasak olmasına da gerek yok, islam kültürünün hakim olduğu her yerde yaratıcılık kavramının bazı açılardan yasaklanması hedesidir. vakt-i zamanında tgrt'de yaratıcı gibi kelimeler kullanılmamaktaydı. osmanlı devletinde resim sanatına izin verilmemiş, yeni bir şey ortaya koyan hezarfen ahmet çelebi hakkaten uçurulmuştur...
yaratmak kelimesini yoktan var etmek olarak anlayanların durumu. inanışında bir şeyi yoktan var edenin sadece allah olduğu belirtir.
olmak kökünden türetilmiş "oluşturmak" kelimesi insanın zihinsel veya sanatsal aktiviteleri için daha uygun gelir düşüncesi aynı zamanda.
ülkemizde de telefonu "selamun aleyküm" diyerek açan insanların bulunduğu ortamlarda resmi olmasa da karartma uygulanan kelimedir.

bir dönem çalıştığım milli gazetede de, yaratıcı/yaratıcılık kelimesi yasaklı kelimeler arasındaydı. ben de milli gazeteye elinde cumhuriyet gazetesi ile giden *, bir garip adem olarak, ısrarla bu kelimeyi kullanır, ve inatla o kelimenin tırpanlanmasını izlerdim.
- ustaaa! ustaaa!
+ soyle yigenim.
- usta yeni bi kumas turu yarattim!
+ hooostt! yaratmak allah a mahsustur, deyyuz!
- ama usta, oyle boyle degil bu ciplak gosteriyor.
+ hmmm..ozaman is degisir, anlat bakim nasil calisir?
- simdi usta once bunu....

seklinde her ulkede oldugu gibi yeni bir sey yapmak anlamindaki sozcuktur. *