bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  vahabilik de var, haricileri unutmayalım.

  kuranın mushafları bile yakılmış sadece osmanın mushafı kalmıştır( sebebi ise ayrılıklar çıkıyor aralarında ve osman hepsini yakıyor) , ayrıca bu mushafta hareke falan yoktur, nokta da yoktur. bu arapça bilen biri için çok anlama gelir. bilmeyene anlatılacak gibi değil.

  ha işte bu yönü var, bide anlam kapalılığı var herkes kafasına göre yorumluyor yani. o yüzden, yoksa kuran açık bir kitaptı bunca geri zekalı anlamadı olayı yok.
  ... quibble
 2. 2.
  islamın çeşitli topluluklar tarafından farkli yorumlanmasından dolayı olabilir, bu bilgi değil kendi yorumumdur. halbuki doğru tektir, bilemiyorum.
  ... mecburi istikamet
 3. 3.
  islamda mezhepçilik yoktur. mezhepçi insanlar vardır. hanefiyim ama hanefici değilim...
  2 ... takkeli kalem
 4. 4.
  Her zaman islama bu yönden saldırmayı denerler. Bak kuran tek ama 2 mezhep var niye ayrışma içindesiniz türü şeyler.
  bunu sadece islama saldırmak için söylerler çünkü eğer biraz akılları olsaydı islamda mezheplerin nasıl ortaya çıktığını araştırırlardı.

  Ailem şii, çevrem sünni. iki mezhebi de çok iyi bilirim bu yüzden. iki mezhep arasında kuran'daki konular hakkında ikilik yok denecek kadar azdır. Namaz, oruç, hac, zekat ve benzeri, kuranda geçen ibadetlerin farkları çok azdır. Sünniler de 5 vakit namaz kılar, şiiler de (bazen öğle-ikindi, akşam-yatsı ard arda kılınıp 3 vakit gibi algılanır, hayır yine 5 vakit kılınır namaz. Hatta birlikte kılmak zorunlu değildir, isteyen sünniler gibi ayrı ayrı da kılar). Sünniler de 30 gün ramazan orucu tutar, şiiler de. Aslında bir görseniz bizim ithilafımız o kadar az ki. Bu islam düşmanları akılları olmadan konuşuyor.

  Ha farklılık nerde? Farklılık siyasi. Yani halifeler konusunda anlaşmazlık. Şia sadece hz. Ali'yi meşru halife görür. Sünniler diğer 3 halifeyi de meşru kabul eder. Bu siyasi bir ayrılıktır. Kuranla, ibadetle alakası yoktur. Yani bizim kuran'ımız bir islam düşmanı! Sana burdan ekmek yok!
  2 -1 ... ayri sigaralar ayni acilar
 5. 5.
  sebebi siyasi meselelerdir.
  ... just close enough
 6. 6.
  Doğru tektir. Ve benim bu mezhepler açısından hep kafama şu takıldı. Şimdi bir mezhebin olur dediğini başkası olmaz. Diyebiliyor. Diyelim ki doğru olanı olması gerekir. Ama biz mezhebimizden dolayı olmaz şeklinde yaparak yanlış yapıyoruz. Allah sorduğunda sen neden doğrusunu yapmadın diye mezhebimizden dolayı mı diyeceğiz. Bence mezheplere gôre yaşamam da çok doğru değil.
  1 ... senben22
 7. 7.
  sadece sünnilik ve şiilik yok vahhabilik var selefilik var haricilik var. sünnilerin içinde mezhep ayrımları var hanefi, maliki, şafii, hanbeli. şiilerin kendi mezhepleri var caferi, alevi, zeydi, ismaili...
  sayayım mı daha? sonra kuranın tekliğinden ve islamın bölünmezliğinden bahsederler. keşke 2 mezhepleri olsa. tonlarca var.
  -1 ... serhildan berxwedan azadi
 8. 8.
  daha dün işyerinin yemekhanesinde bu konuyu tartıştık. Madem islamiyet var, Allah bir. e o zaman neden bu sünnisi hanefisi şafisi ambelisi malikisi vaR? Nedir bunlar dedim. Çok zeki iş arkadaşlarım kesin cevap veremediler. Ancak bir tanesinin dikkat çeken bir cümlesi vardı ''işte o yüzden mehdi aleyhisselamı bekliyoruz'' dedi.
  2 ... solfraizer