1. 1.
  sanata bakış açısına göre farklılıklar gösterebilir.

  misal ben mevlana'nın duyduğu aşkı sanat olarak görürüm. bir insanın özünden çıkmış katıksız bir sanat hem de. mevlana örneğini verdim çünkü en bilineni odur. mevlana dışında ilahi aşkı ortaya koymuş niceleri de vardır.

  he sen illa ki "yok arkadaş bir heykel bir tablo bir konçerto neyin istiyom" dersen kusura bakma o da senin yüzeyselliğin. işi mimariye getirirsek dünyada yaşamış en yetenekli mimarlardan birisi islam sanatkarıdır.*
  3 -1 ... yakisiklidegilsempatik
 2. 2.
  peygamberlikle karıştırılmamalıdır.

  mevlana ile peygamberleri kıyaslamak abestir. zaten konu sadece duyulan ilahi aşk değildir. duyulan ilahi aşkın estetik ile anlatılabilmesidir. bazen beyitlerle bazen suya yazılan yazılarla.

  bugün postmodernizm yada sanatta soyutluk olarak nitelendirilen bir sanat. onun dışında islam'da somut olan sanat eserlerini sayma gereği dahi duymuyorum. islam'da heykelciliğe kerih bakılması eleştirilmek isteniyorsa orasını bilemem. sanat sadece heykel yapmak yada şapellere resim çizmek değildir.

  illa ki somut bişeyler ise mesele; sultanahmet camii'nde ki çinilerdir sanat eseri. bence sistin şapelinde ki fresklerden aşağı kalır yanı yoktur.
  1 -1 ... yakisiklidegilsempatik
 3. 3.
  islami sanatlarla karıştırılmamalıdır. islami sanatlar da islamın yasaklamadığı sanatlar olarak ele alınabilir. zira yasaklamadıklarını saymak daha kolaydır. evet.
  2 ... gothmog15
 4. 4.
  Sanata karşıdır sadece güzel arapça yazmak sanat olarak görülür.
  2 -2 ... vexillarius of theodopolis
 5. 5.
  (bkz: museum für islamische kunst)

  berlin'de bulunan bir islami eserlerin bulunduğu müze de vardır.
  2 ... byg20
 6. 6.
  eşyanın hakikatinin öznel bir şekilde kavranmasının mümkün olmayacağından hareketle resim sanatında -ki ona minyatür adını veriyorlar- kuşbakışı bir çizim tercih edilmiştir.

  ayrıca eşyanın olduğu gibi aktarılması da sanatsal görülmez. bunun yerine gül, karanfil, orkide çizmek yerine bunların ortak olan tarafına akıl yoluyla ulaşarak 'çiçek' kavramını soyut bir şekilde aktarmaya çalışmışlardır.

  bu yaklaşımlardan ötürü picasso'nun -atalarının arap olduğu da iddia edilmek ile birlikte- islam sanatından etkilenerek farklı bir formda resim çizdiği senelerdir iddia edilir.

  şu iki makale ilgilisi içün:

  Lorey, E. de, Picasso & L’Orient Musulman
  Flood, F. B., Picasso the Muslim: Or, How the Bilderverbot became modern.
  3 -1 ... homo sacer
 7. 7.
  öyle bir sanat yok. resim, heykel, müzik hepsi yasaktır islam'da.
  1 -4 ... kara atli prens
 8. 8.
  Öyle bir sanat vardır. Sanat tarihi bölümlerinde mimari, süsleme ve nesir olarak üç dala ayrılır. son sınıfa kadar da çifter Çifter zorunlu ve seçmeli dersler olarak öğrencilere verilir. Buradan selam ederim kendilerine.
  5 -1 ... sarimsituruncu
 9. 9.
  Neden böyle bir sanat olmasın ki? Kör müsünüz de etrafınızdaki eserlerin de farkına varamıyorsunuz ya da en basitinden ıtrî'nin herhangi bir bestesi de mi kulağınıza çalınmadı. Şu anda yaratılmış islam imajıyla değil, onu gerçek kaynaklarından okuyun. Nasıl hristiyanlığın, yahudiliğin, budizmin kendilerine has sanat anlayışları var, islamın da kendisine has bir sanat anlayışı var.

  Bir şeyi sevmiyor ya da o şeyden haz etmiyor olabilirsiniz ancak onu yok sayamazsınız. Yok saysanız da bu onun varlığında herhangi bir değişiklik yaratmayacaktır.
  3 ... git schopenhauer oku gel
 10. 10.
  hocalarınız islam'da müzik haramdır, şirke girmiştir deyince mışıl mışıl dinliyorsunuz. sonra dinsiz birisi islam'da müzik yoktur deyince de itiraz ediyorsunuz. baydı bu ikiyüzlülüğünüz.
  1 -2 ... kara atli prens